VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Slovenský pohár - odveta: Svidník - Prešov

VK Slávia Svidník – Slávia PU MIRAD Prešov 1:3 (- 16, 21, - 20, - 17)

Zaváhanie v treťom sete nás stálo postup

Po tesnom víťazstve v prvom stretnutí pohárového dvojzápasu na palubovke súpera (3:2 pre Svidník) stačilo domácim vyhrať dva sety, aby si zabezpečili postup do druhého kola, kde by ich čakal humenský Chemes. Diváci vystrojený trúbkami vyrobili pre ušné bubienky neznesiteľnú, no pre zápas búrlivú atmosféru.

Už úvod zápasu priniesol vynikajúcu hru. Prešovčania viedli už 5:2, ich ťahúňom bol na smeči vynikajúco hrajúci P. Beňa, ktorý sa cez svidnícke dvojbloky presadzoval razantnými údermi alebo rozumne umiestnenými lobmi. Domáci sa do tohto stavu nevedeli presadiť útokom z prvého sledu stredom siete. Zmenil to až R. Škvarek dvoma nádhernými útokmi. Za stavu 7:5 pre Prešov pokazil podanie P. Beňa, na druhej strane ho však napodobnil M. Rajduga. Za stavu 12:9 pre hostí pristúpili domáci tréneri k prvej zmene, keď po zablokovanom útoku P. Barlíka ho nahradil M. Vokál. Ten sa hneď aj presadil z útoku z hlavného kolíka. Následne prišla chvíľa M. Rajdugu, ktorý svojimi útokmi rovnako z hlavného kolíka vyrovnal na 12:12. Následne Prešovčania zablokovali útok domácich stredom siete, z ťažkej pozície spoza útočnej čiary sa presadil R. Németh a prudkým podaním z výskoku bodoval T. Skasko. Druhé podanie však pokazil a úspešný útok hostí pre nich znamenal opäť dvojbodové vedenie. Nedorozumenie domácich na nahrávke a následne Škvarekov pokus o ulievku skončil na bloku a Prešov viedol 17:14. Za tohto stavu si domáci tréner zobral prvý oddychový čas. Po ňom nevydarené dva útoky domácich priniesli ďalšie striedanie, keď M. Rajdugu striedal T. Gut. Útok M. Vokála proti jednobloku hostí do autu znamenal pre Prešov vedenie 19:14 a následne druhý oddychový čas Svidníka. Domáci sa potom pokúsili o niekoľko útokov, no rozbehnutí hostia si v závere prvého setu esom pripísali 23. bod, následne ho potvrdili výborným podaním a po slabšej prihrávke domácich získali sklepnutím ďalší bod. Ďalšie ich výborné podanie našlo „na pálke“ T. Guta, ktorý prihrávku odpálil do stropu haly, čo znamenalo víťazstvo hostí v prvom sete 25:16.

Druhý set začali domáci opatrným podaním, pri obrannom zákroku hostí im rozhodca odpískal dotyk siete. V útoku sa snažil presadiť M. Vokál, pričom sa mu dvakrát podarilo vytĺcť súperove bloky. Kontroval mu hosťujúci P. Beňa, ktorého sa domácim nedarilo zastaviť. Prešovčanom sa začalo dariť v útoku a po chybách domácich v rovnakej hernej činnosti sa ujali vedenia 8:5. P. Beňa hral výborne nielen v útoku, ale aj dobre podával a zároveň sa blysol aj niekoľkými výbornými obrannými zákrokmi v poli. Na sieť sa však dostal R. Németh, ktorý vytĺkol súperove bloky. Následne sa esom predviedol R. Škvarek. Po nedorozumení minul nahrávku T. Skasko, no po ďalšom útoku domácich bodoval R. Németh. Výborným obranným zákrokom v poli sa blysol T. Gut. Vokálov smeč z hlavného kolíka do autu znamenal pre hostí vedenie 13:10. Za tohto stavu využili domáci dvojité striedanie, keď M. Vokála striedal P. Barlík a T. Guta M. Rajduga. Ani to však neprinieslo obrat v hre, Barlíkov smeč skončil v aute a po útoku P. Beňa Prešov zvýšil svoj náskok na 15:11. Výbornú výmenu, pri ktorej mohli diváci vidieť výbornú hru v poli, ukončili Prešovčania nepresným smečom do autu. Prešovčania aj naďalej hrali výborne v poli, domácim sa stále nedarilo bodovať stredom siete. M. Rajduga však svojim podaním zo zeme narobil prihrávajúcim Prešovčanom veľa problémov a tak ich útoky bez kombinácie potom zväčša končili v aute alebo v sieti. Za stavu 17:17 si tréner hostí vzal oddychový čas. Hneď na to sa P. Beňa presadil proti trojbloku domácich a zostrelil libera Ľ. Sotáka. Ich ďalší úspešný útok znamenal dvojbodový náskok 19:17 a tak si oddychový čas musel vziať tréner domácich. Po ňom nasledovala výborná výmena s neskutočnými zákrokmi liberov a následné dva útoky R. Németha znamenali vyrovnanie na 19:19. Výborne z výskoku podával R. Škvarek a výborný blok dvojice Kseňák – Skasko znamenali vedenie 20:19. Vydarený útok T. Skaska z ťažkej nahrávky stredom siete znamenal pre Svidník dvojbodové vedenie a následný oddychový čas trénera hostí Ľ. Šalatu. Po tejto pauze následný útok z tretieho sledu zakončoval P. Beňa, následne došlo k nedorozumeniu v hre hostí a Svidník zvýšil na 23:21. Potom R. Németh výborne podával a libero hostí pálkoval mimo ihriska. Dvojblok Barlík – Skasko výborne zasiahol a tento bod znamenal koniec druhého setu a vyrovnanie zápasu na 1:1 – 25:21.

Tretí set začali podaním Prešovčania, no R. Németh trafil libera hostí, od ktorého sa lopta odrazila do autu. Útokom z kolíka sa presadil aj P. Barlík. Následný Kseňákov aut z podania znamenal bod pre hostí, no po výbornej kombinácii sa z tretieho sledu presadil M. Rajduga. Na sieť sa dostal P. Beňa, ktorý svojimi útokmi strhol vedenie na stranu Prešova. Útok M. Rajdugu znamenal vyrovnanie na 4:4. Výbornými blokmi P. Barlíka a M. Rajdugu v spolupráci s R. Škvarekom sa Svidníčania ujali vedenia 6:4. O tento náskok však pokazeným podaním a po útoku hostí prišli. Vzápätí si však domáci volejbalisti opäť vypracovali dvojbodový náskok, tretím esom v zápase ho R. Škvarek zvýšil na 11:8, čo prinútilo trénera hostí k prvému oddychovému času. Pokazeným podaním a smečom do autu Prešovčania pomohli zvýšiť náskok Svidníka na 14:10. Za tohto stavu odišiel z ihriska P. Barlík a za účelom posilnenia obrany ho vystriedal 209 cm vysoký M. Vokál. Tento ťah však nevyšiel, pretože nahrávač M. Kseňák podával iba do siete. Výbornou hrou a nepresnosťou domácich v útoku hostia upravili stav setu na 15:13. Po výbornom podaní hosťujúceho M. Malinu však bol blok hostí po útoku M. Rajdugu v sieti, čo pre domácich znamenalo zvýšenie náskoku na 16:13. Výborným útokom sa však potom presadil P. Beňa, ten istý hráč dal bod priamo z podania a následná ulievka Prešovčanov znamenala vyrovnanie na 16:16. Prešovčania v tejto fáze hry výborne podávali, čo pre domácich znamenalo problém s príjmom a následne aj slabý útok. R. Németha vystriedal T. Gut, no vedenia sa ujali hostia. Tí pridali aj ďalší bod a vyhrávali 20:18. Problém s prihrávkou v útoku výborným príjmom ukončil až Ľ. Soták a jeho kombináciu s M. Kseňákom ukončil delovkou T. Gut. M. Rajdugovi sa na prihrávke nedarilo a do autu poslal aj ďalšie podanie. Ďalšia nepresnosť v útoku znamenala vedenie Prešova 23:19, Skasko poslal loptu iba do siete a bolo 24:19. Prešovčania potom poslali podanie do siete, následne podanie pokazil T. Gut a hostia si pripísali víťazstvo v druhom sete pomerom lôpt 25:20.

Štvrtý set začali podaním domáci. Po nepresnosti v poli hostí sa ujali vedenia, no vytlčený blok znamenal vyrovnanie. Na prihrávke sa potom nedarilo M. Rajdugovi, za to na druhej strane skoro všetko vychádzalo P. Beňovi. Hoci domáci sa po útoku M. Rajdugu a R. Németha ujali vedenia, následne pokazili dve podania po sebe, prišlo šťastné eso hostí a tí viedli 7:5. Tréner domácich si vzal oddychový čas. Nepresnosť na obidvoch stranách ukončil útokom do jednobloku R. Škvarek a Prešov si pripísal ďalší bodík, čím si vytvoril 3-bodový náskok. Za stavu 11:8 v poli kontroval Ľ. Soták, ktorý chytil niekoľko útokov hostí. Dve po sebe pokazené podania Prešovčanov priniesli nádej na zvrat, no ten pribrzdilo ďalšie podanie domácich do siete. Pri útoku Svidníčanov si však výborne počínali bloky Prešova. Nervozita na strane domácich sa postupne prejavovala nielen v útoku, ale aj na podaní. To bola voda na prešovský mlyn a hostia sa cez rozhodené bloky domácich presadzovali bez problémov. Libero Ľ. Soták aj napriek niekoľkým výborným zákrokom už nedokázal zdvihnúť sebavedomie najmä útočníkom. Za stavu 18:12 pre hostí prišiel na palubovku namiesto M. Rajdugu T. Gut. Odvahu k útoku nabral až R. Németh, no jeho smeč ocenil rozhodca ako autový, čo však nekorešpondovalo so skutočnosťou a tak neprekvapilo, že tento verdikt rozhodcu diváci „odmenili“ dlhotrvajúcim piskotom. Za stavu 22:14 sa domáci snažili ešte s výsledkom niečo urobiť, žiaľ sa im to už nepodarilo. Štvrtý set nakoniec prehrali 25:17, celé odvetné pohárové stretnutie 3:1 a tak do druhého kola pohára postupujú Prešovčania.

Zostava Svidníka:

Roman Németh, Marek Kseňák, Michal Rajduga, Pavol Barlík, Tomáš Skasko, Radovan Škvarek (libero Ľuboslav Soták, Tomáš Gut, Ľuboš Macko, Martin Vokál).

Hlasy trénerov

Evald Štofík, tréner Svidníka: Dva pohárové súboje s Prešovom boli rozličné. V tom prvom na palubovke súpera sme hrali to, čo sme chceli hrať s takými typmi hráčov, aké máme. Opačný obraz hry bol dnes, keď sme očakávali lepšie podanie i prihrávku, no to sa žiaľ nestalo. Tieto činnosti lepšie zvládli hostia. Hoci sme mali vynikajúco rozbehnutý tretí set došlo k zraneniu Barlíka a jeho vystriedaniu. Súper sa v tom momente chytil a do psychického tlaku sme sa dostali my. Vo štvrtom sete už hrali Prešovčania kľudnejšie, mali v ňom navrch. Čo sa týka stretnutia o majstrovské body ten bol pre mňa dôležitejší, no obraz hry bol podobný. Od tretieho setu sme všetky činnosti zvládli vynikajúco, pritlačili sme najmä na podaní a zaslúžene sme zvíťazili.

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: Už bolo načase nad Svidníkom vyhrať, pretože po troch prehrách v sérii sme mohli mať zo súpera traumu. Sme spokojní s pohárovým postupom, hoci nás čaká veľmi ťažký súper, no nášmu novotvoriacemu sa mužstvu sa naskytne možnosť zahrať si ďalšie zápasy s kvalitným súperom a tak postupne napredovať. Prehra so Svidníčanmi v súboji o majstrovské body nás mrzí ešte aj dnes, pretože sme zápas mali dobre rozohratý. V prvých troch setoch som mal pocit že sme lepším mužstvom, ale trpezlivosť a skúsenosť súpera nás dostala vo štvrtom sete pod tlak a nakoniec sme stratili presvedčenie, že v tomto súboji môžeme zvíťaziť.