VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Vo Svidníku sa predstavili volejbaloví juniori Dinama Moskva

V piatok minulého týždňa sa pôvodne mal volejbalový turnaj, ktorého organizátorom bol Volejbalový klub Slávia Svidník, uskutočniť na otvorených ihriskách pri svidníckom Gymnáziu. Počasie však bolo proti a tak sa turnaj presunul do športovej haly. Jediným hosťujúcim mužstvom tohto turnaja bolo juniorské mužstvo Dinama Olymp Moskva. Počas neho sme niekoľko otázok položili trénerovi tohto kolektívu Michailovi Konstantinovskemu.

„Mám 63 rokov a vo volejbale sa ako tréner pohybujem už 42 rokov. Začínal som ako tréner na športovej škole v Moskve. Neskôr som pôsobil dá sa povedať v meke volejbalu v Brazílii ako tréner juniorov a vychoval som v tejto kategórii aj päticu neskorších olympijských víťazov. V súčasnosti už niekoľko rokov pôsobím ako tréner juniorov v moskovskom Diname“.

Aj v súčasnej zbornej, ktorá sa pripravuje na jesenné majstrovstvá sveta v Taliansku, má pán Konstantinovski piatich volejbalistov, ktorí ako juniori prešli jeho rukami. Ako aktívny volejbalista sa veľmi nepresadil, pretože je nižšej postavy a tak sa viac venoval trénovaniu. V roku 1969 ukončil moskovský telovýchovný inštitút. V Rusku sú štyri mužské volejbalové ligy. Dinamo má zastúpenie v troch. Jeho zverenci pôsobia v prvej lige a ich Dinamo A v minulom ročníku skončilo v ruskej najvyššej volejbalovej súťaži na treťom mieste, v európskej lige bolo druhé.

Porovnať počet aktívnych volejbalistov na Slovensku a v Rusku je vzhľadom na počet obyvateľov nemožné, takže v obrovskej ruskej krajine je talentov nepomerne viac. „Chlapci sa o tento šport zaujímajú“ – pokračuje M. Konstantinovski – „pracujem napríklad aj s takými hráčmi, ktorí vo veku 15 rokov už majú výšku viac ako dva metre. Takže výber u nás je veľmi bohatý“. Najlepší slovenskí volejbalisti pôsobia v najvyšších súťažiach v Taliansku, Poľsku, Rakúsku, o Česku ani nehovoriac. Prečo sa však nedokážu dostať a presadiť v ruskej najvyššej súťaži? „V našej superlige a celkovo vo volejbale sa točia veľmi veľké finančné prostriedky, takže majitelia klubov sa obzerajú po tých najlepších svetových hráčoch. V našej najvyššej súťaži hrajú zahraniční hráči zväčša z USA, Brazílie, Argentíny. Naši najlepší volejbalisti ani veľmi po zahraničnom angažmáne netúžia, pretože naša liga je podľa môjho názoru jedna z najkvalitnejších na svete a ako som už spomínal točia sa v nej veľké peniaze“.

Michail Konstantinovski chodí na Slovensko so svojimi zverencami už dvanásť rokov. Prípravu na novú sezónu predtým absolvovali v Prievidzi, Piešťanoch, Myjave, St. Ľubovni a už štvrtý rok sa pripravujú v Prešove, kde im pobyt zabezpečuje súčasný športový riaditeľ VK Slávia Svidník Michal Kudla. S pobytom na Slovensku je spokojný, domov sa vracajú 19. augusta a našu poslednú otázku, čo by poprial svidníckemu volejbalu do budúcnosti povedal: „Viem, že Svidníčania sa zodpovedne pripravujú na nový súťažný ročník, získali kvalitného trénera a mužstvo aj posilnili mladšími no veľmi talentovanými volejbalistami. Prajem im do nového ročníka veľa úspechov a myslím si, že budú spokojní, ak im na konci sezóny bude patriť jedna z troch prvých priečok“.

Určite by sa klub ani priaznivci volejbalu vo Svidníku tomuto prianiu trénera volejbalových juniorov Dinama Olymp Moskva nebránili.

Výsledky turnaja: VK Slávia Svidník (1. mužstvo) – Dinamo Moskva 2:1, VK Slávia Svidník (1. mužstvo) – VK Slávia Svidník (2. mužstvo) 2:1, VK Slávia Svidník (2. mužstvo) – Dinamo Moskva 2:1.

Poradie: 1. VK Slávia Svidník (1. mužstvo), 2. VK Slávia Svidník (2. mužstvo), 3. juniori Dinamo Moskva.

-bar-

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.