VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Rozhovor s Gutom

Tomáš Gut, nová posila VK Slávia Svidník

Prinášame rozhovor s ďalšou posilou v radoch extraligového volejbalového družstva mužov VK Slávia Svidník. Je ňou 22 ročný hráč na poste libera Tomáš Gut, ktorý ešte pred rokom oslavoval majstrovský titulu vo farbách VK Chemes Humenné.

Môžte naším čitateľom opísať aké boli Vaše volejbalové začiatky?
Moja volejbalová kariéra sa začala už na základnej škole, výberom do športovej triedy so zameraním na volejbal. Mojim trénerom bol v tom čase Richard Vlkolinský, súčasný tréner VK Chemes Humenné. Svoju prvú medailu (bronzovú) som si spolu s mojim družstvom VK PU Prešov vybojoval ako 14-ročný na MSR v Komárne. V tomto materskom klube som prechádzal všetkými vekovými kategóriami až do chvíle, kým som svoje pôsobenie v Prešove v roku 2005 neukončil. Dôvodom bolo nekorektné správanie sa funkcionárov klubu voči mne, ako hráčovi. V tom období mi teda prišla vhod ponuka zo Svidníka, kde som pár mesiacov pôsobil. Neskôr sa o mňa začal zaujímať aj volejbalový klub VK Chemes Humenné, s ktorým som sa aj dohodol na zmluvných podmienkach. Od roku 2006 som bol hráčom tohto klubu. Počas 4 rokov pôsobenia v tomto klube som si vyslúžil tri medaile vrátane majstrovského titulu. Po skončení zmluvy v apríli 2009 som definitívne uzatvoril kapitolu „VK Chemes Humenné“ a ostal som voľným hráčom. Nato prišla ponuka z VK Slávia Svidník a ponúkli mi podmienky na ktorých sme sa dohodli a stal som sa súčasťou tímu.

Ako junior ste už vo Svidníku boli na hosťovaní, keď Svidníčania ešte hrávali druhú najvyššiu súťaž. Aký dojem vo vás zanechalo toto pôsobenie?
Strávil som tam len pár mesiacov, ktoré hodnotím pozitívne. Boli pre mňa určitým prínosom, pretože som mohol okúsiť druhú najvyššiu ligu. A to bola pre mňa, ako hráča, veľká výzva.

Máte za sebou asi mesiac prípravy v novom klube. Ako Vás prijal kolektív a ako ste zatiaľ spokojný s podmienkami vo Svidníku?
Kolektív ma prijal bez problémov, nakoľko sa s väčšinou hráčov poznám už dlhšiu dobu. Či už sú to hráči, s ktorými som už v minulosti trénoval (Škvarek, Rajduga, Soták, Németh) alebo hráči, ktorých som spoznal pri vzájomných zápasoch (Barlík, Drobňak, Skasko, Macko, Závacký a v neposlednej rade náš súčasný kapitán Kseňák). Ostatných hráčov zatiaľ postupne spoznávam. Čo sa týka podmienok, po finančnej a organizačnej stránke som s nimi spokojný. Dovolím si tvrdiť, že sú minimálne na takej úrovni ako boli vo volejbalovom klube VK Chemes Humenné za môjho pôsobenia. Už len z tohto dôvodu mi vyhovujú.

Svidník ma v tomto ročníku mladý, ale veľmi perspektívny tím. Ako vy vidíte možnosti družstva v tejto a v ďalších sezónach.
Myslím, že tento tím má dobré vyhliadky do budúcna, ak ostane kompletný. Je to všetko o zohraní, tvrdej práci a komunikácii ako na tréningoch, tak aj na ihrisku počas zápasu. Sme jeden z mála tímov v ligovej súťaži, ktorý má na každom poste vyrovnaného hráča. Momentálne sme len na začiatku sezóny, takže si nedovolím odhadnúť naše konečné umiestnenie ani v tejto ani v ďalších sezónach. Ambície sú však vysoké.

Čo je Vaším osobným cieľom v tejto extraligovej sezóne?
Presadiť sa v základnej zostave, pomôcť tímu pri každom ligovom zápase. A keďže ciele sú tie najvyššie, tak by som rád znova získal jeden z troch najcennejších kovov.

Sú za nami prvé turnaje, na ktorých ste s družstvom zanechali rôzne dojmy. Ako vy hodnotíte tento fakt.
Ťažko sa mi hodnotí tento fakt, nakoľko sme boli v prípravnom období a kontakt s loptou na tréningoch bol minimálny. Podstatnú rolu zohrala nezohratosť tímu v dôsledku hráčskych zmien a slabá komunikácia na sieti a v poli. Verím, že tieto nedostatky sa budú na tréningoch postupne odstraňovať.

Ako hodnotíte na týchto turnajoch svoj osobný výkon?
Keďže som dlhé roky hrával na poste smečiara, je mi ťažko hodnotiť môj výkon na poste, ktorý si ešte len osvojujem. Hodnotenia nechávam na kompetentných. Samozrejme sa snažím odvádzať 100% prácu na tréningoch aj zápasoch. Dúfam, že v budúcnosti budem pre tím prínosom, oporou.

Ako sa Vám trénuje pod taktovkou trénerov Štofíka a Kudlu.
Pod ich vedením som zatiaľ veľmi krátko, ale trénuje sa mi relatívne v pohode. Zo strany trénerov pociťujem podporu, čo veľmi oceňujem. No na tréningoch mi trochu chýba akási presnejšia organizácia hráčov počas hry. Inak voči trénerom nemám žiadne výhrady.

Svidnícky divák bol počas celej minulej sezóny povestným siedmym hráčom na ihrisku a samotný hráči sa mohli oprieť o výbornú atmosféru. Čo by ste mu odkázali na záver.
Fanúšik je pre mňa človek, ktorý nie len povzbudzuje a fandí svojmu klubu len vtedy, keď sa mu darí, ale hlavne je fanúšikom vtedy, keď družstvo prehráva a potrebuje podporu. Pretože práve spomínaný siedmy hráč často dokáže postaviť tím opäť na nohy. Ostaňte nám verní a buďte nám psychickou oporou!

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.