VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / 14. kolo extraligy: Nitra - Svidník

VK Ekonóm SPU Nitra - VK Slávia Svidník 0:3 (-27, -22, -21)

Po zápase s VKP, cestovali v nedeľu Slávsiti do Nitry na palubovku druhého družstva priebežnej tabuľky.

Úvod prvého setu nepotvrdzoval papierové predpoklady, ktoré hovorili v prospech domáceho VK Ekonóm. Už v úvode setu sa Svidníčania ujali vedenia 8:5, keď domáci v tejto časti hry pokazili tri podania. Delovkou sa zaskvel Vokál, no zároveň ďalší smeč pokazil. Zároveň útok domácich jednoblokom zastavil Kseňák. Svidníčania pokračovali aj naďalej vo výbornej hre a udržiavali si minimálny náskok. Za stavu 14:14 pomohol domácim aj rozhodca, keď spornú loptu posúdil v prospech Nitrančanov. Tí sa po vydarenom útoku ujali prvýkrát vedenia 16:14. Rozhodca však pomohol domácim druhýkrát, keď spornú situáciu znovu posúdil v prospech domácich, a tak vyrovnal stav stretnutia na 20:20. Domáci tromi výbornými blokmi zvýšili svoj náskok o tri body a zdalo sa byť rozhodnuté. Výborne však za tohto stavu útočil Vokál, a keď sa blokom presadil Škvarek, vyrovnal stav prvého setu na 23:23. Za tohto stavu si tréner domácich Peter Kalný vyžiadal už druhý oddychový čas. Po oddychovom čase sa domácim vydaril útok, dopracovali sa k prvému setbalu. Ten však Škvarek blokom odvrátil a vyrovnal. Za tohto stavu sa vydaril domácim signál a smečom na bezblok sa dostali k druhému setbalu. Zároveň však Németh dvakrát po sebe vytĺkol bloky a k prvému setbalu sa dostali aj Svidníčania za stavu 26:25. Bloky sa podarilo vytĺcť aj domácim a vyrovnali stav prvého setu. Slávisti sa však po smeči Németha ujali vedenia, no bodovú loptu poslal nahrávač Kseňák do outu a vyrovnal na 27:27. Za tohto stavu výborne zahrali na bloku najvyšší hráči Slávistov Vokál a Skasko. Posledný bod setu patril Drobňákovi, keď so šťastím o pásku smečoval spoza útočnej čiary.

Druhý set mal rovnaký začiatok ako úvodný set. Svidníčania hrali útočný volejbal, pričom domáci sa prevažne len bránili. Presadiť sa im darilo len tak, že vytĺkli bloky hostí. Za stavu 8:8 sa Svidníčanom podarilo dvomi útokmi a blokom pripísať si šnúru troch bodov a ujať sa vedenia 11:8. Za tohto stavu si tréner domácich vyžiadal oddychový čas. V ďalšom priebehu zápasu sa po bodíku zvyšovalo skóre na obidvoch stranách. Druhý technický stav bol za stavu 16:13 pre Svidníčanov. Takto sa skóre navršovalo do konca zápasu. Sústredenou hrou dotiahli Svidníčania set do víťazného konca.

Do tretieho setu nastúpili domáci sústredenejšie a aj napriek tomu, že prehrávali 5:7, podarilo sa im ujať vedenia šnúrou troch bodov 8:7. Domáci zlepšili hlavne hru v poli, keď sa im darilo zachytávať útoky Svidníčanov. Zlepšili sa aj na podaní. Na strane hostí sa v útoku darilo hlavne Vokálovi. Druhý technický oddychový čas bol za stavu 16:14 pre domácu Nitru. Vokál pokračoval vo výbornej hre aj naďalej, a tak sa po jeho útokoch a bodom pripísanom blokom podarilo Svidníčanom vyrovnať na 21:21, čo prinútilo trénera domácich vypýtať si oddychový čas. Za tohto stavu sa na podanie postavil striedajúci Gut, ktorý na podaní striedal Vokála. Svoje plachtiace podania smeroval mimo libera, a tým spôsobil domácim obrovské problémy na prihrávke a následne v rozohrávaní útokov. Nemožnosť kombinácie si vychutnali bloky hostí a nedovolili domácim získať už ani bod.

Takto sa v Nitre zrodilo najväčšie prekvapenie kola, keď favorizovaní domáci nezískali ani jeden set.

Zostava Svidník: Ksenak, Macko, Drobňák, Németh, Skasko, Vokál, Soták (libero), Gut

Michal Kudla: „Nastúpili sme s pozemnou zostavou a aj keď sme sa v úvode trápili, chlapci veľmi chceli, postupne sa dostali do hernej pohody a nedali domácim šancu, aby ich z toho nasadenia zosadili. Výborne sme hrali hlavne na bloku, keď sme ublokovali smečiarov domácich. Vyšlo nám hlavne jediné striedanie v zápase, keď sme na podanie za stavu 21:21 v treťom sete poslali Guta, ktorý výborne zapodával. Poradilo sa nám odtlačiť súpera od siete a následne útoky sme bez problémov zablokovali.“