VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / P. Olejár: "Ak by to šlo požiadali by sme o ďalších šesťsto medailí"

Na prezidentskú stoličku Volejbalového klubu Slávia Svidník si sadol začiatkom tohto roka, roka, ktorý je v doterajšej histórii volejbalu pre Svidník najúspešnejší. Na tomto poste vystriedal Tibora Demka, no Pavel Olejár, o ktorom je vlastne reč, nebol hodený rovno do extraligovo volejbalových vôd, pretože v štruktúrach klubu pracoval už predtým. Ako prvého sme o zhodnotenie bronzovej extraligovej sezóny teda požiadali Pavla Olejára, prezidenta VK Slávia Svidník.

Minulosezónna siedma priečka vo volejbalovej extralige mužov určite neuspokojila športové ambície klubu. S akými ste vstupovali do práve skončenej sezóny?

„Už angažovanie skúseného trénera Jaroslava Vlka, s ktorým sme podpísali zmluvu na tri roky, bolo predzvesťou toho, že naše umiestnenie musí byť tentoraz oproti minulej sezóne oveľa lepšie. Plánovali sme výraznejšie umiestnenie v horizonte už spomínaných troch rokov. Nebolo našim zámerom pred touto sezónou vsadiť všetko na jednu kartu, výrazne posilniť mužstvo a hneď zaznamenať úspech. Vedeli sme, že v našom mladom mužstve sa skrýva veľký potenciál, takže hľadali sme trénera, ktorý by vedel tento potenciál z mužstva dostať. Skôr sme počítali s tým, že v horizonte troch rokov sa pokúsime dosiahnuť nejaký dobrý výsledok. Čiastočne sa nám to podarilo už v tejto sezóne. Tretie miesto je obrovský úspech. Ako sa hovorí s jedlom rastie chuť. Týmto tretím miestom ste namaškrtili svidníckeho volejbalového fanúšika, ktorý si bude žiadať ešte lahodnejšiu porciu. Predpokladáme, aj na základe vyjadrení trénera J. Vlka, že z tohto úspešného kádra sa dá vyťažiť ešte viac. Vie, kde sú slabiny, vie, kde treba pridať, ktorí hráči majú ešte rezervy. Aj z pohľadu trénera je tu teda veľký optimizmus do budúcna, čo nás veľmi teší“ .

Po minulej sezóne káder mužstva opustili aj takí hráči, ktorí patrili medzi obľúbencov divákov (Soták, Németh, Vokál, Škvarek). V podstate ste mužstvo pred touto sezónou omladili. Je predpoklad, žeby došlo aj po tejto sezóne k nejakým výraznejším zmenám v zložení kádra?

„V našom klube sme začali určitú postupnosť vo výchove mladých volejbalistov. Pri každom mládežníckom mužstve máme kvalifikovaných a zanietených trénerov a ďalších ľudí, ktorí zabezpečujú servis pri domácich zápasoch. Vedenie klubu zase zabezpečuje podmienky pre činnosť týchto mužstiev. Čo sa týka kádra mužov akceptujeme názor a pohľad trénera, v tomto smere má tam voľnú ruku. Je to skúsený a kvalitný tréner, po roku pôsobenia u nás získal dostatočný prehľad o jednotlivých hráčoch. Preto v súčasnosti sa až tak veľmi nezaoberáme nejakými zmenami v kádri. Sme totiž presvedčení, že v tomto zložení sa môžeme ešte ďalej zlepšovať a všetko ukáže čas“ .

Určite aj pre vás bolo prekvapením prvé miesto po základnej časti extraligy a séria 14-tich neprehratých zápasov. Po tomto úspechu došlo k prehodnocovaniu predsezónnych cieľov?

„Určite nie, boli sme si vedomí sily humenského volejbalu a určite si spomínate, ako počas sezóny dochádzalo k posilňovaniu našich súperov, či už to boli STU alebo VKP Bratislava. Táto séria neprehratých stretnutí nás veľmi potešila, pretože každý takýto úspech podporí rast sebadôvery hráčov i celého mužstva. Súperi z nás mali rešpekt, pretože sa presvedčili, že Svidník nevyhráva extraligové zápasy iba na domácej palubovke. Ale pravidelne dokáže voziť body aj od súperov. Možno aj naše umiestnenie na prvom mieste rozvírilo hladinu mužského volejbalu na Slovensku, o čom svedčí už spomínané posilnenie niektorých klubov pred záverečnou fázou súťažného ročníka. Našim predsavzatím bolo ísť do play-off bez zmien v kádri, no keďže sme si boli vedomí sily hráčov, ktorí počas ročníka posilnili niektoré kluby, siahli sme po posile aj my. A bol to veľmi dobrý ťah, pretože Martin Sopko ukázal svoje kvality a bol pre nás veľkým prínosom. Škoda len, že sa v závere extraligy zranil. Po poslednom stretnutí tejto sezóny v rozhovore pre naše noviny prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľ. Halanda vyslovil myšlienku, že semifinále medzi Svidníkom a VKP bolo možno predčasným finále“.

Ak by sa rozhodujúci piaty zápas hral u nás určite by bola väčšia šanca na finálovú účasť. Nemali ste obavy, že po tejto tesnej prehre na zápasy o postup do finále stratia chlapci motiváciu v boji o bronzové medaily?

„Určite v takýchto rozhodujúcich súbojoch je výhoda domáceho prostredia nezanedbateľná. Žiaľ, tú mali v semifinále Bratislavčania a dokonale ju využili. Určite sme mali nejaké obavy najmä po psychickej stránke u našich chlapcov. Ale ako som už niekoľkokrát spomínal máme na lavičke schopného a skúseného trénera, ktorý dokázal chlapcov pripraviť na boje o tretie miesto tak, že sme ho nakoniec získali v minimálnom počte zápasov, hoci to nebolo také jednoduché, ako hovorí konečný výsledok. Sú to však profesionálni športovci, ktorí trénujú nielen kondíciu, taktiku hry, ale venujú sa aj psychickej príprave. Myslím si, že skúsenosti z týchto bojov im už nikto nevezme a aj na takýchto ťažkých zápasoch sa dá do budúcnosti stavať. Každé mužstvo, ktoré sa v uplynulej sezóne predstavilo vo svidníckej športovej hale, bolo určite v dobrom slova zmysle zaskočené búrlivou, no športovou atmosférou“ .

Po našich pozápasových rozhovoroch každý tréner kvitoval túto atmosféru a jednoznačne konštatovali, že nikde inde na Slovensku sa s takýmto prepojením mužstva s divákmi nestretli. Aký je váš pohľad na skončenú sezónu práve z tohto uhla pohľadu?

„Ak by to bolo možné určite by sme od SVF požiadali o ďalších šesťsto bronzových medailí. Aby každý z našich fanúšikov ju mohol hrdo nosiť na krku, pretože každý si ju právom zaslúži. Ak niekto navštívi nejaké extraligové zápasy v iných mestách až potom pochopí v čom je sila našich fanúšikov. Takú kulisu, akú dokážu vytvoriť naši priaznivci, dovolím si povedať, nevytvoria nikde. Počas celého play-off som chodil na naše zápasy aj vonku a keď sa hovorí, že divák je siedmym hráčom, tak vo Svidníku to platí na sto percent. Máme ozaj korektných divákov, ktorí aj v tých stiesnených priestoroch sa vedia správať kultivovane. Do Svidníka sa aj preto chodí veľmi ťažko vyhrávať."

Na záver poďme od športovej stránky klubu k ekonomickej. Fungovanie klubu s toľkými mládežníckymi mužstvami a s účasťou v extralige nie je lacná záležitosť. Na nedávnom mestskom zastupiteľstve ste požadovali určitú čiastku financií na zabezpečenie chodu klubu pre ďalšiu sezónu. Nebola vám odsúhlasená v požadovanej výške, no dostali ste prísľub, že podľa finančných možnosti sa bude mesto snažiť túto vami požadovanú sumu postupne naplňovať. Teda ako je zabezpečený chod klubu pre nasledujúcu sezónu?

„V prvom rade musím povedať, že VK Slávia Svidník to nie sú iba extraligoví hráči, ale je to aj volejbalová mládež. Sme jedným z mála klubov na Slovensku, ktorý má zastúpenie v dlhodobých súťažiach vo všetkých vekových kategóriách. Nie je to iba formálne zastúpenie, pretože naši starší žiaci si vybojovali postup na záverečný turnaj o majstra Slovenska. Veľmi podrobne sme vedenie mesta i našich partnerov oboznamovali o rozpočte klubu, o našich potrebách, o potrebnej výške finančných prostriedkov. Chceli sme, aby nám poslanci odsúhlasili požadovanú sumu, aby sme pred štartom nového ročníka vedeli, v akom rozsahu máme pokrytú časť nášho rozpočtu. Zvyšné financie by sme zháňali cez súkromné alebo sponzorské zdroje. Zatiaľ sa nám nepodarilo poslancov presvedčiť o nutnosti potreby týchto financií. Požadovaná čiastka financií od mesta predstavuje 35% celkového rozpočtu klubu na sezónu. No máme prísľub tak zo strany primátora mesta ako aj poslancov, že v čo najkratšej možnej dobe si k tomuto problému sadnú a pevne verím, že nakoniec predsa len nájdeme spoločné riešenie. Aby sme sa mohli zodpovedne pripraviť na novú sezónu a našim fanúšikom pripraviť opäť nezabudnuteľné športové zážitky“.

-bar-

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.