VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Muži: Svidník - STU Bratislava, extraliga, 3. kolo, Play off

"Vysokoškoláci" kúzla zbavení

VK Slávia Svidník - VK STU Bratislava 3:0 (22,14,16)

Štvrťfinálové prognózy volejbalovej extraligy mužov sa napĺňajú do bodky. Za najvyrovnanejší súboj sa považoval duel medzi Svidníkom a STU Bratislava, v ďalších stretnutiach favoriti nezaváhali ani raz a tak už po troch zápasoch majú istú semifinálovú účasť Humenné, VKP Bratislava a Myjava. O štvrtom do partie sa môže rozhodnúť už v stredu 16. marca v hale PKO v Bratislave, kedy je na programe v poradí štvrté stretnutie tejto série. Od 17.30 hodine tento súboj v priamom prenose odvysiela huste.tv. Už polhodinu pred úvodným hvizdom tretieho stretnutia bola športová hala vo Svidníka skoro plná. Priaznivci volejbalu z mesta i blízkeho okolia si nemohli nechať ujsť ďalší skvelý športový zážitok. Hoci úvodný bod celého stretnutia si pripísali domáci po tom, čo Tholt vytĺkol súperove bloky, do trojbodového vedenia sa dostali hostia (1:4). Pri podaní Skaska však na smeči uspel Sopko, Skasko zaznamenal eso a úspešný bol aj dvojblok Macko - Sopko. Hostia ešte raz viedli (4:5), ale potom už sa z vedenia v úvodnom sete netešili ani raz. Od stavu 6:6 začali pomaly ale pravidelne na konto Slávistov pribúdať cenné body a za stavu 14:10 si tréner hostí zobral oddychový čas. Po ňom Bratislavčania získali dva body, no ani to nevyviedlo domácich volejbalistov, podporovaných skvelým publikom, z miery. Stále si udržiavali minimálne dvojbodové vedenie. Hostia za stavu 23:19 získali dva body za sebou a tak domáci tréner sa ich aktivitu pokúsil prerušiť oddychovým časom. Hoci hostia znížili na rozdiel bodu (23:22) nakoniec posledné dve lopty prvého setu patrili domácich, ktorí využili hneď prvý setbal.

V druhom sete to už bola oveľa jednoznačnejšia záležitosť pre skvele hrajúcich domácich. Hostia získali prvý bod setu, no to bolo z ich strany všetko. Po úspešných variabilných útokoch i dobre postavených blokoch súperovi v niektorých fázach setu doslova znechutili volejbal. Ten sa aj častými striedaniami pokúšal pribrzdiť nátlakovú hru domácich, ale tí išli bez zaváhania za svojim cieľom. Za stavu 7:4 získali za sebou šesť bodov a na svetelnom ukazovateli svietil pre hostí hrozivý stav - 13:4. Svidníčania dokonca viedli rozdielom až jedenástich (20:9) i dvanástich bodov (23:11). Úspešne zvládnutý druhý set aj v tomto prípade vyšperkovali ziskom hneď prvého setbalu. Psychicky a zdalo sa nám, že aj fyzicky zdecimovaní hostia, ani v treťom sete nedokázali vykresať aspoň iskierku nádeje v tomto súboji. Svidníčania nenechali nič na náhodu a od úvodnej lopty si na svoje konto s potrebnou pravidelnosťou pripisovali cenné body. Opäť sa dostali do pohodlného náskoku (6:1, 7:2). V niektorých fázach tohto setu sa zdali Bratislavčania úplne dezorientovaní, nevychádzalo im podanie, ani príjem. Ich útočnú snahu dokázali domáci poľahky minimalizovať úspešnými blokmi. Ich najvyššie vedenie v tomto sete bolo jedenásťbodové (21:10) a pri posledných dvoch loptách zápasu už celé hľadisko vstalo a svidníckym volejbalistom patril zaslúžený standing ovation. A keď domáci využili hneď prvý mečbal vypukla vzájomná ďakovačka medzi hráčmi a nadšenými divákmi. Stretnutie trvalo 75 minút.

Zostava Svidníka: Feňo, Tholt, Skasko, Macko, Malina, Sopko (libero Barlík a Gut, Rajduga, Drobňák, Závacký, Faron).

Jaroslav Vlk, tréner Svidníka: "Hoci chcem byť vo svojich vyjadreniach opatrný musím jednoznačne konštatovať, že dnešný náš výkon bol vynikajúci. STU sme nepustili k ničomu vážnejšiemu. Dosť nám pomohlo plachtiace podanie, ktorému sme sa plne venovali po stredajšom súboji v Bratislave. Dokázali sme ubrániť kľúčových hráčov súpera Nemca a Jankoviča, zákonite prišlo v ich mužstve k striedaniam a tak ich herná koncepcia dostala trhliny. Okrem podania sme v tomto súboji uspeli aj po taktickej stránke. Nemôžem nepripomenúť aj fantastickú kulisu, ktorá hnala chlapcov k úspešnému výsledku. Tento zápas možno pre oko diváka nebol až taký atraktívny čo sa týka vývoja skóre v jednotlivých setoch ako ten úvodný na domácej pôde, ale prvé dva súboje nám dali určitý obraz o hre súpera a myslím si, že sme sa naňho dnes veľmi dobre pripravili. Vedieme na zápasy 2:1, no posledný krok zvyčajne býva najťažší. Verím však, že aj stredajší zápas zoberú chlapci tak zodpovedne ako ten dnešný a nebudú tak ustráchaný, ako tomu bolo v prvom zápase v Bratislave. Psychická výhoda je na našej strane."

Peter Kalný, tréner STU: "Určite sme verili v lepší výsledok ako sme nakoniec dosiahli. Žiaľ iba v prvom sete sme hrali volejbal, v ďalších dvoch sme márne hľadali recept na hru súpera. Ten hral veľmi dobre, paradoxne na nás platil iný servis ako tomu bolo v prvom zápase. Predtým to bol smečujúci servis, teraz bol plachtiaci. Víťazstvo domácich je jednoznačne zaslúžené."