VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / 6. kolo nadstavby: Trenčín - Svidník

ATC Trenčín COP – VK Slávia Svidník 3:2 (20:25, 25:22, 22:25, 25:20, 15:13)

Najslabším článkom zápasu rozhodcovia

Do tohto pre Slavistov veľmi dôležitého zápasu nastúpili Svidníčania v základnej zostave v ktorej ešte doposiaľ do žiadneho zápasu nevstupovali. Na smeči sa totiž do nej prepracoval Tomáš Gut. Zápas sa začal veľmi vyrovnane, keď si obidve družstvá strážili svoje body. Dve pokazené podania Svidníčanov však znamenali vedenie Trenčanov 8:6. Ďalší priebeh prvého setu bol miestami nudný. Chýbala razancia a keď sa Trenčanom podarilo trikrát po sebe zablokovať útočiaceho Tholta Svidníčania v razancii ešte viac poľavili. Domáci tak svoj náskok zvýšili na 16:13. Za tohto stavu došlo k zmene na poste univerzála keď Tholta vystriedal Vokál. V tejto fáze hry vzal zodpovednosť na svoje plecia Pavol Barlík. Dvakrát po sebe sa oprel v útoku do lopty a tak vytĺkol bloky súpera. Výborným jednoblokom sa zaskvel Tomáš Skasko, ktorý takto pridal ďalší bod a vyrovnal stav stretnutia na 17:17. Hostia sa za tohto stavu chytili príležitosti a pustili sa nebojácne do súpera. Eso pripísal na konto Svidníčanov Ľuboš Závacký, jeho ďalšie podanie narobilo domácim množstvo problémov a ich útok sa skončil na bloku. Ďalšie eso rovnakým spôsobom podanie pripísal na stranu Svidníčanov Pavol Barlík a tak sa Svidníčania ujali vedenia 23:18. Výborným podaním a blokom sa Svidníčanom podarilo dotiahnuť set do víťazného konca. Hostia tak vyhrali prvý set 25:20.

Svidníčania v nasadenom tempe pokračovali ďalej a ujali v sete vyhrávali už 5:2. Trenčania sa však zmobilizovali a výborným blokom sa im podarilo vyrovnať a dokonca sa ujať vedenia v zápase 8:7. Svidníčania ako už mnohokrát predtým akoby vypustili a poľavili v koncentrácii. Svidníčania sa však nevzdávali. Hrali útočnejšiu hru ako súper, no robili aj množstvo nevynútených chýb a tak si domáci udržiavali náskok 16:14. Svidníčania sa však zmobilizovali a podarilo sa im náskok Trenčanov stiahnuť na jeden bod. Keď sa zdalo, že záver setu bude patriť opäť Svidníčanom, vtedy sa zaskvel hlavný rozhodca, ktorý nenechal nič na náhodu a pomohol Trenčanom vyhrať tento set dvomi nezmyselnými rozhodnutiami. Najskôr opravil čiarového, ktorý ukazoval out po smeči domácich a následne odpískal Závackému dvojak. To psychiku Svidníčanov rozhodilo a tento set aj napriek striedaniam (na palubovke sa objavil Drobňák aj Kseňák) prehrali 25:22.

Prehratý set hostí psychicky rozložil a položil ich na lopatky. Prestalo sa im dariť vo všetkých herných činnostiach. Trenčania si z narastajúcim náskokom viac a viac verili, kombinovali v útoku a to sa odrazilo aj na priebehu setu keď sa domácim podarilo bodovo utiecť na 16:10. Za tohto stavu sa však Svidníčania pokúsili o návrat do zápasu. Zdravo sa nasrdil Tholt, ktorý razantnými útokmi vytĺkal bloky súpera. Šnúrou výborných a razantných podaní z výskoku sa zaskvel Barlík a na bloku ho dopĺňal Skasko. Kombináciou výborného podania a kvalitného bloku sa slavistom podarilo nie len vrátiť do zápasu, ale obrátiť vývoj setu a vyhrať ho 25:22.

Do štvrtého setu nastúpili lepši domáci. Lepšou a hlavne sústredenejšou hrou sa ujali v sete vedenia 9:6. Svidníčania však zabrali a podarilo sa im eliminovať vlastné chyby a spresniť hru. Oplatilo sa im zvýšenie koncentrácie a podarilo sa im strhnúť vedenie na svoju stranu a obrániť nepriaznivý stav a ujať sa vedenia v sete 16:15. Koncovka setu patrila opäť najslabšiemu článku zápasu rozhodcom. Na ich rozhodnutiach sa bavili už aj domáci diváci. Najskôr odpískali blokujúcim slávistom blok, ktorý nebol a tak ako v druhom sete zasa odpískali dvojak. Tato hra rozhodcov na Svidníčanov platila a tak ako v druhom aj v tomto sete sa im z toho nepodarilo spamätať a tak domáci štvrtý set vyhrali 25:20.

V úvode rozhodujúceho setu si súperiace družstvá strážili svoje body, no Svidníčania stratili odvahu a znova možno zo strachu pred chybami ich útokom chýbala razancia. To využil súper a po chytených loptách v poli a razantných útokoch sa ujal vedenia 9:6. V tomto sete to vyzeralo tak, že sa Svidníčanom znovu podarí zvrat. Vyrovnali stav stretnutia na 13:13 no víťazstva sa nedočkali. Posledný bod dal útokom do outu Vokál. Tak si Svidníčania na svoje konto pripísali šnúru troch prehier, keď po domácej prehre s Prešovom a minulej prehre vo Zvolene prehrali aj na palubovke juniorov z Trenčína.

Zostava Svidník: Barlík, Gut, Závacky, Macko, Skasko, Tholt, Soták (libero).
Striedali: Drobňák, Kseňák,