VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidnícki volejbalisti nestačili na majstra

VKP Bratislava – VK Slávia Svidník: 3:0 (19,17,18)

Vo 4. kole základnej časti slovenskej volejbalovej extraligy mužov cestovali volejbalisti VK Slávia Svidník na palubovku úradujúceho majstra VKP Bratislava. Diváci v hale PKO tak mali možnosť vidieť reprízu minuloročnej veľmi vyrovnanej semifinálovej série Play-off, v ktorej napokon ťahali za kratší koniec volejbalisti Svidníka. Tí tak mali svojmu súperovi čo oplácať. Navyše do tohto mimoriadne prestížneho zápasu vstupovali oba celky zatiaľ nezdolané. Volejbalisti VKP mali v aktuálnej sezóne za sebou, aj vďaka voľnému dňu v 1. kole, dva extraligové zápasy, s prívlastkom víťazné, pričom v nich nestratili ani set. Volejbalisti Svidníka odohrali o jeden zápas viac ako domáci, a taktiež si v nich počínali víťazne. A tak sa vzhľadom na doterajšie pôsobenie oboch mužstiev v aktuálnom ročníku, ale aj s prihliadnutím na spomínanú semifinálovú sériu Play-off, dal očakávať pomerne vyrovnaný zápas.

V tomto duchu sa niesol aj začiatok prvého setu, no len do stavu 3:3. Vtedy sa na podanie postavil domáci R. Pělucha a na tejto pozícii sa zdržal až do stavu 7:3. Svidníčania potom síce znížili, ale do prvého technického time-outu šli mužstva za stavu 8:5 pre VKP. Tento trojbodový náskok si v ďalšom priebehu setu domáci umnou hrou nielen udržovali, ale ho aj postupne zvyšovali. Svidníčania totiž robili chyby predovšetkým na prihrávke, z čoho pramenili aj ich nerazantné a nepresné útoky. Naopak hráči VKP sa presadzovali v útoku oveľa častejšie, k čomu pridávali aj výbornú hru v poli. Práve preto šli aj do druhého technického time-outu so štvorbodovým náskokom (16:12). Ani po tomto time-oute sa obraz hry nezmenil. Domáci postupne zvyšovali svoj náskok (22:15), pričom Svidníčania kopili množstvo chýb vo všetkých herných činnostiach. Dôsledkom tohto obrazu hry bolo napokon víťazstvo VKP v prvom dejstve pomerom 25:19.

Do druhého setu nastúpili hostia so zmenou na pozícii libera, keď M. Olejára nahradil P. Barlík. Aj začiatok tohto dejstva bol vyrovnaný (5:5), no do prvého technického time-outu si však domáci stihli vypracovať trojbodový náskok – 8:5. Po time-oute sa hostia nedokázali vyvarovať chybám na prihrávke, hlavne pri servise T. Hollého, a v útoku, a tak pri druhom technickom time-oute svietilo na ukazovateli skóre 16:10 pre VKP. Zdalo sa teda, že domáci si bez väčších problémov pripíšu na konto aj druhý set. No za stavu 17:11 sa na podanie postavil Ľ. Macko, pri jeho servise následne pokazil tri útoky domáci M. Paták a hostia zásluhou toho znížili na 17:15 – time-out VKP. To bolo však zo strany Svidníka v tomto sete všetko. Domáci totiž po time-oute zabrali na plné obrátky a dovolili hosťom vo zvyšku setu uhrať len dva body a získali ho tak v pomere 25:17.

Podobný priebeh ako predchádzajúce dva sety mal aj ten tretí. Domáci volejbalisti si do prvého technického oddychového času vypracovali trojbodový náskok – 8:5. Tento náskok si domáci v ďalšom priebehu setu nielen udržovali, ale najmä vďaka chybám Svidníčanov na prihrávke ho aj zveľaďovali. Bratislavčania naopak nielen v tejto časti setu, ale aj počas celého zápasu, predvádzali vzornú a dobre organizovanú hru v poli, a pri útokoch sa im darilo takmer zo všetkých pozícií. To malo za následok, že pri druhom technickom oddychovom čase bol stav 16:9. Potom však ožili hostia, zlepšili svoju hru v poli a v obrane na sieti a pri podaní M. Rajdugu sa im podarilo stiahnuť náskok VKP na tri body – 20:17. V ďalšom priebehu setu však pustili domáci Svidníku už len jeden bod, set tak vyhrali v pomere 25:18 a celý zápas pomerom 3:0.

Volejbalisti VKP si tak do tabuľky zaslúžene pripísali ďalšie tri body a opäť nestratili ani set. Naopak Svidníčania si pripísali prvú prehru v aktuálnej sezóne a z hlavného mesta odchádzali naprázdno.

Zostava VKP Bratislava: Hollý, Paták, Pělucha (C), Hinduliak, Križko, Horník (libero M. Kubš, Vojkovič) Tréner J. Nosek

Zostava VK Slávia Svidník: Závacký, Skasko, Macko, Száraz, Drobňák, Malina (liberovia Olejár a Barlík, Feňo (C), Tholt, Faron, Rajduga) Tréner J. Vlk