VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Nadstavba 1. kolo extraligy: Svidník - Trenčín

VK Slávia Svidník – ATC Trenčín COP 3:2 (20:25, 25:19, 25:17, 21:25, 17:15)

Vstup do nadstavby s vydretým víťazstvom

Volejbalová extraliga mužov vstúpila v sobotu do svojej nadstavbovej časti. Po odohratí 16-tich stretnutí, z ktorých svidnícka Slávia polovicu vyhrala a polovicu prehrala, tak skončila na piatom mieste a v druhej časti tohto súťažného ročníka bude hrať v skupine o 5. až 10. miesto. Ich prvým súperom v tejto časti súťaže boli mladé olympijské nádeje z Trenčína.

A tie prvý set začali bez rešpektu. Hoci v jeho úvode dvakrát prehrávali o bod, od remízového stavu 3:3 sa po prvýkrát ujali vedenia a do konca setu ho už zo svojich rúk nepustili. V tejto časti hry domácim nevychádzali podania a ani obrana nebola tak kompaktná, ako si to domáci hráči a najmä ich tréneri i diváci predstavovali. Mladí Trenčania svoje vedenie postupne zvyšovali a súpera na rozdiel menej ako tri body v tomto sete už nepustili a nakoniec ho aj zaslúžene vyhrali.

Úvod druhého setu bol nečakane v réžii hosťujúceho mužstva. Od stavu 3:3 urobili sériu štyroch bodov za sebou (prešľap Vokála pri podaní, dobrý blok hostí, smeč Barlíka do autu a bod priamo z podania) a zrazu to bolo 3:7 v prospech hostí. Domáci sa však nevzdávali a aj zásluhou dobrého prestriedania postupne vedenie súpera znižovali, a to zásluhou zlepšených blokov a útočných smečov. Do opäť remízového stavu 10:10 ich dostalo eso Németha. Hoci sa po domácej chybe Svidníka v obrane Trenčania opäť ujali jednobodového vedenia vzápätí po ich pokazenom podaní bolo opäť vyrovnané a od tohto momentu už réžiu tohto setu zobrali do rúk Svidníčania. Rozdiel bodov postupne narastal v prospech Svidníka, keď sa najmä na sieti presadzovali Vokál a Tholt, a nakoniec druhý set domáci vyhrali rozdielom šiestich bodov.

V úvode tretieho setu sa obaja súperi striedali vo vedení až do stavu 7:7. Do vedenia sa domáci dostali po ulievke Németha. Svidníčanom sa v týchto chvíľach darilo najmä v útoku, čoho základom bol zlepšený príjem, no k ich čoraz výraznejšiemu vedeniu prispeli aj hostia svojimi chybami. Domáci viedli už desaťbodovým rozdielom, ale hostia v závere tohto setu získali tri body za sebou a stav znížili. Vývoj tohto stretnutia sa tak dostal do stavu, ako si to predstavovali i diváci.

Svidníčania boli v dobrej hernej i psychickej pohode, no tú im určite narušil vstup súpera do štvrtého setu. Domáci totiž prvý bod získali až za stavu 0:5. Následne získali ďalšie tri body a tak rozdiel v skóre bol iba jednobodový (4:5). Hostí to však nedeprimovalo a stále si udržiavali 2 až 3 bodové vedenie. Iskierka nádeje pre domácich o zmenu vývoja tohto setu prišla za stavu 13:14, no po zisku dvoch bodov hostí po sebe aj táto zhasla, a tak sa logicky čakalo na to, ako sa to bude vyvíjať v skrátenom rozhodujúcom sete.

V piatom tajbrejkovom sete už ide o všetko, čo si aj uvedomovali hráči obidvoch mužstiev. Lepšie ho začali domáci, ktorí viedli 2:0. Mladí Trenčania sa však nevzdávali a od stavu 4:4 si udržiavali minimálne jednobodové vedenie. Za stavu 8:10 sa zdalo, že tento rozhodujúci set je pre domácich možno už stratený, no po podaní hostí do autu a dobrom dvojbloku domácich bolo opäť vyrovnané. Potom dvojbodovým rozdielom vyhrávali aj Svidníčania (14:12), ale aj hosťom sa podarilo vyrovnať. Za stavu 15:15 sa v úplnom závere tohto dramatického a zaujímavého stretnutia presadil Németh, keď najprv zablokoval útok súpera a rozhodujúcu loptu celého stretnutia v ťažkej pozícii poslal do stredu poľa prekvapených hostí. Domáci tak získali prvé víťazstvo v skupine o 5. až 10. miesto.

Zostava Svidníka: Kseňák, Barlík, Németh, Tholt, Macko, Skasko (libero Soták, Drobňák, Závacký, Gut, Vokál, Škvarek).

Michal Kudla, tréner Svidníka: Toto stretnutie sme začali opäť ustráchane. V prvom sete sme sa nedokázali povzbudiť a akoby sme sa tohto súboja už od začiatku začali obávať. Určité zmeny v zostave však priniesli oživenie v našej hre a nasledujúce dva sety sme jasne vyhrali. Vo štvrtom sete nám súper na jeho začiatku ušiel a hoci nám daroval niekoľko lôpt nedokázali sme ho dotiahnuť do úspešného konca. Tajbrejk bol veľmi dramatický, zaujímavý určite aj pre diváka a nakoniec sme ho ustáli. Hostia posledné tri zápasy základnej časti vyhrali takže boli v laufe a sme radi, že sme ich túto sériu pretrhli. Toto mužstvo je centrom olympijskej prípravy mládeže, takže má vytvorené aj dobré podmienky na svoju činnosť. Myslím si, že zamiešajú kartami v tejto našej skupine aj v ďalších zápasoch. Počas prestávky mali dobrú prípravu aj zásluhou účasti na medzinárodnom turnaji svojej vekovej kategórie v Česku, kde porazili domácich, Maďarsko i Rakúsko. Takže aj to hovorí o kvalite tohto nášho dnešného súpera. Myslím si, že dnes sme vyhrali aj vďaka širšej a kvalitnejšej lavičke a po príchode Tholta máme viac možnosti kombinácie v základnej šestke. Súpera sme mali po hernej stránke dobre zmapovaného, no v poli a na sieti sme robili aj napriek tomu dosť chýb. Spokojný som s taktickým podaním, mali sme totiž vytypovaných hráčov na strane súpera, na ktorých tieto lopty mali smerovať. A to naši hráči dobre realizovali. A to bolo rozhodujúce najmä v druhom a treťom sete, ktoré sme ľahko vyhrali.