VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Po pohárovom zápase uspel Svidník proti Prešovu aj v extralige

VK Mirad PU Prešov – VK Slávia Svidník: 0:3 (-20, -21, -25)

V predposlednom 17. kole volejbalovej extraligy mužov cestovali hráči VK Slávia Svidník na palubovku VK Mirad PU Prešov. V aktuálnom súťažnom ročníku sa jednalo už o štvrté vzájomné derby stretnutie medzi týmito dvoma súpermi, druhé v krátkom časovom slede. Všetky tri predchádzajúce stretnutia zvládli vo svoj prospech hráči Svidníka, keď raz uspeli po dráme ešte v 8. extraligovom kole (3:2) a dvakrát v zápasoch 2. kola Slovenského pohára (3:0 a v stredu tohto týždňa tiež 3:0). Hráči Prešova mali teda Svidníku čo oplácať, navyše bol to pre nich posledný zápas základnej časti, a tak sa s ňou chceli rozlúčiť pred vlastnými divákmi víťazstvom. Iné plány mali hostia zo Svidníka, ktorí do Prešova pricestovali nabudení pohárovým víťazstvom nad Humenným a na Šariši si chceli potvrdiť pozíciu lídra extraligy.

V úvode prvého setu však dominovali na palubovke domáci volejbalisti, ktorí si dobrou hrou dokázali do prvého technického time-outu vypracovať štvorbodový náskok – 8:4. Ten sa Prešovčanom darilo udržiavať až do stavu 11:7, kedy sa úspešným útokom predviedol M. Lux. Od tohto okamihu totiž začali postupne preberať iniciatívu do svojich rúk hráči hostí, ktorým sa podarilo ešte do druhého technického time-outu otočiť stav vo svoj prospech – 15:16. Po time-oute bola hra vyrovnaná a mužstvá sa ťahali bod po bode až do stavu 20:20. Následných päť lôpt však získali hostia zo Svidníka, ktorí tak prvý set vyhrali pomerom 20:25.

Začiatok druhého dejstva priniesol vyrovnaný volejbal. Ani jedno z družstiev si nedokázalo vypracovať výraznejší odstup od súpera, a tak po úspešnom útoku M. Luxa išli do prvého technického time-outu v jednobodovom vedení Prešovčania – 8:7. V ďalšej časti setu sa však začalo dariť hosťom najmä v útoku, pričom domáci naopak v tejto činnosti robili chyby, a tak pri druhom technickom time-oute svietil na ukazovateli skóre stav 12:16 pre Svidník. Hostia si tento náskok umnou hrou udržiavali až do záveru setu, za ktorým dal bodku presným útokom M. Sopko a Svidníčania ho tak získali v pomere 21:25.

Zaujímavý bol úvod tretieho setu. Na jeho samotnom začiatku si totiž hostia vytvorili pohodlný štvorbodový náskok (1:5). Potom však sériou vlastných chýb v útoku posadili na koňa domácich volejbalistov, ktorí dokázali šnúrou šiestich bodov v rade otočiť stav na 7:5. Do prvého technického time-outu však napokon išli po trojbodovej šnúre vo vedení hráči Svidníka – 7:8. Po time-oute mali diváci možnosť vidieť vyrovnaný volejbal, ani jedno družstvo si nevypracovalo výraznejší náskok a tak po úspešnom útoku P. Beňu boli počas druhého technického time-outu vo vedení Prešovčania – 16:14. Hosťom sa však podarilo onedlho vyrovnať, keď na 20:20 upravil svojim útokom J. Drobňák. Set tak smeroval do dramatickej koncovky. V nej síce Prešov dvakrát viedol (24:23 a 25:24), no Svidníčania dokázali zakaždým odpovedať a za stavu 25:26 využili svoj prvý mečbal. Set tak získali pomerom 25:27 a v zápase zvíťazili celkovo 3:0.

Do tabuľky si Svidník pripísal tri body a aj po tomto kole ostáva na jej čele s jednobodovým náskokom pred Volley Teamom Unicef Bratislava, s ktorým sa Svidníčania stretnú v priamom súboji o víťaza základnej časti extraligy v poslednom 18. kole. Prešov vyšiel bodovo naprázdno a v konečnej tabuľke už s istotou obsadí štvrtú pozíciu.

Zostava VK Mirad PU Prešov: Maroš Sopko, Lacek, Hrivnák, Mikita, Beňa (C), Lux (libero Gut, Sabol, Németh, Boháč) Tréner Ľ. Šaláta

Zostava VK Slávia Svidník: Závacký, Rajduga, Faron, Száraz, Drobňák, Martin Sopko (libero Barlík, Feňo (C), Skasko, Malina) Tréner J. Vlk