VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Muži: Svidník - Ľubovňa, extraliga 7. kolo

Po rozpačitom prvom sete nakoniec k boleniu brucha nedošlo

VK Slávia Svidník – VKM Stará Ľubovňa 3:1 ( -21, 19, 15, 23)

Posledné dve víťazstvá – doma nad vicemajstrom z Prešova, no najmä výhra v Bratislave nad VKP – opäť zaplnili športovú halu VK Slávia do posledného miesta. „Hoci“ súperom bol iba nováčik zo Starej Ľubovne. S týmto súperom sa Svidníčania stretli v tejto sezóne už dvakrát, a to v rámci zápasov o Slovenský pohár. Doma VK Slávia vyhrala 3:0, na palubovke súpera 3:1. Keď v úvode prvého setu vyhrávali domáci 5:2 všetko nasvedčovalo tomu, že ani v treťom súťažnom stretnutí tejto sezóny by domáci nemali mať vážnejšie problémy so súperom spod Staroľubovnianskeho hradu. Stále si udržiavali jeden až dvojbodový náskok, občas sa hosťom podarilo stav setu vyrovnať, no nebola to zo strany domácich hra, akú predvádzali v poslednom domácom stretnutí. Za stavu 18:18 bol najprv na smeči zblokovaný Tholt, následne po útoku stredom Faron, podobne aj Rajduga a ďalší útok tohto hráča skončil v aute. Hostia tak za krátku dobu získali štvorbodové vedenie (18:22). Domácim volejbalistom sa predsa len podarilo tento náskok súpera znížiť na dva body (20:22), ale v závere setu už volejbalisti nováčika nenechali nič na náhodu a využili hneď svoj prvý setbal. Ani nie tak výsledok prvého setu, ale skôr predvádzaná hra zo strany domácich, boli výstrahou, aby po hodoch neprišlo bolenie brucha. Hoci Svidníčania v tomto druhom sete neprehrávali ani raz, predsa sa s posmeleným a nadšene hrajúcim súperom natrápili dosť. Stále si však udržiavali dvoj až trojbodový náskok, no boli aj také fázy, najmä v prvej polovici tohto setu, že super dokázal stav vyrovnať. Naposledy tomu tak bolo za stavu 9:9, potom už body pribúdali iba na stranu Slávie. Postupne náskok domácich narastal, a to či už po chybách súpera, alebo po vlastných dobre vypracovaných útočných pozíciách. Za stavu 17:14 získali domáci päť bodov za sebou, a to najmä zásluhou vtipných akcii, no aj po dvoch naivných chybách súpera. Slavisti využili hneď svoj prvý setbal, keď podanie hosti skončilo v sieti. Víťazstvo v druhom sete bolo nielen pre domácich volejbalistov, ale aj pre ich priaznivcov, tou najlepšou vzpruhou do tretieho setu. Aká taká iskierka nadeje pre hosti tlela iba v úvode setu, keď po dvoch loptách bol stav 1:1. Postupne sa však herná kvalita domáceho mužstva prejavovala v každej činnosti a po niekoľkých vtipných ulievkach, útokoch stredom siete i od kolika, ako aj po dobrých blokoch ich náskok neustále narastal. V závere setu mali niekoľkokrát až desaťbodový náskok a ten si nakoniec udržali aj po poslednej lopte po útoku Drobňaka. Dva vyhraté sety za sebou naznačovali, že domáci hráči sú v maximálnej pohode a istou rukou kráčajú ku konečnému víťazstvu. Úvod štvrtého setu však všetkých vo svidníckej športovej hale svojim vývojom určite zaskočil. Za stavu 1:5 tak bol domáci tréner J. Vlk nútený zobrať si oddychový čas. Tento jeho ťah sa ukázal ako účinný, pretože domáci za nepriaznivého stavu získali tri body za sebou. No stále bola ich strata na súpera jeden až dvojbodová, za stavu 9:12 až trojbodová. Napätie a atmosféra v hale vrcholili a po peknej ulievke Drobňaka Svidníčania náskok súpera anulovali. Až od stavu 18:18 sa domáci v tomto sete po prvýkrát ujali vedenia, keď získali dva body za sebou po dobrom bloku dvojice Skasko – Závacký a útoku Skaska stredom. A práve výkon tohto hráča v závere setu bol tým rozhodujúcim jazýčkom na víťazných váhach. Dokázal sa presadiť aj na jednobloku a za účinnej pomoci Rajdugu i Malinu domáci dotiahli aj štvrtý set do víťazného konca a ich radosť z víťazstva bola nefalšovaná. Aj ich priaznivci im nakoniec slabšiu hru v prvom sete odpustili a spolu s hráčmi sa tešili z ďalšej výhry, v poradí už piatej v tejto sezóne.

Zostava Svidníka: Feňo, Tholt, Rajduga, Faron, Malina, Skasko (libero Gut, Barlik, Zavacky, Drobňak, Macko, Turlik).

Jaroslav Vlk, tréner Svidníka: „V prvom sete bol náš výkon diametrálne iný, aký sme predviedli na VKP. Počas celého týždňa som chlapcov upozorňoval na to, že aj k takémuto vývoju stretnutia môže dôjsť. V príprave sme však nič nepodcenili, hráči vedeli čo a ako na toho-ktorého hráča súpera majú hrať. Prehratý set bol jednoznačne o našich chybách, veď sme ich v ňom mali desať nevynútených. S niektorými hráčmi si určite niektoré ich nedostatky v prvom sete tohto zápasu rozoberieme, pretože s ich výkonom som nebol spokojný. V druhom a treťom sete sme si dokázali vytvoriť náskok, zlepšili sme sa na blokoch, robili sme menej nevynútených chýb, začalo sa nám dariť v podstate vo všetkých herných činnostiach. Do štvrtého setu som urobil nejaké zmeny, pretože nás v novembri čaká až osem zápasov. Šetril som Macka, ktorý nebol celkom zdravotne v poriadku, priestor som chcel dať aj Barlíkovi a Turlikovi, no nebola tam na to možnosť. Na palubovku sa však dostali Faron, Malina či Drobňák, do hry sa dostal aj Závacký. Takže aspoň sčasti sa nám podarilo záťaž rozložiť na viacerých hráčov. Aj preto sme sa možno v tom štvrtom sete opäť dostali do určitého útlmu. Víťazstvo je pre nás cenné a začíname sa pripravovať na najbližší víkendový domáci dvojzápas“.