VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Postupový vírus nakazil celý Svidník!

Postupom do semifinále volejbalovej extraligy mužov sa VK Slávia Svidník nespochybniteľne nominoval do najužšej slovenskej špičky. Cestu za prepísaním klubovej histórie začali zverenci trénera Jaroslava Vlka sériou štrnástich víťazných stretnutí, ktoré z nich urobili víťazov základnej časti vôbec po prvý krát v histórii klubu. V nadstavbe obsadili v konkurencii VK Chemes Humenné, VKP Bratislava a COP ATC Trenčín 3. miesto a hoci druhá priečka motivovala, Svidníčania sústredili priority iným smerom. Realizačný tím a hráči pracovali od januára koncepčne na tom, aby mužstvo výkonnostne explodovalo v play off. Svidnícku volejbalovú rodinu nevyviedlo z miery ani kumulovanie posíl v drese ich potencionálneho súpera v štvrťfinále VK STU Bratislava, kde bývalý reprezentačný tréner a uznávaný volejbalový odborník P. Kalný postupne stiahol až niekoľkých súčasných aj bývalých slovenských reprezentantov R. Nemca, G. Chochoľáka, M. Jankoviča, J. Jánošíka, M. Hukela a M. Pipu. „Informácie, ktoré som si v tejto súvislosti prečítal, vo mne vyvolali úsmev. Vo Svidníku sme sa vybrali cestou postupného budovania kádra a keďže týmto hráčom verím, posilňovať nebudeme. Musíme si uvedomiť, že progres sa urýchliť nedá, preto máme čas a nemusíme sa nikde ponáhľať. STU sa vybralo iným smerom, no v budúcnosti bude niektorá z jeho posíl len ťažko prospešná pre reprezentáciu. Predpokladám, že STU v tejto sezóne zamieša karty, ale až také horúce, ako o tom píšu v novinách, by som to nevidel. Samozrejme, konkurenciu sledujeme, ale aj zápas s Humenným nám ukázal naše vlastné nedostatky a preto budeme v prvom rade sústreďovať pozornosť do vlastnej kuchyne,“ vyriekol prorocké slová po zápase s Humenným J. Vlk.

Pred play off doplnili vo Svidníku káder iba o smečiara Martina Sopka ml. s tým, že jeho zapracovaním do zostavy sa mala zvýšiť útočná sila tímu. Výhra v poslednom nadstavbovom kole na pôde Humenného potvrdila nielen správnu tréningovú filozofiu J. Vlka, ale zároveň aj nakopla fanúšikov VK Slávia k eufórii. Fantastická atmosféra v športovej hale sa v prvom štvrťfinále ukázala ako strategická, čo potvrdili smečiar Marek Malina. Po prehranom prvom sete hrali v ďalšom priebehu proti STU šiesti domáci hráči, plus siedmou oporou v ich zostave boli diváci. „Dôležité pre nás bolo, že diváci nám po prvom sete stále verili. Pomohlo nám to a aj touto cestou sa im chceme za výbornú atmosféru poďakovať,“ zdôraznil M. Malina.

Druhý zápas v hale PKO však zvládli lepšie Bratislavčania. J. Vlk v tejto súvislosti hráčom ráznym spôsobom pripomenul vlastné kvality, ktoré ich oprávňujú k tomu, aby hrali sebavedomo aj proti tímu zloženému z volejbalistov so stovkami zápasov z reprezentácie alebo zahraničných líg. „Verím, že ako sa otriaslo STU po prehre u nás, otrasieme sa teraz aj my. V domácom prostredí sa budú chcieť chlapci vytiahnuť, čo by ich malo vyhecovať k výkonu, ktorý sme predviedli v prvom stretnutí,“ prial si po zápase v hlavnom meste J. Vlk. Jeho slová sa opäť ukázali ako z veštiarne. Svidníčania doma sfúkli STU 3:0 a okrem výsledku potešili aj spôsobom akým si so súperom poradili. „V prvom rade nám pomohlo fantastické publikum! Hoci hráči STU majú za sebou skúseností z reprezentácie, či zahraničných líg, kulisa akú nám vytvorili fanúšikovia v sobotu sa podpíše pod výkon každého hráča. Hostia postupne začali produkovať chyby a ich sebavedomie klesalo, čo bola voda na náš mlyn. Našou výhodou je, že ak si to situácia vyžiada, rozhodujúci piaty zápas hráme doma, kde sa môžeme oprieť o fantastických fanúšikov,“ v tomto prípade zložil poklonu fanúšikom tréner VK Slávia.

Piaty zápas sa však nakoniec nehral. Štvrté meranie síl v Bratislave len potvrdilo slová kapitána Svidníka Kamila Feňa, ktorý správne zanalyzoval situáciu, keď povedal, že Svidník má vyrovnanejší káder a so spoluhráčmi si môžu zodpovednosť za výsledok rozložiť na viacero pliec. Hovorí sa, viac hláv, viac rozumu. V tomto prípade platilo, viac rúk, viac víťazstiev. Svidníčania si v priebehu celého stretnutia držali domácich od tela, aby im v koncovkách setov zamávali na rozlúčku so sezónou. „Po prehranom prvom bratislavskom zápase, kedy sme podali ustráchaný výkon, som povedal, že ďalší duel na pôde súpera bude z našej strany podstatne lepší. Chlapcov postavili na nohy naše domáce výsledky a dnes už išli za víťazstvom sebavedomo,“ s precíznosťou gréckych rétorov vystihol J. Vlk dianie na palubovke PKO.

Okrem volejbalového umenia sa mohli vo Svidníku spoľahnúť aj na nepriepustný kolektívny štít v kabíne. Najjagavejším príkladom je univerzál Peter Tholt. V prípravnom zápase proti Prešovu si nepríjemne a bolestivo narazil koleno, no o tom, že by v prvom dueli nenastúpil, nechcel ani počuť. „V hlave som si nevedel predstaviť, že do zápasu nezasiahnem. Nakoniec som bolesť vyvážil adrenalínom a aj keď ma od tretieho setu začalo koleno pobolievať, vydržal som,“ vysvetľoval P. Tholt. V treťom vystúpení sa zase zrazil s Kamilom Feňom, ale po ošetrení ďalej búšil do súpera. Po poslednej lopte zbieral so širokým úsmevom gratulácie k víťazstvu a zároveň sa mu sypali blahoželania k narodeniu prvého potomka syna Andreja. „Samozrejme, po piatkovom tréningu sme si povedali, že hráme za malého Andreja. Keď uhráme celú sériu, určite nájdeme priestor osláviť popri postupe aj Petrovho syna,“ neskrýval dobrú náladu Kamil Feňo.

Po výsledkoch 3:1 (d), 1:3 (v), 3:0 (d) a 3:0 (v) prepísali Svidníčania klubovú históriu. Vedenie klubu s prezidentom Pavlom Olejárom a športovým riaditeľom Michalom Kudlom stavilo na koncepčné budovanie tímu a prvá lastovička už lieta v semifinále. Stratégia Svidníka ponúka priestor pre mladých hráčov, ktorí chcú na sebe pracovať. Táto filozofia vyniesla svojho času VK PU Prešov na slovenský volejbalový Olymp, o čo sa postarali M. Kudla, J. Vlk, K. Feňo, P. Tholt a M. Sopko. Dnes hája farby Svidníka a svojimi majstrovskými spomienkami už stihli poblázniť celý región pod Duklou...

Imrich Makó

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.