VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidníčania vo východniarskom derby porazili Starú Ľubovňu

VK Slávia Svidník – VKM Stará Ľubovňa: 3:1 (21, 23, - 23, 24)

V 3. kole základnej časti volejbalovej extraligy mužov zviedol žreb dohromady dva kluby z východu Slovenska. Na palubovke VK Slávia Svidník sa v nedeľu podvečer predstavili volejbalisti VKM Stará Ľubovňa. Diváci tak mali možnosť byť svedkami tzv. východniarskeho derby, ktoré bolo vzhľadom na doterajšie výsledky oboch klubov v prebiehajúcej sezóne zárukou kvalitného volejbalového stretnutia.

Oba mužstva vstupovali do tohto vzájomného zápasu doposiaľ nezdolané. Aj napriek tomuto faktu boli miernym favoritom duelu domáci Svidníčania. Úvod prvého setu však tomu nenasvedčoval, pretože až do prvého technického oddychového času, kedy bol stav na ukazovateli 7:8 pre hostí, sa nikomu nepodarilo odskočiť na viac ako dva body. Hra oboch mužstiev bola rozháraná, s množstvom chýb hlavne na prihrávke, v čoho dôsledku trpela predovšetkým útočná hra. Po oddychovom čase sa podarilo domácim, najmä zásluhou M. Malinu na podaní, odskočiť na rozdiel troch bodov – 12:9 a tréner hostí si zobral oddychový čas. Aj po ňom náskok domácich mierne narastal a pri druhom technickom oddychovom čase svietilo na ukazovateli 16:12 pre domácich. Svidníčania zlepšili hlavne hru v poli a na prihrávke, a na sieti sa presadzovali hlavne M. Rajduga na kraji a R. Száraz stredom. Od druhého technického oddychového času sa však zlepšili aj hostia, čoho výsledkom bolo vyrovnanie na 16:16 a oddychový čas, ktorý si zobral tréner domácich. Po jeho skončení sa chytili domáci Svidníčania, ktorí súperovi odskočili na rozdiel piatich bodov - 22:17. Hostia napokon set ešte v koncovke zdramatizovali – 23:20, ale domáci ho už z rúk nepustili a po skvelom podaní M. Malinu ho získali v pomere 25:21.

Druhý set začali domáci vo svižnom tempe a do prvého technického oddychového času odchádzali za stavu 8:4. Svidníčanom v tejto časti setu vychádzalo najmä podanie z výskoku, ktoré mali hostia problém prihrať. Aj po oddychovom čase pokračovali Svidníčania vo vyššom tempe a vypracovali si hlavne dobrou hrou v poli a na sieti šesťbodový náskok – 12:6. Ten sa podarilo hosťom postupne stiahnuť na štyri doby – 13:9, keď sa presadzoval hlavne T. Joštiak, ale potom predviedol skvelý blok K. Feňo (15:10) a domáci napokon šli do druhého technického oddychového času s náskokom piatich bodov – 16:11. Aj po tomto oddychovom čase si domáci umnou hrou udržovali svoj náskok a za stavu 20:14 to už pre nich v tomto dejstve vyzeralo na jasnú záležitosť. No v koncovke setu však Svidníčania úplne poľavili, začali kopiť množstvo chýb, hlavne na prihrávke a v útoku, a tým pádom dovolili hosťom vyrovnať na 23:23. Následne však T. Joštiak pokazil servis, a po ďalšej chybe hostí v útoku set nakoniec v nervóznom závere získali volejbalisti Svidníka v pomere 25:23.

Na začiatku tretieho setu si mierny náskok vypracovali volejbalisti Starej Ľubovne – 1:3. Svidníčania však vyrovnali a od tohto okamihu sa až do prvého technického oddychového času (8:7) mužstva ťahali bod po bode. Potom však začali hráči hostí kopiť chyby hlavne na prihrávke a logicky potom aj v útoku. Naopak domáci robili menej chýb a darilo sa im hlavne v poli a na sieti, kde dominoval v tejto časti setu P. Tholt. Práve preto si aj do druhého technického oddychového času priniesli domáci pohodlný šesťbodový náskok – 16:10. Od tohto stavu však hráči Starej Ľubovne spresnili svoje podanie, zlepšili sa v hre v poli a na sieti a postupne sa im podarilo, najmä zásluhou T. Joštiaka, náskok domácich skresať až na jeden bod – 22:21. Za tohto stavu si zobral tréner domácich oddychový čas. Po ňom sa však podarilo hosťom vyrovnať. Následne domáci ešte upravili na 23:22, ale posledné slovo v tomto dejstve patrilo výborne hrajúcemu T. Joštiakovi, a aj jeho zásluhou ho hostia vyhrali v pomer 23:25.

Víťazstvo v treťom sete bolo pre hostí vzpruhou, a preto aj pokračovali v nasadenom tempe z predchádzajúceho dejstva. To sa prejavilo na ich výkone hlavne dobrou hrou v poli a na sieti a logicky aj na ukazovateli skóre, kde svietilo už 0:5. Tento náskok si hostia udržali aj do prvého technického oddychového času – 3:8. Aj po ňom domáci naďalej kopili chyby na podaní a v útoku, a tak si hostia zásluhou dobrej a umnej hry pohodlne udržiavali štyri až päť bodový náskok. V tejto časti setu sa darilo najmä T. Joštiakovi a P. Buvaličovi. To platilo až do stavu 9:13. Vtedy ožili domáci a najmä zásluhou J. Drobňáka sa im podarilo do druhého technického oddychového času znížiť na 13:16. Aj po ňom pokračovali domáci v zlepšenej hre v poli a na sieti, až sa im podarilo zásluhou esa M. Malinu otočiť stav na 20:19. Následne sa mužstva ťahali bod po bode – 23:22. Potom však pokazil útok T. Joštiak a domáci tak mali dva mečbaly. Tie sa im nepodarilo využiť a hostia tak vyrovnali na 24:24. V koncovke tohto dramatického setu mali predsa len pevnejšie nervy Svidníčania a získali ho vo svoj prospech v pomere 26:24, a celý zápas nakoniec v pomere 3:1.

Ohlasy trénerov po zápase:

Jaroslav Vlk (VK Slávia Svidník): „Po ťažkom zápase na Myjave a príchode v noci o jednej hodine, to hráči mali určite ešte v nohách. Aj napriek tomu sme zápas s Ľubovňou rozohrali celkom dobre. Boli pasáže, kde sme pohodlne viedli o päť, šesť bodov a nakoniec sme vlastnými chybami set zbytočne zdramatizovali a nakoniec aj ten tretí set bol dôsledkom toho, že sme poľavili v koncentrácii. Robili sme kopec chýb, neprihrali sme si a tak o to ťažšie sme to mali v štvrtom sete, keď sme prehrávali už tuším 9:3, ale nakoniec naším tlakom sme začali tlačiť do Starej Ľubovne a dobrou obranou na sieti a na prihrávke sme otočili vývoj setu a zaslúžene zvíťazili 3:1. Bolo to správne východniarske derby. Minulý rok nás takýto zápas nakopol a po rozhovore s hráčmi tomu v tomto roku verím nebude ináč.“

Ján Senko (VKM Stará Ľubovňa): „Keďže oba celky mali po včerajšku v nohách ťažké zápasy, ktoré skončili zhodne 3:2, odzrkadlilo sa to aj na kvalite zápasu. Dnes to bolo hlavne o chybách, ktorých sme spravili viac ako domáci a zákonite sme museli prehrať. Hoci sme vyhrávali aj o päť bodov, dovolili sme domácim sa na nás dotiahnuť a to hlavne na základe našich chýb.“