VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / 4. kolo nadstavby: Svidník - Prešov

VK Slávia Svidník – Slávia VK PU MIRAD Prešov 1:3 (20:25, 19:25, 25:20, 16:25)

Iskierka nádeje veľmi skoro zhasla

Po dvoch víťazstvách počas predminulého víkendu sa svidnícki extraligoví volejbalisti dostali na prvé miesto a čakal ich v sobotu derby súboj s tradičným súperom z Prešova. Opäť plná športová hala očakávala, že posledné dobré výsledky domáci volejbalisti potvrdia aj v tomto stretnutí. Žiaľ, opak bol pravdou.

Ako prvý na podaní boli hostia a ujali sa vedenia. No ďalšie ich podanie skončilo v aute a tak domáci vyrovnali. Hostia sa však postupne dokázali presadzovať na sieti, keď pomerne úspešne dokázali vybiť svidnícke bloky do autu. Domáci chybovali aj na príjme i v rozohrávke. Do prvého setu sa však opäť dostali za stavu 10:10, keď vyrovnával po umnom útoku Tholt. Pri ďalšom útoku hostia opäť vybili bloky Svidníka do autu, ale Németh presným útokom k zadnej čiare opäť vyrovnal. Následne sa však Prešovčania dostali do vedenia a to si už do konca úvodného setu udržali. Postupne svoj náskok zvyšovali a úvodný set tohto derby stretnutia zaslúžene získali vo svoj prospech.

V druhom sete sa Prešovčania opäť dostali do vedenia a hoci domáci niekoľkokrát stav setu vyrovnali tesný stav dokázali udržať iba do jeho polovice do stavu 13:13. V týchto fázach zápasu Svidníčania niekoľkokrát dokázali blokmi ubrániť súpera, v útoku sa najviac darilo Tholtovi. Od spomínaného nerozhodného stavu získali hostia štyri body za sebou, čo bolo rozhodujúcim momentom v tomto sete. Tento náskok získali najmä po nepresnostiach domácich v útočnej fáze, ako aj v obrannej činnosti. Ani oddychový čas za stavu 13:17 a prestriedania nepriniesli zlepšenie hry domácich a tak hostia pomerne pohodlne získali vo svoj prospech aj druhý set.

Tretí set priniesol konečne iba druhé vedenie domácich volejbalistov v tomto stretnutí. Po podaní hostí do siete a útoku do autu, a dvoch dobrých blokoch domácich viedli Svidníčania 4:0. Hostia sa neskôr opäť ujali vedenia (8:9), no po tvrdom útoku Németha bolo vyrovnané. Od tohto stavu už Svidníčania svoje vedenie z rúk nepustili a postupne získavali dostatočný bodový náskok. Vedenie rozdielom dvoch až štyroch bodov si udržiavali až do konca a konečne v treťom sete boli úspešnejší ako ich súper. No táto iskierka nádeje na zmenu vo vývoji však v ďalšom sete zhasla.

V poradí štvrtom sete sa však domáci volejbalisti dostali opäť do „starých“ koľají z prvých dvoch setov a od jeho úvodu neustále prehrávali. Vedenie súpera dokázali znížiť maximálne na rozdiel jedného bodu. Od stavu 3:4 herne lepší Prešovčania svoj náskok neustále zvyšovali a hoci vďační diváci odmenili potleskom každú vydarenú akciu Svidníka, ani táto ich podpora už nepriniesla žiadny zvrat vo vývoji tohto súboja a deväťbodový rozdiel vo štvrtom sete je jednoznačným dôkazom toho, kto bol tým lepším v tomto stretnutí.

Zostava Svidníka: Kseňák, Németh, Barlík, Škvarek, Tholt, Skasko (libero Soták, Macko, Vokál, Drobňák, Závacký, Gut).

Michal Kudla, tréner Svidníka: Musím priznať, že aj napriek nášmu víťazstvu v treťom sete mal náš dnešný súper jednotlivé fázy stretnutia pod kontrolou. O stretnutí rozhodla kvalita podania súpera, ktorého sme po dobrej a rýchlej rozohrávke často nestačili zablokovať. Po ich dobrom servise sa nám nepodarilo zakladať rýchle protiútoky, čo bolo veľmi rozhodujúce. Súper nás dokázal ubrániť aj na sieti a to z toho dôvodu, že sme nehrali rýchlejšie. Prešov po dobrej prihrávke nemal problém útočiť z kolíkov a v tejto hernej činnosti bol účinnejší ako my. Naše bloky totiž nedokázali eliminovať ich útoky. Chlapci zodpovedne počas celého týždňa pristupovali na tento derby súboj, žiaľ nedokázali sme zlomiť silu súpera. Nenašli sme ani optimálnu zostavu, preto sme aj častejšie striedali. Urobili sme veľa chýb nielen na podaní, ale najmä na prihrávke. Tento zápas máme za sebou, teraz sa musíme sústrediť na dve stretnutia na pôde súpera, a to v sobotu vo Zvolene a v nedeľu v Trenčíne.

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: Vedeli sme, že toto stretnutie je jedným z kľúčových o postavenie pred zápasmi play-off. Preto sme sa aj zodpovedne na tento súboj pripravovali. Rozdiel medzi hrou obidvoch mužstiev bol v kvalite prihrávky a servisu. Náš servis robil súperovi problémy a po dobrej prihrávke prichádzala naša úspešnosť v útoku. Podali sme dobrý kolektívny výkon, dobre sme bránili, pozorní sme boli aj pri blokovaní útokov súpera. V treťom sete sme však predsa len pokazili niekoľko podaní a do poľa nám spadlo aj niekoľko ľahkých lôpt po ulievkach súpera. Myslím si, že sme nakoniec zvíťazili zaslúžene. Medzi nami a Svidníkom je dlhoročná rivalita, niektorí naši hráči pôsobili tu, niektorí hráči Svidníka pre zmenu u nás. Medzi hráčmi sú aj kamarátske vzťahy, takže aj toto prináša do našich vzájomných súbojov väčšie športové napätie.