VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Muži: Svidník - Nitra, extraliga 10. kolo

Doteraz jedinú prehru sezóny Nitrančanom vrátili

VK Slávia Svidník – SPU Nitra 3:1 (-22, 21, 13, 19)

V prvom kole extraligovej súťaže ročníka 2010/2011 sa svidnícka Slávia predstavila na pôde svojho sobotňajšieho súpera, ktorý bol v doterajšom priebehu jej jediným premožiteľom. A tak sa určite so všetkou zodpovednosťou pripravovala na to, aby úvodnú prehru sezóny 3:2 odčinila v úvodnom kole odvetnej časti základnej fázy súťaže. Na začiatku prvého setu domáci vyhrávali iba raz a to hneď po prvej lopte, ktorú pre Svidník získal Tholt obranným jednoblokom. Potom už hostia postupne svoj náskok začali zvyšovať, domáci chybovali na prijme i na podaní a tak postupne bodové rozdiely 6:12, 7:14 a 13:19 boli hrozivé. Od posledného spomenutého rozdielu pomeru lôpt však Svidníčania predsa len začali ukrajovať z náskoku súpera a aj zásluhou niekoľkých úspešných blokov a zopár chyb hosti pri stave 21:23 vykresali aspoň iskierku nadeje na zisk prvého setu. Najprv však neustrážili útok Nitranov a hoci po smeči Barlika to bolo opäť iba o dve lopty hostia využili hneď svoj prvý setbal. Úvod dôležitého druhého setu bol vyrovnaný, no od stavu 3:3 sa Svidníčania dostali do vedenia a až do pomeru lôpt 16:14 sa súperi neustále ťahali o každý bod. Za tohto stavu najprv Malina vytĺkol súperove bloky a Mackove eso prinieslo už štvorbodové vedenie. Hosťom nepomohol ani nasledujúci oddychový čas, hoci hneď po ňom získali pätnásty bod. Nasledovali totiž smeče Malinu a Tholta a Slávia vyhrávala 20:15. To domácich volejbalistov upokojilo, v závere si už potrebný náskok udržali a víťazný bod toho setu zaznamenal Rajduga. Ani v úvode tretieho setu sa ani jeden zo súperov nedokázal dostať do vedenia na viac ako dva body. Od stavu 8:8 získali domáci volejbalisti v sérii tri cenne body a nasledoval oddychový čas súpera. No ani tento pokus trénera hosti dostať súpera z tempa nepriniesol z jeho pohľadu očakávanú zmenu vo vývoji tohto setu a od stavu 14:11 získala Slávia ďalšie štyri body za sebou, a to keď sa na sieti presnými a tvrdými smečmi presadzoval Tholt. Od stavu 20:13 Svidníčania súperovi nedovolili už ani bod a ich záverečný úspech v tomto sete zaznamenal Malina bodom priamo z podania. Počas predchádzajúcich dvoch úspešných setov domácich sa do správnej pohody dostali aj fanúšikovia a v hale Slavie sa až do konca tohto zápasu ozýval skandovaný potlesk. Dôvodom bola veľmi dobra hra domácich volejbalistov, ktorí od úvodnej lopty nepustili Nitrančanov do vedenia a neustále si udržiavali troj až šesťbodový náskok. Pri predposlednej lopte celého zápasu sa vyznamenal dvojblok Skasko – Tholt a mečbal svojim smečom zariadil Rajduga. Aj napriek zaváhaniu v prvom sete je víťazstvo Svidníčanov zaslúžené a priaznivec volejbalu si aj v tomto súboji prišiel určite na svoje.

Zostava Svidníka: Feňo, Skasko, Malina, Rajduga, Tholt, Macko (libero Gut, Barlik, Faron, Zavacky, Turlik, Drobňak).

Jaroslav Vlk, tréner Svidníka: „Nitra nás v prvom sete zaskočila kvalitným plachtiacim servisom, mali sme obrovský problém sa s ním vysporiadať. Postupne sme sa však do prvého setu dostávali, ale zbytočným chybami sme už jeho vývoj nedokázali zvrátiť. No od toho druhého sme si už na podanie súpera dali väčší pozor, pozornou obranou i útočnou aktivitou sme prinútili súpera robiť chyby. Dnešný zápas bol o taktike na servise. Aj z našej strany sme viac hrali plachtiaci ako smečovaný servis, pretože súper v niektorých fázach náš smečovaný servis pomerne ľahko zvládal. V kvalitnom stretnutí bola dnes Nitra náročným súperom, no postupne sa naša kvalita začala prejavovať a mužstvo opäť ukázalo, že má svoju silu. Už v stredu nás čaká súboj v Púchove a hoci náš najbližší súper zatiaľ ešte nevyhral nebude pre nás ľahkým sústom. Veríme, že sa na nás nechytí, no určite urobí všetko pre to, aby svoju doterajšiu nepriaznivú výsledkovú štatistiku zmenil. Verím, že podáme koncentrovaný výkon a úspešným výsledkom opäť pozveme našich skvelých fanúšikov na sobotňajší súboj s STU Bratislava.“