VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Rozhovor s Kudlom

Avizovaná osobnosť výraznou manažérskou posilou svidníckeho volejbalu

Manažér VK Slávia Svidník Miroslav Blanár v rozhovore prezradil, že očakáva príchod silnej a skúsenej volejbalovej osobnosti. Od nej si vedenie a všetci ktorí sa na týchto veciach podieľajú, sľubujú podstatný kvalitatívny posun najmä vo vzájomnom fungovaní mládežníckych kategórií klubu. Ako sa nám podarilo zistiť, touto osobnosťou je Michal Kudla, dlhoročná funkcionárska a manažérska tvár prešovského volejbalu. V tejto súvislosti sme ho požiadali o rozhovor.

 

Pán Kudla, odborná volejbalová verejnosť vás pozná z pôsobenia v prešovskom volejbale. Prečo ste sa rozhodli odovzdávať svoje volejbalové skúsenosti práve vo Svidníku?

Tento rok uplynulo 30 rokov od môjho pôsobenia v prešovskom volejbale. Bolo to obdobie, kde som pôsobil ako tréner, funkcionár a organizačný pracovník. V trénerskej oblasti som pôsobil predovšetkým pri družstvách mládeže, ale pracoval som aj družstvami dospelých. Za spomenuté obdobie som získal v Prešove prvý titul majstra Slovenska vo volejbale dorastencov /1981/ a prvýkrát postúpil s družstvom mužov do 1. slovenskej ligy /1987/, ktorá sa neskôr transformovala na slovenskú Extraligu.

Volejbalovo som začínal práve vo Svidníku, kde som aktívne hral divíziu za TJ Slávia Svidník. Aj počas môjho pôsobenia v Prešove som spolupracoval s volejbalovým hnutím vo Svidníku a môžem konštatovať, že v tejto oblasti som nachádzal veľké množstvo talentov, ktorí sa volejbalovo zdokonaľovali v mojich družstvách mládeže a sú niekoľko násobní majstri Slovenska. S volejbalom u mňa začínal aj Miro Blanár, ktorý má nesmiernu zásluhu na súčasnom postavení svidníckeho volejbalu.

Z hráčov zo svidníckeho regiónu, ktorých som trénoval, boli majstri Slovenska a reprezentovali Slovensko spomeniem:
Peter Kolcun, Michal Fečík, Miroslav Kriško /4x Majstri SR, 3.miesto na federálnych majstrovstvách dorastencov, členovia družstvá, ktoré vybojovalo pre 1.ligu mužov pre Prešov, ďalej sú to hráči Kamil Feňo, Viktor Varchola, Michal Špak, Rastislav Kruľ, Ľuboš Macko /repr.SR/, Tomáš Skasko /repr.SR/, Martin Sušina /repr.SR/, Marek Olejar, Ján a Tomáš Červeňakovci. Prevážna časť týchto hráčov je stále aktívna a bude v nasledujúcej sezóne pôsobiť vo VK Slávia Svidník.

Volejbal v Prešove v poslednom období prežíva krízu z ktorej sa dostal. Po roku sa vrátila Extraliga, čo ma nesmierne teší. Prišli noví tréneri funkcionári ja som sa rozhodol skončiť a oddýchnuť od volejbalu.

Práve v tomto období prišla ponuka od funkcionárov VK Slávie Svidník, ktorú som prijal a chcem pomôcť tak svojimi volejbalovými skúsenosťami v novom prostredí.

Je to pre mňa výzva a motivácia do ďalšej práce. Je to prostredie kde som vyrastal, mám tu rodinu a veľa priateľov.

Zavážilo aj to, že družstvách VK v nasledujúcich sezónach budú účinkovať hráči, ktorých som formoval a chcem sa podieľať na ich ďalšom raste a taktiež veľmi dobre sa tvoriaci team funkcionárov, ktorým záleží na rozvoji volejbalu vo Svidníku.

 

Vo svidníckom volejbalovom dianí došlo pred nastávajúcim ročníkom k významným zmenám. Kde vidíte svoje uplatnenie a čo nové prinesiete do VK Slávia Svidník?

Verejnosť vníma, že v poslednom období nastávajú vo svidníckom volejbale pozitívne zmeny. Svoje uplatnenie vidím v pomoci pri tvorbe štruktúry klubu, koncepcie rozvoja družstiev mládeže s náväznosťou na družstvo dospelých, zaviesť jednotnú metodiku v príprave jednotlivých družstiev a preniesť svoje skúsenosti z trénerskej a riadiacej práce v klube. Je to však zložitý a dlhodobý proces. Uplatnenie vidím v jednak pri družstvách mládeže, ale aj pri družstve dospelých, nakoľko veľa hráčov študuje v Prešove. Je to náročne zvládnuť organizačne i tréningovo.

 

Manažér klubu Miroslav Blanár pre naše noviny uviedol, že prioritou nového vedenia bude inštalácia športovej triedy so zameraním na volejbal v podmienkach strednej školy. Ako vieme, Vám sa niečo podobné podarilo v Prešove. Bude práve táto oblasť Vašou prioritou? Priblížte naším čitateľom a športovej volejbalovej verejnosti vo Svidníku Vaše predstavy.

Činnosť klubu by sa mala orientovať na výchovu vlastných odchovancov. Na to je potrebné vytvoriť štruktúru určitej pyramídy výchovy hráčov od výberov, prípraviek, žiackych, kadetského, juniorského družstva s prechodom do družstva dospelých. V Prešove sa to podarilo a výsledkom tejto práce bol zisk titulov majstrov Slovenska v roku 2005 vo všetkých kategóriach, čo sa nestalo a ťažko stane aj v iných kolektívnych športoch. Žiaľ systém sa rozpadol.

V súčasnosti vo svidníckom mládežníckom volejbale si vysoko vážim prácu trénerov Juraja Cahajlu a Mariána Vitka v žiackych družstvách, kde objavili mnoho talentov a dali im základy volejbalu. Moja predstava je postupne utvoriť podmienky na činnosť kadetov a juniorov na určitom type strednej školy vo Svidníku. Cesta vedie cez zriadenie dostupných útvarov talentovanej mládeže na jednotlivých stupňoch škôl v spolupráci s SVF v Bratislave. Na to je potrebný dobre fungujúci klub s dostatočným množstvom kvalifikovaných trénerov. Tieto útvary by mohli byť koedukované, t.j. v spolupráci s dievčenskou zložkou. Je potrebné rozšíriť činnosť žiackych družstiev na viacerých základných školách aj v okolí regiónu Svidník. Znova však zdôrazňujem, že je to dlhodobý proces a verím, že sa z toho niečo podarí.

 

Čo hovoríte na volejbalové pomery vo Svidníku a aké výsledky očakávate v nasledujúcom ročníku volejbalovej extraligy od svidníckych volejbalistov?

Volejbal vo Svidníku už v minulej sezóne naznačil, že s ním na volejbalovej mape Slovenska sa s ním musí vážne počítať. V novej sezóne v extralige očakávam určite lepšie umiestnenie v konečnom poradí. Malo by to byť jednak zjednotením volejbalového hnutia, príchodom nových partnerov, sponzorov, veľkým záujmom mesta Svidník ale aj doplnením hráčskeho kádra. Určite sa zlepšili podmienky, skvalitní sa tréningový proces, zvýši sa náročnosť na hráčov. Verím nie len v dobre umiestnenie, ale aj to, že sa bude vo Svidníku sa v tejto sezóne hrať kvalitný volejbal a uspokojí náročných divákov, ktorí utvárajú najlepšiu atmosféru v hľadisku na Slovensku.

 

Môžete nám prezradiť aké budú Vaše prvé kroky vo VK Slávia Svidník?

Prvé kroky vo VK Slávia Svidník budú smerovať v prvom rade ku konsolidácii družstva mužov, k pomoci trénerovi Edovi Štofikovi v príprave mužov na novú sezónu a ďalej by to mala byť pomoc pri družstvách mládeže, hlavne juniori a kadeti, pripraviť podmienky na činnosť hráčov študujúcich v Prešove a odovzdávať skúsenosti do činnosti nového klubu.

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.