VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Muži: Prešov - Svidník, extraliga 5. kolo

VK Slávia Svidník zdolal vicemajstra Slovenska

VK Slávia Svidník – Slávia VK PU Mirad Prešov 3:1 (20, 18, -22, 14)

Ani v ďalšom domácom extraligovom stretnutí svidnícki volejbalisti nezaváhali. Hoci za súpera mali minulo sezónneho vicemajstra z Prešova. V jeho drese nastúpili aj bývali hráči Svidníka Martin Vokal a Radovan Škvarek.

V úvode prvého setu tohto východniarskeho derby začali lepšie domáci a získali trojbodový náskok v pomere lôpt 4:1. Hostia však dokázali stiahnuť na rozdiel bodu, ale ďalšia úspešná séria Svidníčanov ich vrátila do štvorbodového vedenia (7:3). Hoci si domáci stále udržiavali troj až štvorbodové vedenie, o ne ich pripravili rozhodcovia, ktorí spornými verdiktmi „prinútili“ divákov vo svidníckej hale k mohutnému piskotu. Hostia sa tak dostali k vedeniu 15:17, ale od stavu 18:18 už boli stále vo vedení domáci. Posledne tri lopty tohto setu zaznamenali Skasko útokom stredom, po dobrom podaní Tholta a posledný bod prvého setu získali domáci po nepresnom podani súpera. Druhy set sa začal úspešnejšie vyvíjať pre súpera. Ten už vyhrával trojbodovým rozdielom (1:4), ale domáci tento ich náskok dokázali zlikvidovať a od stavu 6:6 sa v podstate začalo odznova. Súperi sa potom ťahali o každý bod, ale od stavu 13:13 sa do trháku dostali domáci volejbalisti a sériou piatich bodov si zabezpečili vedenie 18:13. To si už s prehľadom udržali až do konca setu, keď s prehľadom hrali v útoku i na blokoch. V hre nechýbali ani ulievky. Diváci za podpory fan klubu sa dostali do varu a čakalo sa, že ani treti set nebude pre domácich volejbalistov neúspešný. Opak však bol pravdou, pretože po vyrovnanom úvode tretieho setu, keď na ukazovateli skóre bol stav 7:7, získali hostia tri body za sebou, čo ich psychicky i herne povzbudilo. Domáci volejbalisti tento ich náskok neustále sťahovali a podarilo sa im stav tohto setu dostať aj do remízovej podoby (13:13, 17:17). Dokonca sa v závere setu dostali aj do jednobodového vedenia (19:18, 20:19). Od remízového stavu 20:20 sa však vedenia ujali už iba hostia a tento set dotiahli do víťazného konta. Svidníčania vo štvrtom sete už nenechali nič na náhodu a okrem nerozhodného stavu 1:1 boli stále v dostatočnom vedení. Na sieti sa presadzovali Tholt, Malina i striedajúci Drobňak, rýchlikmi sa prezentovala dvojica nahrávač Feňo a útočný hráč Skasko, pripadne Macko, takže domáci hráči mali široký repertoár útočnej hry. A nezabúdali ani na obranu, niekoľko útokov súpera úspešne zblokovali. Priebežne pomery získaných lôpt (12:6, 17:8, 21:10) hovoria o tom, kto bol v tomto sete pánom na palubovke. Poslednú loptu na palubovku súpera v tomto stretnutí „položil“ Rajduga.

Zostava Svidníka: Feňo, Macko, Tholt, Malina, Skasko, Rajduga (libero Gut, Turlik, Zavacky, Barlik, Drobňak, Faron).

Jaroslav Vlk, tréner Svidníka: „Posledný vicemajster Slovenska nebol ľahkým súperom, pretože Prešov sa predstavil kvalitnou obranou a v hre v poli sme sa občas trápili sami so sebou. Prevaha však bola na našej strane, no za stavu 2:0 sme zbytočne poľavili a nehrali sme to, čo sme si pred tretím setom povedali. Prišlo k uspokojeniu a mysleli sme si, že sa to uhrá samé. Pred štvrtým setom som však chlapcom dôrazne povedal, že ak nechceme hrať päťseťák tak do toho štvrtého sa musíme pustiť od prvej lopty. Súper bol v tom rozhodujúcom sete neustále pod tlakom, či už z pohľadu nášho servisu alebo útoku. Okrem tretieho setu si myslím, že sme boli lepším mužstvom a východniarske derby malo patričnú úroveň, ako aj divácku kulisu. Pre nás je to veľmi dôležité víťazstvo, pretože sa hneď zajtra predstavíme na palubovke vedúceho mužstva súťaže. V tejto súťaži sa na nás chce každý vytiahnuť, takže každý zápas, či už domáci alebo u súpera, je pre nás ťažký“.

Ľubosláv Šalata, tréner Prešova: „Domáci boli v tomto stretnutí favoritom a očakávali sme, že pred skvelou domácou kulisou budú chcieť uspieť. Prvé dva sety sme v niektorých pasážach hrali zle na príjme, čím sme domácich postavili na nohy. V prvých dvoch setoch sme sa v strednej pasáži na súpera dotiahli, no po chybách sme ich nakoniec prehrali. V treťom sete sme zápas trochu zdramatizovali, bohužiaľ sme však nezachytili vstup do štvrtého setu. Súperovi blahoželám, v tomto zápase bol lepším mužstvom“.