VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / 8. kolo extraligy: Svidník - STU Bratislava

VK Slávia Svidník – VK STU Bratislava 3:2 (24, - 23, 21, - 21, 11)

Úvodný bod tohto stretnutia zaznamenali podávajúci hostia, ale po vyrovnaní na 1:1 sa na podanie postavil Kseňák a aj jeho zásluhou domáci vyhrávali 6:1. Pri svojom šiestom podaní Kseňák poslal loptu do autu a hostia znížili na rozdiel troch bodov. Po dvoch dobrých blokoch Slávistov a dobrej obrane Sotáka v poli bol stav prvého setu už 9:3. Hostia však troma bodmi za sebou slušný náskok domácich znížili. Rovnakú bodovú sériu zaznamenali aj za stavu 10:6 a znížili vedenie Svidníčanov na jediný bod. Domáci si však stále udržiavali vedenie a za stavu 19:13 sa zdalo, že úvodný set zápasu bez problémov dotiahnu do víťazného konca. Hostia sa však nevzdávali, zbierali bod po bodíku a záver setu zdramatizovali. Za vyrovnaného stavu 24:24 hostia podávali do autu a víťazný bod získali domáci po tom, čo trikrát zablokovali útok súpera.

V druhom sete začal lepšie nováčik súťaže a od stavu 3:3 neustále viedol. v jednom prípade dokonca vyhrával až šesť bodovým rozdielom (8:14). V závere setu však domáci zabrali, vyšlo im niekoľko pekných útokov, na sieti sa presadzovali aj dobre postavenými blokmi. Za stavu 20:23 získali tri body a opäť sa zopakoval dramatický záver z prvého setu. Tentoraz sa však záver setu viac vydaril hosťom a po vytlčených blokoch domácich a smeči Rajdugu do autu získali potrebné dva body a aj celý druhý set.

Aj začiatok tretieho setu vyšiel lepšie hosťom. No od stavu 3:3 sa Svidníčania dostali do vedenia a to už nepustili až do konca. Hostia sa na rozdiel bodu k domácim priblížili za stavu 12:11, ale po útoku Németha a dobrom bloku dvojice Skasko – Németh domáci opäť viedli rozdielom štyroch bodov. No keďže aj v tomto sete „každý chvíľku ťahal pílku“ hostia sa opäť dostali v stave setu na rozdiel jedného bodu. Tentoraz už záver dôležitého setu nezdramatizovali, pretože v týchto fázach hry sa na bloku i v útoku presadzoval najmä Németh a posledný bod tohto tretieho dejstva zaznamenal Németh priamo z podania.

Podobne ako v predchádzajúcich setoch aj v tom štvrtom sa obidve mužstvá doslova „ťahali“ o každý bod. Divák bol neustále v napätí, pretože ani jedno mužstvo si v tejto fáze hry nedokázalo vypracovať výraznejší náskok. V úvode setu boli v tesnom vedení domáci volejbalisti, ale od stavu 16:16 sa do menšieho trháku dostali Bratislavčania a svoj náskok už z rúk nepustili. V ďalšom priebehu setu sa dokázali niekoľkokrát presadiť v útoku, niektoré smeče domácich boli nepresné. Záver tohto setu si už hostia ustrážili a tak vyrovnali stav zápasu na 2:2.

O všetkom sa tak rozhodovalo v tajbrejkovom sete. Lepšie ho začali domáci a opäť od stavu 3:3 išli aspoň na krátky čas do dvojbodového vedenia. Po zblokovanom smeči Škvareka sa stav opäť vyrovnal na 6:6. Potom sa do dvojbodového vedenia dostali hostia, ale domáci potom šnúrou šiestich bodov v rade, keď bol na podaní Škvarek, sa dostali do štvorbodového vedenia. Tento rozhodujúci náskok pred nadšeným publikom získali najmä dobrou obranou na sieti i v poli, ako aj tvrdými podaniami Škvareka. Posledný bod tohto napínavého stretnutia získali domáci po podaní hostí do siete.

Predzápasové prognózy hovorili o tom, že Svidníčania by v tomto stretnutí nemali mať väčšie problémy. Opak však bol pravdou. Hostia nemali čo stratiť a prezentovali sa sympatickým herným prejavom. V rozhodujúcom sete sa prebudili aj diváci a hnaní svidníckym fanklubom dokázali vyburcovať domácich volejbalistov k zvratu v rozhodujúcom sete.