VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Play off 2. kolo extraligy, 1. zápas: STU Bratislava - Svidník

STU Bratislava - VK Slávia Svidník 3: 2 (-23, 25, 25, -18, 17)

V sobotu sa na bratislavskej palubovke odohravávala predposledna časť mužskej najvyššej súťaže vo volejbale o konečné umiestnenie 5 až 8 miesto, kde domáce STU Bratislava hostilo nášup zástupcu v tejto súťaži VK Slávia Svidník.

Slávisti vstúpili do zápasu nebojácne a začiatok setu patril im, keď sa ujali vedenia 3: 5. Od tohoto stavu sa prebrali aj domáci a hlavne po útukoch výborne hrajúceho Demetera, otočili priebeh prvého setu a ujali sa vedenia 12: 8. Svidničania sa nevzdávali a ešte do polovice prvého setu strhli vedene na svoju stranu 16: 15 a neskôr 21: 20. No po dvoch chybách ináč hlavne na bloku dobre hrájúceho Tholta, ktorého na poste univerzála vysriedal Vokál, si domáci ustražili záver setu a zvíťazili v ňom 25: 23.

Druhý set bol vyrovnaný len do prvej polovice, kedy sa obe mužstvá striedali v tesnom vedení do stavu 11: 11. Potom Slávisti hlavne zásluhou výborne hrajúceho Nemetna ušli domácim a po priebehu 13: 16, 17: 21 na konečných 21: 25 vyrovnali stav zápasu na 1: 1. V tomto sete, ako aj v celom zápase výborne zastúpil na poste zraneného libera Sotaka Gut, ktorý sa zhostil svojej role na výbornu a hlavne bojovnostou patril k oporám slávie.

Tretí set bol v réžii chlapcov spod dukly, keď rubili minimum chýb a hlavne ich výborna hra na podaní slávila úspech. V tejto hernej činnosti sa blizkol hlavne nahrávač Závacký, ktrorý priam deptal súpera delovým skakaným podaním. Po priebehu 4: 7, 8: 11. 13 : 16 až do stavu 15: 18 sa zdalo, že Svidničania si poľahky pripíšu víťaztvo v treťom sete na svoju stranu, keď prišla séria šťastných bodov STU a razom to bolo 22: 19 v ich neprospech. Za tohoto stavu tréner Kudla vystriedal Vokála za Tholta a inač počas celého zápasu dobre hrajúceho nahrávača Závackého vystriedal skúsenejší Kseňák. Ten hru upokojil a zásluhou celého družstva sa Slávistom podarilo hlavne po bojovnom výkonne a veľkom chcení otočiť tento nepriaznivý stav a uchmatli si vedenie na 1: 2 po výsledku 23: 25.

Štvrtý set bol vyrovnaný len do stavu 11: 11, keď domáci ušli Svidníčanom na rozdiel štyroch bodov a tento stav si udržali až do konca a uspeli v ňom 25: 18.

Rozhodujúci set začal pre Sláviu veľmi dobre, keď sa hneď od začiatku ujali vedenia 0:2 resp. 1:3. Za tohoto stavu šiel na podanie výborne hrajúci Demeter a po skvelých výmenách, po ktorých boli šťastnejší domáci odskočilo STU na rozdiel dvoch bodov 6:4. K zmene strán došlo za stavu 8:7 pre domácich, keď Barlík ľahkým podaním daroval bod súperovi. To pomohlo následne domácim odskočiť na rozdiel troch bodov 10:7. No ani za tak nepriaznivého stavu sa Svidníčania nezložili a po výbornom bloku Skaska vyrovnali stav na 10:10. Bod po bode sa družstvá ťahali až do koncovky, keď už sa zdalo že majú Slávisti navrch prišli dve zákerné rozhodnutia rozhodcovo, keď najprv spodný rozhodca odpískal Svidníčanom sito a za razhodujúceho stavu jasný out domácich vyhodnotili ako dobrý a pomohli tak jednoznačným spôsobom doviesť hráčov STU k víťazstvu nielen v piatom sete 17:15, ale aj k celkovej výhre.

Za zmienku stojí, že Svidničania podali veľmi kvalitný a vyrovnaný výkon a ich hra mala vysokú známku bojovnosti, keď v tomto celom zápase museli čeliť nielen dobre hrajúcemu STU, ale aj veľmi nekvalitnému výkonu rozhodcov. STU sa tak ujalo vedenia 1: 0 a v odvete sa títo súperi stretnú na palubovke slávie a to v sobotu 27. marca 2010 o 18.00 v športovej hale.

Zostava Slávie: Závacký, Macko, Skasko, Tholt, Barlík, Nemetu, liberu Gut ( Vokál, Drobňák, Kseňák, Škvarek)

130 minút, rozhodovali: Matúš, Bajči, Zápas sledovalo 100 divákov