VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / 3. kolo extraligy: Svidník – Prešov

VK Slávia Svidník – Slávia VK PU MIRAD Prešov 3:2 (25:27, 27:25, 19:25, 25:18, 15:8)

Po veľkom trápení v prvom pohárovom zápase na palubovke Prešova a „utrpenej“ výhre 3:2 , následne prehratom prvom extraligovom zápase v Trenčíne, sa v rámci tejto sezóny extraligisti Svidníka predstavili konečne aj na domácej palubovke. V druhom kole nastúpili proti nováčikovi extraligovej súťaže z Prešova.

Vzhľadom na prvý domáci zápas v tejto sezóne sa dalo čakať, že hala bude zaplnená do posledného voľného miesta. Organizátori si pre divákov, ktorí sa rozhodli napriek sychravému počasiu prísť povzbudiť domácich hráčov, pripravili jedno prekvapenie. Ku každej vstupenke dostali aj trúbku, aby vytvorili pre hráčov čo najbúrlivejšiu atmosféru. Diváci v zaplnenej hale vytvárali už pred zápasom neskutočný hluk, a to dávalo tušiť, že budú hnať domácich k odhodlanému výkonu.

V prvom pohárovom spoločnom meraní síl týchto družstiev museli tréneri vzhľadom na rozhodnutie až tajbrejku použiť všetky tromfy, ktoré mali v rukáve. Všetci preto netrpezlivo očakávali, akú taktiku naordinujú koučovia do tohto ďalšieho spoločného zápasu.

Vstup do zápasu patril Prešovčanom. Výborným podaním nepustili Svidníčanov do útoku, a tak po chvíľke vyhrávali 3:0. Otočil to až prvým úspešným útokom Pavol Barlík (6) vytlčením blokov. Hneď nato sa zaskvel sériou pekných a s rozumom zahratých útokov z hlavného kolíka Tomáš Gut (4) a Svidníčania sa prvýkrát v zápase viedli 5:4. Až do stavu 10:10 bol priebeh zápasu vyrovnaný. Za tohto stavu sa podarilo vytvoriť si náskok piatich bodov, čo prinútilo trénera Svidníka vypýtať si oddychový čas. V týchto fázach hry sa o body pre domácich staral prevažne Tomáš Skasko (14), ktorý predviedol zopár nádherných útokov stredom siete, ktorým predchádzala vynikajúca prihrávka Romana Németha (9). Vynikajúco v poli hrajúci Prešovčania sa však aj napriek tomu ujali vedenia 19: 14, čo prinútilo trénerskú dvojicu domácich k zmene. Tomáša Guta (4) vystriedal na smeči Michal Rajduga (13). Tomu sa podarilo útokom získať bod a stiahnuť Svidníčanom náskok Prešova na dva body. Taktické striedanie, pri podaní domácich, keď nahrávača Mareka Kseňáka (10) striedal blokár Radovan Škvarek (7) nevyšlo, nakoľko sa smečiar súpera Peter Beňa voči takto posilnenej zostave brániacich sa Svidníčanov bez problémov razantným úderom presadil. Na záver setu vystriedal Pavla Barlíka (6) Martin Vokál (1) a svojim útokom zdramatizoval záver prvého setu. Za stavu 25:25 pokazil podanie z výskoku Tomáš Skasko (14). Následne sa po slabšom príjme a nedotiahnutej nahrávke nepresadil Martin Vokál (1), keď svoj smeč poslal ďaleko do outu.

Začiatok druhého setu začal mnohými nepresnosťami na oboch stranách, keď lopta párkrát preletela ponad sieť zadarmo. Set mal vyrovnaný priebeh a až do stavu 12:12. Za tohto stavu sa na podanie postavil Tomáš Skasko, ktorý esom pripísal bod na stranu domácich. Následným pokazeným podaním znovu zrovnal stav v druhom sete. Nepresnosti v radoch Svidníčanov umožnili Prešovu utiecť o tri body a svoje vedenie si udržiavali až do stavu 19:16, keď po čiare delovkou prerazil Martin Vokál (1), z hlavného kolíka Roman Németh a stredom siete rovnako razantným úderom Tomáš Skasko (14). Za stavu 20:19 pre domácich pokazil podanie Roman Németh (9), no Erik Digaňa z Prešova rovnakým spôsobom bod a podanie vrátil Svidníčanom. Sústredenejšou hrou v poli a dôsledným útokom si domáci vybudovali náskok, ktorý udržiavali do stavu 23:22. Smečom Michala Rajdugu (13) do outu a následne zablokovaným útokom striedajúceho Pavla Barlíka (6) sa Prešovčania ujali vedenia 25:24 a Prešov mal prvý setbal. Roman Németh však vytkol bloky súpera a vyrovnal stav stretnutia. Rozhodca odpískal Prešovčanom loptu mimo anténu. Nasledovalo výborne podanie Pavla Michalka (12) slabšia nahrávka a smeč Prešovčanov z druhého sledu do siete, čo znamenalo víťazstvo domácich v druhom sete.

Hneď tretieho setu schytali po deke Martin Vokál(1) a Michal Rajduga (13). Presadil sa až na „bezblok“ Roman Németh (9), ktorý vynikajúcim podaním zaznamenal eso. Ďalší priebeh setu mal pre divákov doposiaľ najzaujímavejší priebeh. Výborne útoky na sieti striedali na oboch stranách priam až neuveriteľné zákroky v poli a hra sa zasa ťahala po bodíku na jednej a druhej strane. Po technickom oddychovom čase však prišlo na strane domácich k nepresnostiam, čo umožnilo naďalej v pohode hrajúcim Prešovčanom strhnúť vedenie na svoju stranu a utiecť domácim na 12:8. Vnikajúcim úderom po čiare, no aj nevydareným smečom pripomínajúci skôr pokus rozbiť okná, sa predstavil Martin Vokál (1). Hostia si zasa vybudovali trojbodový náskok, ku ktorému smečom do autu prispel Michal Rajduga (13). Následný reparát však zložil, keď vytĺkol súperove bloky. Zároveň však pokazil podanie a pomohol Prešovčanom prekročiť dvadsiatku, ktorú Prešovčania výbornou hrou v poli a v útoku navýšili o tri body na 24:19 a prišiel prvý setbal v treťom sete. Ten prvotriednym útokom hneď aj využili.

Po rozpačitom začiatku štvrtého setu predviedli domáci hráči zopár výborných obranných zákrokov na bloku, čo znamenalo vybudovanie náskoku o štyri body. O ten však veľmi rýchlo prišli takmer bez pričinenia hráčov hostí. Nepresnosti na strane domácich stratu vedenia a vyrovnanie stavu v štvrtom sete na 15:15. V týchto momentoch zahviezdil v útoku Radovan Škarek stredom siete, keď jeho rozumom zahraté údery končili na ihrisku súpera. Pridal sa aj Martin Vokál (1) Ľubo Soták (3) vynikajúcimi zákrokmi v poli a v útoku Roman Németh, ktorý zložil lopty, ktoré jeho spoluhráči čapli. Hneď nato sa Roman Németh (9) presadil aj blokom. Eso v podaní Michala Rajdugu (13) znamenalo vedenie Svidníka vo štvrtom sete 21:15. Výborne hral v útoku Roman Német (9), ktorý skladal všetko ,čo mu Marek Kseňák (10) servíroval. Po chybe Prešova v útoku mali domáci prvý setbal, no pokazeným podaním ho zmaril Marek Kseňák (10). Po podaní hostí a výbornom príjme však hneď ďalšiu príležitosť ukončiť set využil tvrdým smečom stredom siete Tomáš Skasko (14), čím domáci vyrovnali priebeh zápasu na 2:2. Zápas tak ako minule v Prešove rozhodol piaty set.

Vynikajúco bol v tajbrejku naštartovaný Roman Németh (9), ktorý po výborných útočných zákrokoch následne zostrelil podaním Petra Beňu a následne aj ich libero. Výborným podaním pokračoval aj Tomáš Skasko (14), čím znemožňovali nahrávačovi hostí kombinovať, a tak následne útoky hostí končili na dobre postavených blokoch domácich. Výbornou hrou v poli, a vtipným útokom na sieti v podaní Michala Rajdugu (13) sa Svidníčania ujali vedenia 9:4. Hneď nato si klincom vychutnal nepresnosť v prihrávke aj nahrávač domácich a zvýšil vedenie domácich na 10:6. V týchto momentoch hala vo Svidníku burácala, diváci tak hnali svojich miláčikov k potrebnému prvému extraligovému víťazstvu v tejto sezóne. V týchto momentoch hry Prešovčania herne úplne odišli. Sériu nepresností ukončili pokazeným podaním, čo znamenalo koniec zápasu a prvé extraligové víťazstvo Svidníka v sezóne.