VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidníčania venovali víťazstvo M. Sopkovi

Vo štvrtom semifinále mužskej volejbalovej extraligy ponúkli VK Slávia Svidník a VKP Bratislava strhujúce predstavenie, ku ktorému prispela aj elektrizujúca atmosféra v športovej hale. Headline zápasu bol v tomto prípade nespochybniteľný. Domáci potrebovali vyhrať, aby sa udržali v hre o finále a Bratislavčania mohli naopak urobiť posledný postupový krok. Po vyrovnanom úvode prvého setu otočili zverenci trénera Jaroslava Vlka zo 6:7 na 10:7 a neskôr svoj náskok natiahli na 21:14. Súper síce kontroval na 23:20, ale posledné dve lopty patrili Svidníku. Druhý set sa niesol vo vyrovnanejšom duchu s tým, že bod, dva malo k dobru VKP. Toto konštatovanie platilo len po druhý technický time. Dramatickú koncovku zvýraznila predovšetkým situácia za stavu 22:21, kedy M. Sopko po odohraní lopty zle dopadol a spoluhráči ho museli odniesť do šatne. K prvému setbalu pomohol svojmu tímu ulievkou kapitán K. Feňo, no domáci si na zisk setu v pomere 26:24 museli počkať ešte tri lopty. V treťom sete dráma pokračovala a domáci hnaní výborným publikom kráčali bod po bode za splnením predzápasového cieľa. Svidníčania robili minimum chýb a keď vložili do hry enormné odhodlanie, získali si postupne trojbodový náskok. Mečbal za stavu 24:19 privítala hala štýlovo standing ovation a hoci hostia ešte získali dva body, po pokazenom podaní C. Moreiru ostalo po výsledku 3:0 víťazstvo doma. „Po zápase v Bratislave sme si prebrali, čo môžeme od súpera očakávať a dnes sme do stretnutia vstúpili koncentrovane, nabudene. Všetci hráči podali vynikajúci výkon, pričom najviac sa darilo M. Sopkovi, ktorý sa však v závere druhého setu nešťastne zranil. V tom čase mal na konte jedenásť bodov a po jeho stiahnutí z hry sme potrebovali istý čas, aby sme sa upokojili a vrátili sa do zabehaných koľají. Myslím si, že striedajúci J. Drobňák, podobne ako v sobotu, zapadol do hry veľmi dobre a svojím výkonom nám opäť pomohol. Zranenie Maťa Sopka nás všetkých nesmierne mrzí, pretože k nám prišiel s cieľom pomôcť a bol našou najväčšou zbraňou v útoku. Preto by sme spolu s chlapcami chceli toto víťazstvo venovať práve jemu,“ zdôraznil tréner VK Slávia Svidník Jaroslav Vlk.

Svidníčania nechceli pred zápasom špekulovať, či hrať opatrne alebo na súpera vyletieť. Pokyny zneli jasne – tlačiť na hostí od prvej lopty. Hoci sa celý duel niesol vo vyrovnanom duchu, strategické body z pohľadu vývoja stretnutia získavali domáci. V prípade hráčov VK Slávia bolo dôležité, že tlak z výsledku a teoretického ukončenia série premenili na energiu, ktorá ich volejbalový stroj posunula do ďalšieho merania síl. „Vo volejbale platí, že ak jeden z tímov odskočí na 4 – 5 bodov, lepšie sa mu podáva, viac si dovolí v útoku... Preto sme si dali za cieľ držať súpera stále pod sebou a v podstate sa nám to darilo. V našej situácie sme miesto pre vyčkávanie na chyby Bratislavčanov nemali,“ poznamenal J. Vlk.

Pri pohľade na konečný výsledok 3:0 by sa mohlo zdať, že štvrté meranie síl bolo zo všetkých najjednoduchšie. Pravdou však je, že na obidvoch stranách sa hráči pretláčali o každú loptu a ako zlomový faktor sa ukázala motivácia Svidníka podporovaná búrlivou, no korektnou atmosférou. „S každým zápasom sa mužstvá poznajú viac a viac. V dôsledku toho sa taktika mení z minúty na minúty a hráčom sa presadzuje ťažšie. V takýchto stretnutiach rozhodujú maličkosti, ktoré sme v tomto prípade zvládli lepšie my. Naším cieľom bolo vyhrať, lebo sme pred výborným domácim publikom nechceli stratiť šancu na postup do finále. V Bratislave to bude päťdesiat na päťdesiat, ale svojho času som povedal, že jeden zápas vonku vyhráme, tak prečo nie práve teraz,“ dodal s úsmevom J. Vlk.