VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Matej Faron: Je česť hrať pred takou diváckou kulisou

Je mladý, ambiciózny, veľmi dobre fyzicky stavaný a v neposlednom rade s obrovskou vôľou, chuťou na sebe pracovať. Reč je o Matejovi Faronovi z Kežmarku, novou posilou VK Slávia Svidník. Z mesta, ktoré viac ako volejbal zviditeľnil ľadový hokej. No málo kto vie, že práve tam sa veľmi dobre pracuje s mládežou. Pod vedením trénerov Bredu, Gašpara a Špakovej, si ešte za Kežmarok zahral najvyššiu juniorskú súťaž na Slovensku. No posledné dva roky už obliekal dres klubu VK PU Prešov, ktorý na Slovenskej volejbalovej mape niečo znamená. Za Prešov odohral v jednom súťažnom ročníku juniorskú ligu a taktiež bol súčasťou družstva, ktoré si suverénnym spôsobom vybojovalo účasť v extralige. O tú prišli Prešovčania na konci sezóny 2007/2008, keď ich potrestala Slovenská volejbalová federácia vylúčením zo súťaže za nenastúpenie na zápas o tretie miesto v spomínanom ročníku. No ďalší ročník už bol pre Prešov aj s Faronom v základnej zostave, v znamení osláv, keď ako nováčik skončil prekvapujúco až vo finále. Po týchto dvoch rokoch hosťovania, sa tak možnosti získať si do svojich radov tohto talentovaného hráča chytil aj ďalší účastník najvyššej Slovenskej súťaži VK Slávia Svidník. Výsledkom rokovaní z materským klubom je prestupová zmluva a tak od nového súťažného ročníka bude Matej Faron hráčom Svidníka. Tak ako sme Vám prednedávnom avizovali, prinášame Vám s týmto 20 ročným a 201 cm vysokým blokárom rozhovor.

Ako dlho sa už venujete volejbalu a do ktorého obdobia siahajú vaše volejbalové začiatky?

Volejbalu sa už venujem 6 rokov. Moje začiatky siahajú do prvého ročníka strednej školy, kde ma s volejbalom zoznámil môj triedny učiteľ s trénerom v jednej osobe. Bol to Jozef Breda.

Skúšali ste sa okrem volejbalu presadiť aj v iných športoch a ak áno, tak prečo ste sa rozhodli napokon uprednostniť práve volejbal?

Hral som dokopy asi 4,5 roka basketbal s menšími prestávkami a rok som strávil v Ľubici ako futbalový brankár. Ako som už spomínal, volejbal som začal hrať až na strednej škole a bola to vlastne šťastná náhoda, pretože ma zaradili do športovej triedy zameranej na volejbal. Síce som zo začiatku protestoval, pretože som volejbal nemal rád, ale na údiv sveta ma časom chytil za srdce a som si ho obľúbil.

Mohli by ste v krátkosti opísať vaše doterajšie účinkovanie na našej domácej či zahraničnej volejbalovej scéne?

Hral som zatiaľ len na domácej scéne, a to v juniorskej súťaži za Kežmarok a rok v juniorskej súťaži za Prešov a súčasne prvú ligu, a o rok na to extraligu za Prešov.

V minulom ročníku 2009/2010 ste pôsobili na poste blokára vo VK Slávia PU Prešov. Ako by ste zhodnotili túto uplynulú sezónu v drese Prešova?

Bola to veľmi úspešná sezóna. Síce sme boli nováčikom v extralige, podaril sa nám skvelý výsledok, a to 2.miesto. Takýto úspešný záver sme ani neočakávali počas sezóny.

S Prešovom ste teda v uplynulej sezóne získali striebornú medailu. Aké boli vaše bezprostredné pocity?

Keďže to bola moja prvá sezóna v extralige a skončila sa striebornou medailou, bolo to niečo neopísateľné, bol to skvelý pocit.

V nasledujúcej sezóne už budete obliekať dres VK Slávia Svidník. Čo znamená, že meníte klub s oveľa lepším postavením z uplynulej sezóny, na akom skončil práve Svidník. Prečo ste sa aj napriek tomu rozhodli práve pre pôsobenie vo Svidníku, resp. čo bolo rozhodujúcim faktorom pri vašom rozhodovaní?

Síce idem do klubu, ktorý skončil horšie ako Prešov, ale sa posilnil o vynikajúceho trénera a nahrávača. Majú vynikajúce zázemie, sú super partia, takže verím, že ďalšiu sezónu skončíme oveľa lepšie. V prešovskom vedení to nefungovalo tak, ako malo. Vo Svidníku mám veľa kamarátov, ktorí si pochvaľujú prácu vedenia. Bol to asi hlavný faktor, prečo som sa rozhodol pre Svidník.

V uplynulom ročníku ste odohrali proti Svidníčanom dovedna šesť zápasov. Štyri v extralige a dva v Slovenskom pohári. Ako by ste zhodnotili tieto zápasy z Vášho pohľadu?

Podľa mňa to boli veľmi ťažké zápasy, keďže bola rivalita medzi klubmi a všetci hráči sme sa dobre poznali. Na ihrisku to už bolo iné, tam sme už kamarátov nepoznali, šli sme za jediným cieľom, a to vyhrať.

Do Svidníka prišiel už krátko po skončení sezóny 2009/2010 nový, renomovaný tréner Jaroslav Vlk a taktiež sa káder kvalitne posilnil aj na poste nahrávača o Kamila Feňa. Ďalšou posilou ste sa stali na poste blokára práve vy. S novými spoluhráčmi ste už určite absolvovali isté množstvo tréningových jednotiek. Ako sa vám zatiaľ pracuje a trénuje v novom pôsobisku?

Skoro so všetkými hráčmi som sa už poznal, s niektorými som hrával aj v Prešove minulú sezónu. Privítali ma veľmi dobre, je to super partia hráčov, čo to určite niekde dotiahne.

Aké sú vaše osobné ambície a ciele v novom pôsobisku?

Tak určite by som chcel získať zlatú medailu, ale to hneď nepríde, lebo sme mladý káder, čo sa máme ešte veľa čo učiť, ale v nasledujúcej sezóne by som chcel byť v prvej štvorke.

Keďže ste uplynulú sezónu proti Svidníku odohrali už spomínaných šesť zápasov, z toho polovicu na súperovom ihrisku, teda vo Svidníku, ako ste vnímali divácku atmosféru pri samotných zápasoch?

Divácka atmosféra bola vždy super, hala bola vypredaná v každom jednom zápase, tuším, a bude mi česť hrať pred takou diváckou kulisou.

P.H.

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.