VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Pracuje sa na obsadení trénerského postu profesionálom

V sezóne 2009/2010 viedol tréner extraligových volejbalistov Volejbalového klubu Slávia Svidník Evald Štofík svojich zverencov iba v štyroch majstrovských a dvoch pohárových zápoleniach. Po domácej prehre s Nitrou dňa 24. októbra na ďalší deň s mužstvom do Púchova už necestoval, ako hlavný tréner mužstvo v tomto stretnutí viedol jeho dovtedajší asistenti Michal Kudla, ktorý v klube pôsobí ako športový riaditeľ a od spomínaného zápasu aj ako hlavný tréner mužov. V priebehu týždňa sme sa s ním porozprávali o aktuálnom stave v extraligovom mužstve Slávie.

V predsezónnom rozhovore ste uviedli, že váš príchod do Svidníka je pre vás výzvou a motiváciou do ďalšej práce. Po prehre s Nitrou ste ako dovtedajší asistent hlavného trénera prevzali aj jeho povinnosti a kompetencie. Kde a ako k tomu došlo?
Hneď po spomínanej prehre s Nitrou som bol vedením klubu poverený viesť mužstvo ako hlavný tréner. Keďže aj ja mám najvyššiu trénerskú A-licenciu táto zmena aj podľa platných smerníc Slovenskej volejbalovej federácie bola v poriadku. Zatiaľ je to prechodné riešenie, lebo ako som pred príchodom do Svidníka v spomínanom rozhovore povedal gro mojej práce je hlavne vytvoriť určitú štruktúru v klube. To znamená od prípraviek cez mládežnícke kategórie s tým, že zároveň pomôžem aj hlavnému trénerovi mužov. Ak môžem hodnotiť doterajšie obdobie tak to, čo sme si predsavzali, sa nám za doterajšie dva mesiace aj solídne podarilo. Personálne máme zabezpečenú po trénerskej stránke každú mládežnícku kategóriu, chlapci hrajú dlhodobé súťaže, v kádri každého mužstva je pätnásť a viac hráčov. Žiaci a kadeti hrajú v oblastných súťažiach v rámci kraja, juniori v I. lige skupine východ.

Čo bolo trénerovi E. Štofíkovi pri jeho odvolávaní najviac vyčítané?
Letná príprava na túto sezónu bola vynikajúca, rovnako aj vytvorené podmienky. Odohrali sme niekoľko turnajov i ďalších prípravných stretnutí. Vedenie klubu nám vo všetkých našich požiadavkách vyšlo v ústrety. Také podmienky má máloktoré mužstvo nielen na východe ale aj v rámci celého Slovenska. Samozrejme, že sa očakávali aj adekvátne výsledky v extralige. V prvom kole v Trenčíne si myslím, že sme nováčika trochu podcenili. Po tejto prehre mužstvo zneistelo, ani v ďalších zápasoch nebol náš prejav taký, aký sa žiadal. Z môjho pohľadu viazla dosť komunikácia medzi trénerom a hráčmi. Tu treba pripomenúť, že E. Štofík nebol profesionálnym trénerom, mal svoje každodenné povinnosti aj v zamestnaní. Ďalej sa mu vyčítali chyby v príprave na zápasy, v rozoberaní hry súpera, v skautingu a pod. To v práci s mužstvom dosť absentovalo.

Predsezónne posily, ktoré boli medializované aj v našom týždenníku, dosť namaškrtili svidnícku volejbalovú verejnosť. Spomínali sme chyby bývalého trénera, no určite chýb sa nevyvarovali ani hráči. V čom konkrétne sa tieto prejavovali?
Aktuálnu situáciu v extraligovom mužstve dosť ovplyvnilo aj to, že sa zmenili pravidlá v prestupoch hráčov. My sme rátali s Ľ. Závackým, že bude môcť hrať za Svidník už od úvodu sezóny. No museli sme čakať na potvrdenie jeho príchodu dva mesiace a tak sme nastupovali iba s jedným nahrávačom. Čiže iná varianta na tomto poste k dispozícii nebola. Taktiež našu hru ovplyvnilo aj ochorenie J. Drobňáka, ktorý maródoval jeden mesiac a začína v podstate odznova. S jeho pomocou sme rátali na smečiarskom poste. V mužstve počas leta prišlo k viacerým zmenám, takže chýbala mu väčšia zohratosť. Keď to hodnotím teraz s odstupom času každé mužstvo, ak ste dosahovať dobré výsledky, musí hrať čo najčastejšie pokope. Táto zohratosť v našom prípade dosť chýba. Je otázkou času, kedy to mužstvo bude podávať adekvátne výsledky. Ale aj napriek tomu si myslím, že úvodný zápas sezóny s Trenčínom sa mal vyhrať, viac sme mali potrápiť Nitru, prehra v Púchove po zlepšenom výkone bola dosť nešťastná.

Spomínali ste zlepšený výkon v Púchove, čo treba v najbližšom čase urobiť, aby prišli lepšie výsledky?
Zápas v Púchove bol z našej strany v tejto sezóne najlepší, ocenili to aj domáci tréneri, hráči a funkcionári. Bol to veľmi kvalitný zápas v ktorom sme vyhrávali 2:0, ak by sme hrali aspoň tak ako v tomto zápase a ešte sa to trochu vylepšilo, určite cieľ, dostať sa možno aj medzi prvú štvorku, by bol reálny. Verím, že mužstvo sa zomklo, v spomínanom súboji mu nechýbalo nasadenie, bojovnosť, sebadôvera. Teraz nás čaká séria štyroch zápasov doma relatívne so slabšími súpermi. Verím, že body do tabuľky prídu a naše postavenie bude vyššie. Nevidím dôvod na nejakú nervozitu.

V úvode ste spomínali, že vaše poverenie viesť extraligové mužstvo je dočasné. Objavilo a už nejaké konkrétne meno trénera, ktorý by vás mohol v krátkej dobe nahradiť?
Moje ambície určite nesmerujú k tomu, aby som bol dlhodobejšie hlavným trénerom. Svoju hlavnú prácu z pozície športového riaditeľa vo svidníckom volejbale vidím v napredovaní celého klubu. Okrem toho som zamestnaný na univerzite v Prešove, kde mám samozrejme svoje povinnosti. Keď sme túto situáciu vo vedení klubu hodnotili dospeli sme k záveru, že mužstvo potrebuje profesionálneho trénera. Sú tu totiž vytvorené dobré podmienky, hráčom nechýba profesionálny prístup, takže si to vyžaduje trénera z povolania. Všetky mužstvá extraligy, ktoré majú vyššie ambície, ako Humenné, Prešov, Nitra, majú trénerov z povolania. A zvlášť, keď v našom klube je špecifikum, že hráči sú mimo Svidníka, trénuje sa aj v Prešove. Z pozície športového riaditeľa a spolu s vedením klubu sme už nejaké kroky v tomto smere podnikli. No počas sezóny je veľmi ťažké zohnať kvalitného trénera. No som členom asociácie trénerov za východné Slovensko, takže mám prehľad i kontakty a verím, že sa nám podarí nájsť vhodného adepta na trénersky post mužov.

Čo by ste chceli aj touto cestou odkázať svidníckym priaznivcom volejbalu?
Chcel by som sa im v prvom rade ospravedlniť za naše doterajšie výsledky, pretože takých fanúšikov nemá nikto na Slovensku. Sme im v tejto sezóne dlžní toho dosť veľa, možno len zápas s Prešovom, ktorí sme vyhrali 3:2, mal z jeho pohľadu všetko to, čo divák od volejbalu očakáva. Chceme získať naspäť ich dôveru, verím, že v najbližších stretnutiach ich potešíme tak hrou ako aj víťazstvami.

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.