VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / J. VLK: „Čo sa týka perspektívy tohto družstva, je to dobré“

Svidnícki volejbalisti VK Slávia majú za sebou dvojmesačné testovanie kondičnej a technickej výkonnosti, či hľadanie nedostatkov. Od augusta sa začína ich permanentná príprava na novú extraligovú sezónu. Krátko pred odchodom na rodinnú dovolenku do Chorvátska sme sa porozprávali s novým trénerom našej volejbalovej dvanástky Jaroslavom Vlkom.

Ako hodnotíte svoje dvojmesačné pôsobenie v novom klube?

Dva mesiace po súťaži boli zamerané hlavne na oboznámenie sa s hráčmi a stavom družstva. Otestoval som si každého hráča, či už po silovej stránke, tak aj technickej. Venovali sme sa prvkom herných cvičení vo dvojiciach, trojiciach a šestkách. Testoval som si ako hráči reagujú počas cvičení. Chcel som si urobiť obraz o stave a výkonnosti družstva, jeho prednostiach i nedostatkoch. Počas dvoch mesiacov sme sa zaoberali hernou taktikou a blokárskymi cvičeniami. Trénovali sme rýchlu hru a útočné akcie. Cyklus skončil hernými vecami a hráči to čo trénovali dávali do hry. Výsledkom bola širšia nominácia, niektorí hráči vypadli a niektorí prichádzali.

Čo vás počas tejto doby zaskočilo, alebo naopak prekvapilo?

Prekvapilo ma obrovské nasadenie a chuť hráčov na sebe pracovať. Po každom jednom tréningu chalani ukazovali, že sa chcú pobiť o miesto v dvanástke, pretože nikto nevedel ako na tom je čo sa týka istoty v kádri. Veľmi vzorovo pracovali a bojovali. Naopak, nebolo nič také, čo by bolo neopraviteľné – technické nedostatky, zlé návyky. Časom sa dá na všetkom popracovať a odstrániť. Myslím si, že pozitív bolo určite viac ako negatív a keď je chuť a vôľa dá sa všetko dostať do správnych koľají.

S vedením ste mali dohodu, že dva mesiace od vášho nástupu poslúžia ako testovanie. Výsledkom je, že v družstve nastalo niekoľko zmien, odišlo viacero prevažne starších hráčov. Soták skončil s aktívnou kariérou. Škvarekovi, Némethovi a Vokálovi skončila zmluva. Kseňák sa dohodol s vedením na predčasnom ukončení zmluvy. Nahradili ich mladí hráči, napr. Faron s Malinom, ktorí predsa len nemajú toľko skúsenosti. Ako vnímate tento fakt?

Myslím si, že čo sa týka perspektívy tohto družstva je to dobré. Mladí hráči hrajú perspektívne, samozrejme Németh, Vokál, či Škvarek a všetci čo odišli, by boli prínosom. Dívali sme sa však na skladbu družstva z dlhodobej perspektívy a z tohto dôvodu títo hráči vo Svidníku končia. Nie kvôli slabej hráčskej stránke, či výkonnosti, ale kvôli perspektíve, že toto družstvo sa ide formovať s výhľadom troch rokov, kedy by si mal dosiahnuť lepší výsledok. Hráči, ktorí sú v kádri už majú určité skúsenosti, pretože extraligu hrajú nejaké dva, tri roky. Prišiel skúsený nahrávač Kamil Feňo a verím, že druhý nahrávač Závacký sa na neho bude priťahovať a bude sa ťahať hore, pretože má veľkú perspektívu. Niektorí hráči zmenia posty a družstvo chcem poskladať tak, aby malo svoju kvalitu, či v útoku, obrane, či bloku a samozrejme všetko sa bude odvíjať od kvality prihrávky.

Kde u hráčov vidíte najväčšie nedostatky, na ktorých ešte treba popracovať?

Za dve mesiace sme prešli skoro všetky herné činnosti. Najskôr to bola názorná ukážka a potom sme sa tomu dlhšie venovali. Škrípalo to pri obrane blokom, nebol tam súlad presunov a presahy boli nízke. To bude náš hlavný zámer, ktorému sa chcem venovať. V každom družstve je to najväčšie percento tréningových jednotiek, ktoré sú zamerané na obranu blokom. Mal som s tým vždy dobré výsledky a určite už ku koncu dvojmesačného obdobia som videl posun, ktorý nastal pri synchronizácii presunov.

Po dvoch mesiacoch máte k družstvu určite bližšie. Čoho je podľa vás schopné toto družstvo v budúcnosti?

Samozrejme chceme byť čo najvyššie a určite obstáť lepšie ako družstvo skončilo minulú sezónu. Situácie v každom extraligovom družstve sa menia. Menia sa hráči, prichádzajú hráči zo zahraničia. Dnes je ťažko povedať, že na čo družstvo má. Hlavne sme družstvo neotestovali v prípravnom zápase voči silnejšiemu družstvu. Počas prípravy prídu zápasy a budeme mať dostatok turnajov na to, aby to družstvo ukázalo svoju silu. V každom prípade chceme bojovať v semifinále, ktoré by som ja určite chcel vidieť hrať. To budú naše prvé ciele. Družstvo sa musí ďalej formovať, budovať a výsledky prídu. Letné turnaje a samotné ligové boje ukážu na akej úrovni je toto družstvo.

Počas júla majú hráči voľno a letná príprava začne v auguste. Načo sa budete počas nej najviac sústreďovať?

V dvoch mesiacoch bolo naznačené hráčom, či na tréningoch a debatách, že sa musíme posunúť. Hráči vedia o svojich nedostatkoch a budeme pokračovať v silovej príprave každého jedného hráča. V dovolenkovom mesiaci na sebe hráči individuálne pracujú. Augustom nadviažeme na predchádzajúcu prípravu a začneme prípravu vo Svidníku. Bude to kondičná a technická príprava. Máme v pláne turnaj v Dolnom Kubíne a sústredenie v Tatrách. Prakticky celý mesiac bude družstvo pokope. Podľa možností budeme pracovať päť až sedem hodín denne. Nebude to jednoduché a hráči sa majú na čo tešiť.

Po vašom nástupe ste prehlásili, že chcete mať na lavičke po svojom boku pána Gábora, s ktorým ste zažili najväčšie úspechy, či už v Slovenskej extralige a tiež v Slovenskej juniorskej reprezentácii na majstrovstvách sveta. Je to váš talizman?

Nepovedal by som, že až talizman (úsmev). Je to človek, ktorému môžem veriť. Viem, čo od neho môžem očakávať. Naozaj pracovitých masérov, ktorí sú toľko rokov pri volejbale je málo. Dá sa povedať, že sa volejbalu rozumie. Aj masér musí byť kolieskom, ktoré zapadá do tímu medzi hráčov, trénerom a vedením. Je to tip človeka, ktorý mne vyhovuje. Chceme nadviazať na úspechy, ktoré sme zaznamenali v minulých rokoch.

Pred nedávnom ste sa dočkali prírastku do rodiny, čo na zmenu prostredia asi nie je najlepší čas. Ako to však vníma rodinka?

Nejako mimoriadne by to s nimi nemalo zakývať. Manželka, či už starší a najmladší tri a pol ročný syn sú zvyknutí na kočovanie, či to už bolo Brno, Žilina, teraz sa ideme sťahovať do Prešova. Rodina je na to pripravená. Dali sme si dohodu, že vydržíme a manželka bude ešte v auguste pri rodičoch na Myjave. Po augustovej príprave by v septembri za mnou mali prísť všetci. Na východe budem mať na nich už určite dostatok času.

Ako ste si vy sám zvykli na fungovanie na východe republiky?

Z pôsobenia v Prešove som už východ poznal, nešiel som do niečoho nového. Netrvalo dlho, aby som zvykol. Ľudia okolo klubu sa snažia, aby podmienky boli vytvorené čo najlepšie. Potom nie je dôvod, aby sa hráči, alebo tréner strachovali, či znekľudňovali. V tomto klube sú podmienky také, že si to hráči musia vážiť a svoju prácu užívať.

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.