VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Novým trénerom extraligistov Slávia Jaroslav Vlk

Svidnícky volejbal posilňuje. Po dlho avizovanom príchode nového trénera do radov nášho zástupcu v najvyššej slovenskej volejbalovej súťaže VK Slávia Svidník, sa svidníckemu vedeniu podaril husársky kúsok. Od budúcej sezóny povedie Slavistov renomovaný tréner Jaroslav Vlk. Tomuto v širokej volejbalovej verejnosti uznávanému odborníkovi sme položili zopár otázok.

Pán Vlk, mohli by ste priaznivcom volejbalu vo Svidníku v krátkosti priblížiť vašu hráčsku a doterajšiu aj trénerskú kariéru?

Vyrastal som v Prievidzi, kde som robil aj prvé volejbalové kroky až po juniorsky vek. Základnú vojenskú službu som absolvoval vo Vojenskej telovýchovnej jednote Dukla Rakovník, po jej skončení som hrával za Stavbár Žilinu, Matador Púchov, v portugalskom Castelo da Maia, gréckom Alexandropoulise. Bol som reprezentantom Československej federatívnej republiky (ČSFR) a neskôr aj Slovenskej republiky. Medzi moje najväčšie hráčske úspechy patrí titul vicemajstra ČSFR v Žiline, v tom istom klube aj titul vicemajstra Slovenska. V roku 1994 som sa v ankete o najlepšieho volejbalistu Slovenska umiestnil na treťom mieste. Ako tréner som pôsobil v Stavbári Žilina, v Myjave, Zvolene, Prešove, Bielsko Biala (Poľsko), v Brne (Česko), všetko to bolo pri mužoch. Pri ženách som robil hlavného trénera v Žiline, pôsobil som ako asistent trénera pri slovenskej reprezentácii žien. Bol som aj hlavným trénerom kadetov a juniorov Slovenska. Medzi moje najvýznamnejšie trénerské úspechy patrí titul Majstra Slovenska a víťaza Slovenského pohára s Prešovom v roku 2005, v tom istom roku som sa stal aj trénerom roka. V Českej republike som sa s Brnom umiestnil na 4. mieste extraligy, ako už spomínaný hlavný tréner som obsadil ôsme miesta na Majstrovstvách sveta kadetov v Alžírsku a Majstrovstvách Európy juniorov v Kazani.

Vraciate sa od ženského volejbalu opäť k mužskému, opäť na východ. Čo najviac rozhodovalo o tomto vašom kroku?

Ja sa priznám, že viac inklinujem k mužskému ako k ženskému volejbalu. Určite mi posledný rok a pol strávený pri žilinskom ženskom volejbale dal niečo do mojej ďalšej trénerskej činnosti, ale predsa len volejbal na Slovensku v podaní mužov je oveľa atraktívnejší a pre trénera ak príťažlivejší. A prečo opäť východ? Presvedčil som sa o tom, že vo Svidníku sú pre volejbal vytvorené veľmi dobre podmienky. A práca s mladými volejbalistami má taktiež láka a vo Svidníku je pomerne mladé mužstvo. Pokúsim sa vybudovať mužstvo, ktoré by tak do dvoch rokoch mohlo byť konkurencie schopné hrať vyrovnané zápasy s tými najlepšími mužstvami Slovenska.

Svidník nie je dlhoročnou baštou kvalitného mužského volejbalu. Nie je pre vás tak trochu krok do neznáma?

Krok do neznáma to určite nie je. Kedysi veľké kluby dnes postupne možno aj upadajú, menšie kluby sa dostávajú na ich pozície. Myslím si, že práve teraz je tá doba, keď sa Svidník môže dostať do popredia volejbalovej mapy Slovenska. Má totiž mladé ambiciózne mužstvo, ktoré má za sebou ešte iba druhú extraligovú sezónu. Myslím si, že aj zásluhou aktívnej práce zapálených funkcionárov sa môže prepracovať medzi popredné mužstva Slovenska.

Podpísali ste s Volejbalovým klubom Slávia Svidník trojročnú zmluvu. Nie je to pre trénera trochu netradične dlhá doba?

Podobne 3-ročnú zmluvu som mal podpísanú na Myjave, v Žiline pri ženách dokonca štvorročnú. Keďže cieľom môjho nového klubu je postupnými krokmi sa dostať do popredia slovenského volejbalu treba na to aj pre trénera určitý časový priestor. A práve kvôli tomu, že je tu mladé mužstvo a videl som ho aj hrať, tak som sa rozhodol pre takúto zmluvu. V priebehu jedného roka sa totiž nedá dostať na výslnie, výsledky sa dostavia tak po dvoch-troch rokoch systematickej práce. Možno to bude aj skôr, no to ukáže budúcnosť. Veľa bude záležať aj na hráčoch, ako sa budú zlepšovať počas nového tréningového procesu.

Neboli vám pri podpise zmluvy konkrétne stanovené ciele, ktoré by ste mali napríklad dosiahnuť už v najbližšom ročníku?

Určite tohtosezónne siedme miesto nie je pre funkcionárov a sponzorov klubu atraktívne. Podobne ako aj pre divákov, pretože som počul, že atmosféru v hľadisku v športovej hale vo Svidníku, hoci je kapacitou pomerne malá, je jedna z najlepších na Slovensku. Verím, že hráči od prvých kôl novej extraligovej sezóny budú hrať atraktívny volejbal a atmosféra v hale bude opäť vynikajúca. Čo sa týka konkrétnych cieľov pre najbližšiu sezónu o tom sme sa s vedením klubu vôbec nerozprávali. Dôležité pre nás bude opäť sa dostať do play-off z takého miesta, aby sme v prvom kole nenarazili na tzv. top favoritov.

Spomínali ste, že ste videli svojich nových zverencov v majstrovskom stretnutí. Zodpovedá súčasné zloženie mužstva tak klubovým ako aj vašim ambíciám?

Z dvoch tretín by toto mužstvo malo zostať pokope, no určite sa s nejakými zmenami v kádri počíta. Ak sa chceme vo výkonnosti posunúť ďalej musia tu byť určité typy hráčov, ktoré v súčasnom kádri možno že chýbajú.

Extraligový ročník 2009/2010 je skončený, čo pripravujete ako nový tréner pre hráčov do najbližšej prípravy?

V úvode prípravy, kedy by som sa po prvýkrát so svojimi novými zverencami mal stretnúť 4. mája, si chcem otestovať jednotlivých hráčov. Volejbal je totiž aj o sile a rýchlosti, takže to budú pre mňa tie prvotné ukazovatele. A od výsledkov týchto testov bude vychádzať aj ďalšia príprava. Určite mojim cieľom bude zvýšiť silu hráčov, výbušnú rýchlosť a popritom sa budeme venovať aj zdokonaľovaniu jednotlivých herných činností.

Nedá mi, aby sa ešte raz nevrátil k vášmu rozhodnutiu trénersky účinkovať vo Svidníku. Na stránke Slovenskej volejbalovej federácie sa totiž objavila informácia, že ste mali ponuku aj z Ostravy. Predsa len Ostrava je Ostrava, Svidník je Svidník.

V Ostrave bol na trénera vypísaný konkurz, ponuku som mal aj z ďalšieho extraligového klubu z Havířova, ako aj z iných klubov zo Slovenska. V kontakte so Svidníkom som však už bol niekoľko mesiacov, o mojom trénerskom pôsobení vo vašom meste sme sa začali s kompetentnými rozprávať už v decembri. Svidnícki funkcionármi v tomto však boli najrýchlejší a najkompetentnejší. Aj ja osobne som potreboval mať svoje ďalšie trénerské pôsobenie isté. Takže som prikývol serióznej ponuke Svidníka. Prvýkrát s touto ponukou ma oslovil športový riaditeľ VK Slávia a doterajší tréner mužstva Michal Kudla, ktorého si vysoko vážim ako odborníka. Naše vzťahy boli doteraz veľmi dobré a som presvedčený, že spoločnými silami a za podpory funkcionárov a fanúšikov sa nám podarí to, čo by sme chceli v tomto meste vo volejbale dosiahnuť.

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.