VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Muži: Svidník - VKP Bratislava, extraliga 4. kolo, skupina 1-4

J. Vlk: K dlhej sezóne patria aj zápasy ako proti VKP

V 4. kole nadstavbovej časti volejbalovej extraligy mužov privítal VK Slávia Svidník na domácej palubovke VKP Bratislava. Prestíž duelu dodával fakt, že obidvaja súperi deklarovali záujem postúpiť do play off minimálne z druhého miesta. Svidníčania si vyplnili prestávku spôsobenú finále Slovenského pohára dvojzápasom proti ôsmemu celku najvyššej poľskej súťaže FART Kielce. Stopa u našich severných susedov nebola náhodná, pretože práve z Kielc prišiel pod Duklu slovenský reprezentačný smečiar Martin Sopko, ktorý sa dohodol na spolupráci s VK Slávia do konca sezóny. Napriek celotýždennej koncentrácií na VKP išlo dianie na pľaci mimo zámerov trénera Jaroslava Vlka. Bratislavskí policajti mali od úvodu navrch, čo sa premietlo do ich rýchleho vedenia 3:7 a štvorbodový náskok si s malými turbulenciami udržiavali do stavu 15:19. Svidník predovšetkým sériou blokov otočil na 22:21, no koncovka v pomere 23:25 patrila nakoniec hosťom. Priebeh druhého setu priniesol nezmenený obraz. Strategickými medzníkmi vo vývoji boli momenty, kedy platilo skóre 3:8 a neskôr 13:20. Hoci domáci začali v závere setu ukrajovať z náskoku súpera, dve pokazené podania za sebou im nedovolili uhrať lepší výsledok ako 19:25. Tretí set sa niesol v absolútnej dominancii VKP. Keďže Svidníčania nenašli vo svojich radoch lídra, ktorý by zdvihol zo zeme bojovú zástavu, prehrali ho 13:25. „Zlyhali sme hneď v úvode, keď sme si nedokázali prihrať jednoduchý servis a v podstate sme vôbec neútočili. V našich radoch bolo priveľa nervozity a absolútne nič nám nefungovalo. Napriek tomu, že sme prehrávali o 3 - 4 body, do koncovky setu sme náskok súpera stiahli. Dokonca sme mali šancu prvý set aj vyhrať, ale prehrali sme si ho vlastnými chybami. Druhý a tretí set sme začali rovnako nekoncentrovane na prihrávke. Hráči VKP zistili, že im stačí len servovať a pohodlne nás brániť, lebo väčšina akcií sa končila našimi chybami. Nedokázali sme sa dostať do rytmu my a nevyhecovali sme ani divákov. Zápas sme odchodili bez toho, aby sa našiel niekto, kto by dvihol hlavu a potiahol celé mužstvo,“ hodnotil tréner VK Slávia Svidník Jaroslav Vlk.

V druhom sete sa J. Vlk snažil oživiť hru svojho tímu výmenou na poste libera, kde Barlíka nahradil Gut a do hry zasiahol aj rozohrávač Závacký. Ani tieto zmeny však obrat vo vývoji stretnutia nepriniesli. „Budeme sa musieť pozastaviť nad tým, či má význam miešať dve libera, pretože jedno libero musí byť vo volejbalovom tranze. Skúsil som aj jednu šestku so Skaskom na diagonále, ale chlapci si vôbec nepomohli. Rovnako nepomohli ani Závackému, pretože nám padali ľahké lopty a nevedeli sme si prihrať,“ konštatoval J. Vlk.

Základný rozdiel v individualitách oboch súperov vystihol J. Vlk poukázaním na skutočnosť , že ak jeho hráči ubránili Reháka, okamžite zabrali krajní smečiari Paták so Slezákom. Napriek prehre a novým rozdaným kartám pred play off ostávajú vo Svidníku pokojní. Zapracovaním M. Sopka do hernej koncepcie by mala sila mužstva, ktoré v základnej časti VKP v obidvoch zápasoch porazilo, vzrásť a preto bude príprava na súboje vo vyraďovacej fáze pokračovať bez kompresie. „Stále máme priestor, aby sme zladili našu súhru a dvihli silu mužstva zapracovaním M. Sopka do zostavy. Hoci sme tomuto zápasu prikladali význam, netlačili sme na hráčov až do tej miery, aby im zodpovednosť zväzovala nohy a ruky, ako sme toho boli svedkami. Počas dlhej sezóny však prídu aj zápasy, ako bol ten dnešný s VKP, keď nám chýbala iskra, hrali sme zakríknuto a pôsobili odovzdaným dojmom. S hráčmi budeme mať pohovory a verím, že si naše slová vezmú k srdcu, lebo ešte nič nie je stratené. V ďalšom vystúpení sa budeme chcieť revanšovať a preto musíme mať hlavy stále hore,“ zdôraznil J. Vlk.