VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / M. Sopko ml.: V dobrom kolektíve ma môžu posadiť kdekoľvek

Do druhej polovice nadstavbovej časti volejbalovej extraligy mužov vstúpil VK Slávia Svidník už s novou posilou prešovským odchovancom Martinom Sopkom ml. Člen širšieho kádra slovenskej reprezentácie sa vrátil na domácu scénu z poľskej najvyššej súťaže, kde pôsobil v tíme FART Kielce.

V prípade M. Sopka nebola voľba Svidníka náhodná. Pred play off hľadali pod Duklou hráča s adekvátnymi skúsenosťami z vyraďovacích bojov, no zároveň nechceli experimentovať s jeho adaptáciou v novom prostredí. Dvadsaťtriročný smečiar sa z majstrovskej sezóny v Prešove pozná s trénerom J. Vlkom a hráčmi P. Tholtom a K. Feňom. Okrem toho si svoje volejbalové ostrohy dokonale vybrúsil v Kielciach, s ktorými v posledných dvoch sezónach dvakrát postúpil. „Na ceste za úspechom je najdôležitejší kolektív, pretože ak tím drží pokope, rastie individuálny výkon každého z nás. Volejbal je kolektívny šport a pokiaľ chceme uspieť, musíme nájsť spoločnú reč nielen na palubovke, ale i mimo nej. Jednotlivé kúsky skladačky musia do seba totiž presne zapadať. Ďalším dôležitým faktorom je schopnosť zachovať si v rozhodujúcich momentoch chladnú hlavu. Vyhrá ten, kto sa v ťažkých situáciách dokáže správne rozhodnúť. Chlapci vo Svidníku odviedli počas celej sezóny poctivý kus práce a pred play off sme intenzitu prípravy ešte zvýšili. V kabíne sme vytvorili veľmi dobrý kolektív a preto sú naše šance na úspech vysoké,“ zdôraznil Martin Sopko.

U našich severných susedov si užil M. Sopko dramatických play off zápasov do sýtosti. V tejto súvislosti nás zaujímalo, či sa poľskí hráči líšia v rituáloch od slovenských. Bývalý hráč Kielc priznal, že v kabíne síce padli viaceré návrhy, no do praxe ich nikdy nepreniesli. „Možno rituálom bolo už len to, že sme o prefarbení vlasov alebo neholení brady iba rozprávali. Osobne nemám žiadny zvyk, ktorý by som pred zápasom striktne dodržiaval. Podstatné je, aby hráč prišiel do šatne dobre pripravený a naladený. Preto miestu v kabíne, či autobuse žiadny význam neprikladám. Pokiaľ som v dobrom kolektíve, môžu ma posadiť kdekoľvek a hrať budem s akýmkoľvek číslom. V priebehu mojej kariéry som už vystriedal asi všetky čísla v škále od 1 do 18,“ usmieval sa M. Sopko.

Od M. Sopka očakávajú vo Svidníku posilnenie ofenzívy. Hoci jeho debut proti VKP ešte ovocie v podobe úspešného výsledku nepriniesol, proti Trenčínu a predovšetkým v Humennom už ťahal smečiar s číslom 11 svoj tím neomylne za víťazstvami. „Naša súhra postupne napreduje, čo je vidieť nielen na tréningoch, ale i v zápasoch. S viac ako polovicou hráčov sa poznám osobne a preto som nemal problém zapadnúť do kolektívu. Keďže sa dobre poznáme, vieme si jednotlivé situácie aj bezprostrednejšie vykonzultovať. Som rád, že v poslednom vystúpení v nadstavbe sme na pôde Humenného vyhrali, lebo víťazstvo nad majstrom v kombinácii s dobrým výkonom je ďalšou dôležitou súčasťou mozaiky na ceste za postupom cez STU. Každý takýto triumf sa pozitívne podpíše pod pohodu a istotu hráčov, ktorá sa v ťažkých play off zápasoch vždy zíde,“ dodal M. Sopko.

Imrich Makó

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.