VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Žiaci VK Slávia Svidník tretí na Slovensku

V dňoch 14. až 16. mája 2010 sa v športovej hale Volejbalového klubu Slávia Svidník a v športovej hale Strednej odbornej školy gen. L. Svobodu uskutočnili klubové majstrovstvá Slovenskej republiky žiakov (narodení po 1. 1. 1994 a mladší) v súťažnom ročníku 2009/2010. Tohto finálového turnaja sa zúčastnilo osem mužstiev – po dvoch z regiónu Bratislava a po dvoch zo západného, stredného a východného Slovenska.

Osem úcastníkov tohto trojdňového finálového podujatia bolo rozdelených do dvoch skupín – skupina A: VKM Žilina, TJ Spartak Myjava, VKP Bratislava, VK Slávia Svidník, skupina B: VK Ekonóm SPU Nitra, MVK Lokomotíva Zvolen, VK Chemes Humenné, TJ Strojár Malacky. V skupinách sa stretli každé mužstvo s každým, prvé dve najlepšie mužstvá hrali krížovým systémom o konečné umiestnenia. Pred prvým stretnutím domácej Slávie sme oslovili trénera Mariána Vitka s otázkou, aké sú ciele a zámery jeho mladých zverencov na tomto finálovom podujatí: „Chceme byť úspešní. Ak budeme dobre hrať úspech sa určite dostaví. Mrzí nás, že týždeň pred týmto podujatím sa nám zranili dvaja hráči základnej zostavy –Pavelčák a Folop. Sú to hráči základnej šestky, takže je to pre nás pomerne značné oslabenie. Na druhej strane sa však môžu ukázať chlapci z lavičky. Aj napriek avizovanému oslabeniu chceme zabojovať o medailu, takže uvidíme. Kvalitu súperov, až na Humenné, s ktorým sme hrali v našej východniarskej skupine, nepoznáme, takže ideme do súbojov s tým, že všetko sa rozhodne priamo na volejbalovom poli.“

Výsledky

Skupina A:

Žilina – Svidník 1:3 (16:25, 25:23, 14:25, 22:25)

Od úvodného setu prvého stretnutia si Svidníčania vytvorili potrebný náskok, ktorý si udržiavali s patričným odstupom od súpera (9:20, 15:23). Prvý set tohto finálového turnaja uhrali bez väčších problémov. V druhom sete domáci opäť viedli (1:5), no niekoľko ich pokazených lôpt dostalo súpera do vedenia 7:6. Bojovnosťou dokázali Slávisti vyrovnať priebeh setu na 19:19, 20:20 a 22:22, ale prvý setbal hostia využili a stav setov vyrovnali. V treťom sete Svidníčania ani raz neprehrávali a tak sa opäť dostali do setového vedenia. Štvrtý set bol od jeho úvodu opäť vyrovnaný. Od remízového stavu 10:10 sa Žilinčania dostali do päťbodového trháku, no ani to im nestačilo na zvrátenie konečného výsledku tohto setu. Domáci volejbalisti stiahli vedenie súpera na remízových 21:21 a 22:22 a v koncovke po troch loptách za sebou získali cenné celkové víťazstvo.

M. Vitko, tréner Svidníka: „Najmä v druhom sete nám „odišiel“ príjem, prijímajúci hráči boli v tomto smere nesústredení. Mali sme problémy poradiť si s plachtiacim podaním súpera, kazili sme aj podanie, čo u našich hráčov to nebolo zvykom. Tým pádom vzrástla aj nervozita, no nakoniec sme vo štvrtom sete víťazstvo uhájili aj vďaka presnej koncovke Paťa Šcerbu.“

Svidník – Bratislava 3:2 (25:20, 16:25, 25:17, 20:25, 15:11)

Bol to opäť zápas ako na hojdačke. Set dobrý, následne set zlý, opäť dobrý, opäť zlý. Úvod prvého setu patril Bratislavčanom, no od remízového stavu 8:8 sa do vedenia dostali domáci a už ho z rúk nepustili. V druhom sete si tesné vedenia udržiavali hostia, v dvoch až troch prípadoch bol stav stretnutia vyrovnaný, no záver setu vyznel jednoznačne v prospech súpera. Ten od stavu 15:19 doslova herne excel oval a zaslúžene vyrovnával pomer setov na 1:1. Aj kľúčový tretí set bol v jeho úvode vyrovnaný. Svidníčania sa však od stavu 9:9 dostali do niekoľko bodového vedenia a tento set dotiahli do úspešného konca. Vo štvrtom sete Slávia sa so súperom ťahala o každý bod, no od stavu 20:20 nezískala ani bod a stav stretnutia bol vyrovnaný a rozhodovalo sa v skrátenom sete. Tam už domáci volejbalisti nenechali nič na náhodu a nielen set, ale aj celý zápas, dotiahli do víťazného konca.

M. Vitko, tréner Svidníka: „Opäť to bola opakovačka z prvého zápasu. Set dobre, set zle, set dobre, set zle. V tajbrejku súper urobil chyby na postavení, čo rozhodcovia odpískali, a to sme v koncovke zápasu dokázali využiť. Naši chlapci sa nevzdávali, aj keď sa im nedarilo, čo je pre toto mužstvo pozitívum do ďalších bojov na tomto turnaji. Opäť sme však pomerne často chybovali na príjme.“

Myjava – Svidník 0:3 (23:25, 19:25, 6:25)

Po dvoch víťazstvách v základnej skupine bojovali Svidníčania o prvú priečku. Znamenala súboj s druhým mužstvom B skupiny o úcast vo finálovom stretnutí. Od úvodu to bolo opäť vyrovnané, hostia sa však v polovici prvého setu dostali do šestbodového vedenia (14:8). Domáci volejbalisti však zvýšenou aktivitou náskok súpera postupne likvidovali až do stavu 23:23. Po presnom smeči Nováka a dobrom podaní Šcerbu nakoniec dotiahli úvodný set do víťazného konca. Aj druhé dejstvo tohto zápasu sa začalo lepšie odvíjať zo strany súpera, no Slávia opäť postupne prebrala taktovku hry do svojich rúk a pripísala si na svoje konto aj druhý set. V treťom sete už Myjavčania nenašli dostatok psychických síl, aby dobre hrajúci Svidník ako tak ohrozili. Domáci volejbalisti si tento rozhodujúci set užívali v plnej miere a na čo siahli, to sa im aj ydarilo.

M. Vitko, tréner Svidníka: „Prvý set tohto stretnutia bol o tom, že Myjava naň nastúpila v plnej sile. Keďže prvý set prehrali dal tréner príležitosť hráčom aj z lavičky. Aj v druhom sete sme sa dosť trápili, no tretí už bol jednoznačne v našej réžii. Aj z našej strany dostali možnosť ukázať sa aj chlapci z lavičky, čo aj dokonale využili.“

Ostatné výsledky

A skupiny:

Myjava – Bratislava 3:2 (-24, 21, 22, -20, 10), Žilina – Myjava 2:3 (21, 23, -13, -27, -6), Bratislava – Žilina 3:0 (20, 21, 20).

Skupina B

Nitra – Malacky 3:0 (9, 17, 21), Zvolen – Humenné 0:3 (-15, -21, -20), Malacky –Humenné 0:3 (-14, -16, -22), Nitra – Zvolen 3:0 (13, 16, 7). Zvolen – Malacky 3:0 (22, 15, 13), Humenné – Nitra 3:0 (9, 16, 26).

O postup do finale

Svidník – Nitra 1:3 (24:26, 14:25, 25:23, 12:25)

Až na štvrtý set to bol súboj viac ako vyrovnaný. Lepšie ho začali hostia, no domáci volejbalisti, hoci vo väčšine prípadov v tomto sete prehrávali, dokázali udržiavať krok s výškovo lepším súperom. Ešte za stavu 23:23 to bolo o tom, kto z koho. Nakoniec koncovku prvého setu lepšie zvládla Nitra. Súper Svidníčanov si aj v druhom sete hneď od úvodu vypracoval postačujúci náskok a ten dotiahol aj do víťaznej koncovky. Ani vývoj tretieho setu nenasvedčoval tomu, žeby domáci volejbalisti súperovi nejako strpčili postup do finálového súboja. Stav 11:18 bol už hrozivý, ale domáci zabojovali a v závere setu dokázali vyrovnať na 23:23. Posledné dve lopty tohto setu však získali po skvelých blokov a tak si vykresali iskierku nádeje na finále. Štvrtý set však už herne nezvládli a tak sa do posledného dňa turnaja mohli pripravovať na boj o bronzovú medailu.

M. Vitko, tréner Svidníka: „Opäť sme chybovali na príjme a iba dvaja hráči nemôžu tak ťažký zápas, ako bol ten proti Nitre, zvládnuť. Už spomínaní zranení hráči nám evident chýbali v tomto neľahkom súboji s kvalitným súperom. Nehrali sme variabilne, naša hra bola stereotypná, náš súper ju ľahko prečítal. Na medailu aj napriek tejto prehre máme šancu, takže sa určite o ňu v nedeľu pobijeme.“

O 3. miesto

Svidník – Myjava 3:1 (21:25, 25:23, 25:22, 25:19)

Jedna z medailí predsa len ostala doma. Svidníčania si zopakovali súboj so súperom zo základnej skupiny a hoci prvý set prehrali, nakoniec sa predsa len tešili zo zisku zaslúžených bronzových medailí. „Nedeľňajší“ Myjavčania boli tentoraz úplne iným súperom, ako tí „sobotňajší“. Hoci v úvode prvého setu prehrávali aj päťbodovým rozdielom nakoniec priebeh setu dotiahli na remízových 17:17 a od tohto stavu už domáceho súpera do vedenia nepustili. V druhom sete začali lepšie domáci volejbalisti, no niekoľko bodové vedenie postupne stratili a od remízového stavu 15:15 sa v podstate začínalo od znova. Svidníčania si však dokázali udržiavať minimal jednobodové vedenie a po útoku Nováka, ktorý vytĺkol súperovi bloky, využili prvý setbal. Aj v treťom sete každý chvíľku ťahal pílku, raz viedli domáci, raz hostia, niekoľkokrát bol stav setu vyrovnaný. Opäť sa rozhodovalo v závere setu, kedy za stavu 22:22 získali domáci tri lopty za sebou a dostali sa dovedenia. Štvrtý set začali lepšie domáci volejbalisti. Úvodné štvorbodové vedenia si dokázali udržiavať počas celého setu, ich hre v tejto fáze netball najmä bojovnosť a svoje trojdňové pôsobenie na finálovom turnaji nakoniec korunovali zaslúženým ziskom bronzových medailí.

M. Vitko, tréner Svidníka: „Sen o medaile sa nám naplnil, no neboli to naše najoptimálnejšie výkony. No aj napriek tomu sme dokázali, že na medailové umiestnenie v súčasnosti máme. Nie všetko nám vyšlo tak, ako sme si to predstavovali. Sú to však mladí chlapci, ktorí sa stále ešte volejbal hrať iba učia, takže majú právo robiť aj nejaké tie chyby.“

Výsledky stretnutí o konečné umiestnenie

O 7. -8. miesto: Malacky – Zvolen 0:3
O 5. - 6. miesto: Bratislava –Žilina 3:0
O 3. -4. miesto: Svidník – Myjava 3:1

Finále: Humenné – Nitra 3:1

Konečné poradie Majstrovstiev Slovenskej republiky v kategórii žiakov v ročníku 2009/2010:

najlepší libero: Frederik Gergeľ (Humenné),
najlepší žiak roka: Martin Vydarený (Myjava).

Volejbalový klub Slávia Svidník reprezentovali títo hráči:

Patrik Šcerba, Marko Regrút, Daniel Kimák, Pavol Olejár, Eduard Pinďar (kapitán mužstva), Šimon Novák, Marián Vitko ml. (libero), Juraj Jurko, Jakub Miga, Patrik Čuma, Martin Krivka, Alan Petrik, tréner Marián Vitko st., asistent trénera Juraj Cahajla.

O záverečné zhodnotenie trojdňového podujatia sme požiadali športového riaditeľa VK Slávia Svidník Michala Kudlu: „Podujatie v takomto rozsahu sme organizovali po prvýkrát a myslím si, že sme ho zvládli tak po organizačnej, ako aj športovej stránke. Jednotlivé stretnutia mali veľmi dobrú úroven, o čo sa pričinili aj naši žiaci, ktorí žiaľ museli turnaj odohrať bez dvoch zranených opôr. Veľmi dobrý výkon podal z môjho pohľadu Šcerba, ukázali sa aj ďalší talentovaní hráči z inch mužstiev, ktorí sa určite dostanú vo svojej kategórii aj do reprezentačných výberov. Naši hostia z iných kútov Slovenska vyslovili celkovú spokojnosť s organizáciou tohto podujatia, za čo patrí vďaka všetkým tým, ktorí sa o zdarný priebeh turnaja osobne pričinili.“