VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Nadstavba 2. kolo extraligy: STU Bratislava - Svidník

STU Bratislava – VK Slávia Svidník 0:3 (-25, -19, -20)

Po tesnom tajbrejkovom víťazstve v prvom kole play-off nad juniorským výberom Slovenska hrajúcich vo farbách Trenčína, cestovali Svidníčania do Bratislavy na zápas s STU. Tak ako si niekto chodí po večeroch zahrať futbal, alebo iný šport rekreačne bývalí hráči VKP, Interu, a ostatných klubov z okolia Bratislavy si takto po víkendoch chodia zahrať najvyššiu slovenskú volejbalovú súťaž. Už po príchode zaujal „plagát“, ktorý smeroval prípadných divákov na zápas. Ten bol vyrobený z vytrhnutého listu z A šestkového linajkovaného zošita, na ktorom bolo rukou napísané: „STU – Svidník veľká telocvičňa“. V drese STU ešte dnes možno vidieť na ihrisku volejbalového veterána a najstaršieho hráča aktuálneho ročníka extraligy Petra Fialu. Donedávna sa v drese tohto klubu na ihrisku objavoval aj jeho kamarát z čias ich spoločného pôsobenia v Bratislavskom VKP.

Posledné spoločné meranie síl v základnej časti skončilo debaklom Svidníčanom, keď v zápase na palubovke STU prehrali 3:0. Úvod sobotňajšieho zápasu patril hráčom STU, keď už po prvých loptách viedli 3:0. Svidníčania nastúpili do zápasu bojazlivo. Postupne však zlepšili hru hlavne v útoku, pričom sa najčastejšie presadzovali tvrdými údermi najmä Barlík a Németh. Svidníčania však pokazili aj množstvo podaní, no aj napriek tomu išli družstvá na prvý technický oddychový čas za stavu 8:7 pre Slávistov. Po spomínanom oddychovom čase hostia pokračovali v nátlakovej a útočnej hre, keď sa na sieti začalo v útoku dariť aj univerzálovi Tholtovi, ktorý sa zaskvel dvomi útokmi a zároveň aj dvomi bodmi po sebe. Slávistom sa darilo zastavovať útoky súpera aj blokmi, a to aj napriek tomu, že niektoré lopty skončili po dotyku bloku v oute. To nepridávalo smečiarom domáceho STU na sebavedomí. V poli zahral výborne Soták, ktorý vrátil do hry dva priame smeče útočiaceho domáceho družstva. Za stavu 19:17 pre STU pomohol asistent rozhodcu domácim tým, že Kseňákovi odpískal prešľap, čím sa domáci ujali vedenia 20:17. Za tohto stavu si hostia vzali oddychový čas. Svidníčania sa však nepoložili a útokmi Németha a Barlíka a hlavne kurióznym bodom Škvareka, ktorý mierne nadvihol loptu smerujúcu na stranu súpera a smečiar domácich udrel iba po sieti. Ďalšou delovkou sa predstavil Barlík, keď smečoval popri kompaktne postavenom dvojbloku domácich do stredu ihriska. Takýmto priebehom koncovky prvého setu domáci hráči značne znervózneli, čo vnieslo do ich hry značné množstvo nepresností a hádok. Svidníčania sa do vedenia dostali po ulievke domáceho nahrávača do outu. Za tohto stavu pristúpili tréneri Svidníka k dvojstriedaniu za účelom udržanie trojice útočiacich hráčov na sieti. Nahrávača Kseňáka striedal Vokál a univerzála Tholta nahrávač Závadský. Vokál hneď po príchode blokom zlikvidoval útok domácich a zvýšil náskok Svidníčanov. Za stavu 23:22 prišil na ihrisko Peter Fiala, ktorý striedal domáceho nahrávača. No ani takto posilnená obrana nepomohla a hostia sa dostali k prvému setbalu v prvom sete. Tento prvý setbal hostia nevyužili, nakoľko si Vokál zrazil smeč domáceho hráča na vlastnú polovicu. Druhý setbal Svidníčanom pokazil ich vlastný nahrávač, keď bodovú loptu chytenú v poli nepresne nahrával Némethovi, ktorý mal problém takúto nahrávku vôbec prehodiť na druhú stranu siete. Repete však týmto dvom hráčom vyšlo a podarilo sa im prebojovať k ďalšiemu setbalu. Domácim sa však podarilo znovu stav vyrovnať opakovaným útokom stredom siete. Ďalší setbal však už hostia využili, keď útok domáceho hráča zastavil výnimočne jedno blokom Németh.

Začiatok druhého setu mal vyrovnaný priebeh, súperi si strážili svoje bodovky až do stavu 5:5. Hráči STU začínali zapájať do útokov hráčov z tretieho sledu. Na tieto útoky sa brániaci hráči hostí nestíhali presúvať. Zároveň sa však Slávisti presadzovali presnými útokmi a sústredenom hrou v poli. Hosťom sa podarilo získať dva body po sebe a tak prvý technický oddychový čas bol za stavu 8:6 pre Svidník. Hostia pokračovali v sústredenej hre aj naďalej a zvýšili svoj náskok na 10:6. Za tohto stavu si zranil členok blokár domáceho družstava, a tak ho na ihrisku vystriedal Peter Fiala. Za tohto stavu sa hra domácich úplne rozpadla a ich pôsobenie na ihrisku vyzeralo viac ako rezignovane. Kopili množstvo chýb nielen v útoku a obrane, ale aj množstvo nedorozumení pri rozohrávke. Svidníčania sa na počudovanie neprispôsobili hre súpera a sústredene pokračovali vo hre, ktorá im prinášala ďalšie body. Druhý technický oddychový čas nasledoval za stavu 18:14, keď rozhodca odpískal domácemu nahrávačovi presah. Ďalšie dva body po sebe pripísal na konto Svidníčanov Tholt, ktorý sa presadil tvrdým útokom a následne aj vtipnou ulievkou. V tomto sete využili hostia hneď prvý setbal, keď po Skaskovom podaní zachytili útok domácich v poli a nahrávač Kseňák zo zeme prehodil prstami loptu ktorá domácim padla priamo do stredu ihriska.

Úvod tretieho setu sa vyvíjal rovnako ako úvod druhého. Do stavu 5:5 vyrovnaný priebeh. Za tohto stavu sa podarilo dva body získať domácim a tak sa ujali vedenia 7:5. Domácim však tento náskok dlho nevydržal. Dvojblok Kseňák -Skasko a výborná hra v poli hosťom priniesli vyrovnanie. Následne sa Svidníčania ujali vedenia 8:7 a to priviedlo domácich do značnej nervozity. V tejto časti hry sa Svidníčania úspešne pokúsili do útoku z tretieho sledu zapojiť Barlíka, ktorý sa svojimi smečmi spoza útočnej čiary viackrát voči blokom STU presadil. Týmito podarenými útokmi a blokom Tholta sa Svidníčania ujali vedenia 10:7. Tento stav sa domácim podarilo znížiť blokmi na 15:14 keď najskôr zastavili dva útoky Barlíka a následne aj Tholta. Barlíka tieto dva nevydarené útoky nepoložili a znova sa presadil útokom z tretieho sledu. Za tohto stavu výborne poddával Škvarek, ktorý svojim podaním narobil hráčom STU veľké problémy v následnej rozohrávke. Smečom spoza útočnej čiary sa presadil aj Tholt a tak sa Svidníčania prepracovali k prvému mečbalu. Túto hrozbu domáci odvrátili, no ich následné podanie skončilo v sieti, čo znamenalo koniec zápasu.

Svidníčania podali v tomto zápase prekvapivo vyrovnaný výkon. Keď vyhrávali neprestali hrať a nečakali, že sa set vyhrá sám. Poctivo ich dobojovali do víťazného konca. Za zmienku stojí aj výrobný výkon Pavla Barlíka, ktorý sa presadzoval v útoku tvrdými nechytateľnými údermi. No akosi sa mu nedarí podať takýto výkon pred domácim publikom.

Zostava Svidník: Škvarek, Skasko, Németh, Barlík, Kseňák, Tholt, Soták (libero). Striedali: Závacký, Vokál.

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.