VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Muži: Svidník - STU Bratislava, extraliga, 1. kolo, Play off

Volejbal, ktorý potešil fanúšika – herne i výsledkovo

VK Slávia Svidník – VK STU Bratislava 3:1 (-18, 19, 18, 21)

Pre mužstvá, ktoré sa chcú v prebiehajúcom súťažnom ročníku dostať v konečnom umiestnení čo najvyššie, podľa slov trénerov i samotných hráčov rozhodujúca časť súťaže začína vyraďovacími bojmi. Vo volejbalovej extralige mužov tieto začali práve v uplynulú sobotu. Volejbalový klub Slávia Svidník hostil vo svojej športovej hale v tento deň v prvom štvrťfinále súpera, ktorý najmä v prvom mesiaci tohto roka sa posilnil nielen na poste trénera, ale do svojho kádra získal aj niekoľko bývalých, ale aj súčasných reprezentantov Slovenska. Toto posilnenie súpera domácich volejbalistov, keďže ide o Bratislavu, bolo aj dosť medializované. A možno aj práve preto bol tento prvý vzájomný súboj až tak očakávaný a dovolím si tvrdiť, že volejbaloví fajnšmejkri si pri jeho sledovaní prišli na svoje. Slávnostnú atmosféru tohto stretnutia navodil aj svidnícky rodák Igor Kucer, ktorý v úvode súboja zaspieval slovenskú štátnu hymnu a svojím výborným výkonom odštartoval toto skvelé volejbalové divadlo. Už hneď pri prvom útoku hostí sa tvrdým a presným smečom presadil osem násobný volejbalista roka na Slovensku Richard Nemec, ktorý aj v ďalšom priebehu prvého setu patril ku kľúčovým postavám hosťujúceho mužstva. Vzápätí domáci ukázali, že zvlášť účinné bloky budú platiť na hru súpera. Hostia si neskôr udržiavali jedno až dvojbodové vedenie až do stavu 10:12. Potom útok Skaska stredom skončil v aute a ďalší jeho útočný pokus na páske. Logicky si domáci tréner vzal oddychový čas, no aj po ňom získali „vysokoškoláci“ ďalšie dva body. Od stavu 10:16 sa už domáci volejbalisti nedokázali priblížiť k súperovi menej ako na štyri body. Úspešne sa na sieti presadzoval najmä už spomínaný Nemec, ktorý často vytĺkol domáce bloky.

Zdalo sa, že posledne menovaný hráč hostí bude asi najtvrdším orieškom pre domácich volejbalistov. Aj prvý bod druhého setu získal tento urastený volejbalista. A keď bol Malina pri útoku zblokovaný a Barlík nemal najčistejší príjem bolo to už 0:3. Postupne však domáci začali sťahovať náskok súpera (ulievka a útok Macka stredom, trikrát sa úspešne na sieti presadil Sopko a raz Tholt). Za stavu 6:7 domáci uspeli dvojblokom Skasko – Feňo a vývoj setu sa začal pomaly ale isto otáčať v prospech domácich. Ak k tomu pridáme nielen ich bojovnú a obetavú hru, ale aj fantastické a stále burcujúce obecenstvo, za takýchto podmienok sa nedalo hrať ináč ako dobre. Za stavu 11:10 sa na podanie postavil Malina a po jeho ulievke, bodu priamo z podania a po Sopkovom vybití blokov súpera získali domáci navrh už päť lôpt. To už bola v hre Svidníčanov nielen eufória a bojovnosť, ale aj patričné sebavedomie. Súpera pustili na rozdiel minimálne troch bodov (16:13), no tento set už ukočírovali do bezproblémového konca. Na vyrovnanie setov využili druhý setbal.

Ani tretí set sa nezačal pre domácich úspešne, pretože aj tentoraz sa vedenia ujali Bratislavčania a až do stavu 10:10 si udržiavali 1-2 bodové vedenie. V tomto momente opäť domácich nabudil úspešný trojblok a od tohto stavu už neprehrávali, hoci súper stále dokázal ich jednobodové vedenie vyrovnať. Na 13:12 upravil útokom stredom Skasko a ďalší bod hneď pri prvom striedaní získal Drobňák. Súper si vzal oddychový čas a hneď znížil opäť na rozdiel bodu. Po druhom technickom oddychovom čase (16:14) bolo podanie Malinu pridlhé a opäť to bolo iba o bod. To už atmosféra v hale bola vyššia ako je bod varu a po smeči Tholta a zblokovaní hosťujúceho Nemca to už bol rozdiel troch lôpt v prospech Slávie. Hoci hostia znížili opäť na dva body Nemec poslal podanie iba do siete, Skasko bol úspešný na jednobloku a opäť Nemec poslal loptu po smeči do autu (21:16). Záver setu psychicky i takticky zvládli lepšie rozbehnutí domáci volejbalisti a opäť využili druhý setbal, keď posledná lopta tohto setu skončila po podaní hostí v sieti.

Vo štvrtom, a ako sa ukázalo aj rozhodujúcom sete, skvele hrajúci domáci neprehrávali ani raz. Hneď v úvode vyhrávali 3:0 a hoci hostia dokázali ich náskok stiahnuť aj na rozdiel bodu, dokonca aj na remízu (10:10, 12:12, 13:13), predsa len nadšene hrajúcim Slávistom podporovaným skvelým publikom už bolo ťažké zabrániť k víťazstvu v prvom zápase štvrťfinále. U hostí znervóznela aj kľúčová postava mužstva Nemec, ktorý stratil na svojej presnosti a razantnosti. Od posledného remízového stavu zvyšoval Skasko po útoku stredom, opäť bol úspešný na jednobloku a domáci opäť zblokovali ústrednú postavu hostí. Po druhom technickom oddychovom čase (16:13) už bolo isté, že domáci si toto vedenie už určite nenechajú ujsť. No za stavu 22:20 si musel oddychový čas zobrať domáci tréner. Táto pauza pomohla a po dlhom podaní Chochoľaka, ktorý si uplynulú sezónu ešte v drese rakúskeho Innsbrucku zahral prestížnu Ligu majstrov vo štvrťfinále to bolo opäť o tri body pre domácich. Hostia však znížili na rozdiel dvoch bodov a tak J. Vlk si zobral druhý oddychový čas. A po ňom prišlo navýšenie vedenia Slávie po smeči Sopka. Pred prvým mečbalom Slávie už celá hala povstala a skandovaným potleskom hnala domácich k zisku posledného bodu tohto stretnutia. Svidníčania svoje zaslúžené víťazstvo potvrdilo ziskom hneď prvého mečbalu.

Najbližšia príležitosť prežiť takýto športový zážitok bude pre nás všetkých v sobotu 12. marca o 17. hodine, kedy Slávia s tým istým súperom odohrá tretie stretnutie štvrťfinále. To druhé sa hrá v stredu 9. marca o 18. hodine v hale PKO v Bratislave. Ak máme príbuzných, študujúce deti a priateľov v hlavnom meste Slovenska nezabudnite ich na toto stretnutie upozorniť. Určite sa im svidnícki volejbalisti za ich podporu odmenia nadšeným výkonom.

Jaroslav Vlk, tréner Svidníka: „Bol to náročný súboj, pretože skúsenosti hráčov súpera s našimi mladými hráčmi, ktorí za sebou majú snáď jedno maximálne dve sezóny v playoff, sú neporovnateľné. Osobne som nepredpokladal, že hostia nastúpia skoro v kompletnom zložení. V prvom sete sa nám súpera nedarilo až tak dobre brániť ako sme predpokladali. V druhom sete sme zlepšili najmä obranu, súper sa dostával pod tlak a z toho pramenili aj jeho chyby. Dobre sme si prihrávali, na podaní sa darilo najmä Sopkovi a Malinovi, ktorí mali príkaz ísť do tvrdého a možno aj riskantného podania. Našej hre nechýbala samozrejme obrovská bojovnosť. Teší ma, že po prvom sete sme sa postavili na nohy. Nepočítali sme však s tým, že nastúpia za STU aj hráči ako Chochoľák či Jánošík, takže sme sa s tým museli postupne vysporiadať. No chlapci sa nakoniec presvedčili, že sa dá hrať aj proti takým kvalitným a skúseným hráčom. Bude to určite ťažká séria, no myslím si, že najmä v domácom prostredí na tohto súpera máme. Verím, že v stredajšej odvete v hale PKO budeme mať tak ako doteraz tomu bolo v Bratislave, domáce prostredie. Určite dnešný súboj pomohol tak psychicky ako aj po stránke taktickej, zhruba totiž vieme čo súper bude hrať, takže sa na jednotlivých hráčov môžeme pripraviť dôslednejšie. No určite to bude ťažký duel.“

Peter Kalný, tréner STU: „Vždy je zámerom prekvapiť, ale my sme naozaj nemali zdravého ani jedného nahrávača a preto sme v závere nadstavbovej časti nútene improvizovali. V dnešnom zápase rozhodla obrana v poli, kde boli domáci v troch setoch lepší. Navyše ďalším kľúčovým momentom bolo, že sa M. Malina s M. Sopkom trafili do servisu, ktorý sme neubránili. Dostali sme sa pod tlak a už sme nedokázali útočiť z ľahkých lôpt ako v prvom sete,“

Zostava Svidníka: Feňo, Tholt, Skasko, Sopko, Malina, Macko libero Barlík, (Drobňák).

Zostava STU: Janošik, Chochoľak, Nemec, Jankovič, Kišš, Hukeľ, libero Pipa, (Májek, Metelka, Hodál, Janík, Muráň)

Zápas trval 91 min, rozhodovali: Höger a Savka, 550 divákov