VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / 10. kolo extraligy: Svidník - Trenčín

VK Slávia Svidník - ATC Trenčín COP 3:0 (21, 22, 22)

Do odvety vstúpili Svidníčania bez straty setu

Tento rok sa po dlhých 26 rokoch, vrátila do mesta Matúša Čáka opäť najvyššia súťaž mužov vo volejbale. Vojenský celok Dukla Trenčín patril v minulosti k stáliciam vrcholového volejbalu na Slovensku. Nastali však zmeny vo filozofii vtedajšieho velenia československej armády v otázke preferencií športových stredísk a volejbal v trenčianskej Dukle sa dostal do útlmu. Po viac ako desiatich rokoch od tejto udalosti, v roku 1996, na vtedajšom Osemročnom športovom gymnáziu, vznikol nový volejbalový "oddiel". Jeho vznik bol iniciovaný Slovenskou volejbalovou federáciou.

Tento juniorský reprezentačný volejbalový tím sa predstavil túto sobotu aj svidníckemu publiku. Prvé vzájomné meranie síl znamenalo veľké prekvapenie, keď sa mladíkom z Trenčína podarilo poraziť Slávistov vo svojom prvom premiérovom extraligovom zápase na domácej palubovke 3:1. Okrem tohto víťazstva si Trenčania pripísali na svoje konto v prvej časti súťaže ešte víťazstvo vo Zvolene 3:1.

Svidníčania si pred zápasom nepripúšťali iný výsledok, ako jednoznačné 3:0. Zároveň to bolo aj želanie fanúšikov Slávie v zaplnenej športovej hale.

Podaním začínali hostia a hneď sa po chybe Svidníčanov v útoku ujali vedenia. Hneď však po výbornom príjme smečom vyrovnal stav Roman Németh, ten úspešne útočil aj na 2:1 po výbornom zákroku domácich v poli. Hostia ešte stihli v tomto sete naposledy vyrovnať stav. No po ich chybnom útoku sa na podanie postavil Roman Németh a dvomi prudkými podaniami z výskoku znemožnil súperovi kombináciu a blokom sa presadili Tomáš Skasko a Marek Kseňák. Na 8:5 zvyšoval smečom Martin Vokál, nasledoval prvý technický oddychový čas. Hneď po jeho skončení sa na podanie postavil Tomáš Skasko a plachtiacim podaním z výskoku zaznamenal eso. V tejto časti hry sa hostia dopúšťali v útoku množstva chýb, čo znamenalo body na strane domácich. Za stavu 12:8 si tréner hostí vypýtal prvý oddychový čas. Až za stavu 13:11 sa Svidníčania, aj napriek relatívne dobrému príjmu, prvýkrát pokúsili o útok stredom siete, ktorý úspešne zakončil Tomáš Skasko. Množstvom chýb na strane hostí, ktorých sa dopúšťali hlavne v útoku, si domáce družstvo vybudovalo náskok päť bodov. Za stavu 21:17 došlo v tíme domácich k zmene, keď na prihrávku prišiel namiesto „terča“ pre podanie súperov Michala Rajdugu, Tomáš Gut. Po zisku bodu a podania pre domácich prišiel na podanie namiesto Ľuboša Macka Radovan Škvarek. Trenčanom sa podarilo stiahnuť náskok domácich na 22:19, no z nasledujúceho útoku Román Németh vytĺkol bloky do antény. Po nevydarenej ulievke Martina Vokála z hlavného kolíka sa hosťom podaril útok a znížili náskok domácich na 22:21. Za tohto stavu si tréner domácich Michal Kudla vyžiadal oddychový čas. Po jeho skončení a podaní hostí sa na dvakrát presadil Roman Németh. Záverečný bod na konto Slávistov pripísal v prvom sete jednoblokom Tomáš Skasko.

Do druhého setu nastúpili lepšie domáci a ujali sa dvojbodového náskoku. Hosťom sa však presnejšou hrou v útoku darilo udržať vyrovnaný stav až do 4:4. Za tohto stavu sa akoby zobudil, doposiaľ ako „šípková ruženka“, spiaci Michal Rajduga. Svojimi smečmi sa nemal problém presadzovať proti trenčianskym blokom, či už delovkami, ktoré dvíhali divákov z lavičiek, alebo bloky súpera s rozumom využíval a vytĺkal ich do outu. Až v odvete mali možnosť spoznať fanúšikovia Michala Rajdugu tak, ako si ho pamätali z predchádzajúcej sezóny. Náskok domácich narástol na 13:6. Za tohto stavu sa Slávisti zasa dostali do letargie. Namiesto toho, aby dorazili súpera výbornou hrou do kolien, čakali kedy sa súper porazí sám. Ďalšou veľkou slabinou domácich je stále podanie. Až na pár výnimiek (Rajduga, Németh, Švarek a Skasko) je podanie Slávistov „čajíčkové“ a aj juniori z Trenčína si ich prihrávali prstami. Podanie z výskoku letiace vysoko ponad sieť bez potrebnej razancie, alebo rotácie v podaní Macka a Vokála dávali súperovi po výbornej prihrávke možnosť kombinovať v útoku. Pri rýchlej a kombinačnej hre, ktorú režíroval nahrávač hostí, to znamenalo útoky proti nezformovaným blokom domácich a následne v tomto prípade nielen stiahnutie náskoku, ale aj vyrovnanie v sete, ktorého začiatok naznačoval hladký priebeh. Domáci sa však zavčasu spamätali a hlavne Michal Rajduga a Roman Németh na smeči dotiahli zápas do víťazného konca.

V treťom sete Trenčania nemali čo stratiť. S touto taktikou nastúpili do posledného setu zápasu. Pustili sa do domácich prudkými podaniami z výskoku. Kvalitným servisom narobili domácim prihrávajúcim hráčom množstvo problémov. Nepresné lopty od prihrávajúcich hráčov obmedzili kreativitu Mareka Kseňáka na minimum. Neostávalo mu nič iné iba vysoké nahrávky pred a za seba na kolíky. Naopak nahrávač hostí hral po výborných príjmoch rýchlu a kombinačnú hru. Družstvo domácich však podržali smečiari, ktorí nemali problém ani so súperovými trojblokmi a buď ich míňali, alebo vytĺkali. Koncovka však opäť patrila domácim, ako aj povinné domáce víťazstvo. Po poslednom hvizde rozhodcov a radosti Svidníčanov zo štyroch domácich víťazstiev za sebou nasledovalo poďakovanie publiku. Sympatické bolo aj gesto mladých Trenčanov, ktorý z rukami vysoko nad hlavami tlieskali svidníckym divákom za vynikajúcu, v lige neopakovateľnú atmosféru, ktorá sa v iných extraligových mestách nevidí.

V odvetách čakajú na Slávistov dva dôležité zápasy, ktoré môžu potvrdiť ich doterajšie výborné postavenie na treťom mieste priebežnej extraligovej tabuľky. Keďže najbližší zápas v Prešove sa preložil na 24. 11. čaká hráčov Slávie ťažký kondičný týždeň a príprava na náročné zápasy.

Zostava Svidník: Marek Kseňák, Matrin Vokál, Ľuboš Macko, Ľuboslav Soták (libero), Roman Németh, Michal Rajduga, Tomáš Skasko
Striedali: Radovan Škvarek, Tomáš GUT

Zostava Trenčín: Filip Palgut, Milan Lízala, Róbert Demčák, Jakub Kuchárik, Peter Turlík, Michal Hovorka