VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník pred bránami finále so vztýčenou hlavou

Semifinálovú sériu medzi VKP Bratislava a VK Slávia Svidník rozhodlo domáce prostredie. Pred piatym duelom sa očakávalo, či tlak z rozhodujúceho zápasu zmení zabehaný pomer síl, no dianie na palubovke PKO potvrdilo stopercentnú bilanciu pravidla „môj hrad, môj dom“. Úvod stretnutia patril Bratislavčanom ťažiacim z problémov súpera na príjme a preto si pomerne rýchlo vypracovali šesťbodový náskok. Keďže hostia sa ani v ďalšom priebehu nedokázali dostať do hry, získalo VKP prvý set hladko 25:17. Obraz sa v podstatných rysoch nezmenil ani v druhom sete, v ktorom Svidník síce predviedol niekoľko volejbalových zábleskov, ale ani jednu z iskier nedokázal premeniť na jasné svetlo a preto druhé dejstvo prehral 25:18. V treťom sete išiel za stavu 8:8 podávať M. Malina a svoj tím potiahol na rozdiel štyroch bodov. Domácich však tento vývoj z rovnováhy nevyviedol a pri druhom technickom time viedli 16:14. Dobre rozbehnutý bratislavský stroj sa už zastaviť nenechal a po výsledku 25:20 získali domáci celý zápas pomerom 3:0. „Hoci sme po poslednom domácom zápase nemali veľa času, snažili sme sa pripraviť na tlak domácich pri ich servise. VKP však podalo najlepší výkon v tejto sérii a my sme naopak nezachytili úvod stretnutia. Zlyhávali sme na prihrávke a potom sa to už s nami viezlo. Naši hráči, ktorí s podobnými play off zápasmi nemajú veľa skúsenosti, jednotlivé situácie nezvládali. Na druhej strane o nikom nemôžem povedať, že by mu chýbala ochota a obrovské nasadenie, ale nedokázali sme sa vysporiadať s kvalitou VKP. Všetkých chlapcov prehra veľmi mrzela, lebo sa chceli pozrieť do finále. Bratislavčania si zaslúžili postúpiť, ale kožu sme lacno nepredali a čo je pre nás dôležité, mladí hráči urobili veľký pokrok,“ hodnotil tréner VK Slávia Svidník Jaroslav Vlk.

Svidníčania sa museli v hlavnom meste zaobísť bez smečiara Martina Sopka ml., ktorý sa zranil v stredu v závere druhého setu. Napriek tomu, že problémom Svidníčanov nebol útok, ale príjem, jeho skúsenosti by hosťom určite pridali nezanedbateľné percentá. V druhom a treťom sete sa v drese Slávie žiadal hráč s istou rukou a chladnou hlavou, aby súpera dokázal udržať pod tlakom. „Domáci riskovali a tlačili nás podaním. Na prihrávke by sme to mali ťažké aj s Martinom, no určite by nám pomohol v obrane na sieti a predovšetkým by sa presadil v ťažkých loptách na bod. VKP však rozohralo zápas veľmi dobre a museli sme sa obracať, aby sme nestratil kontakt so stretnutím úplne. V treťom sete sme sa už dostávali do hry, no prišli chybičky, ktoré nás dostali na kolená. Celú sériu však vnímam pozitívne, lebo hráči nazbierali ďalšie cenné skúsenosti, ktoré budú môcť zúročiť v ďalších sezónach,“ dodal J. Vlk.

Napriek tomu, že Svidníčania ostali pred bránami extraligového finále, na ich odhodlaní ukončiť sezónu medailou to neubralo. Svidník vyhral základnú časť a v nadstavbe skončil tretí, preto J. Vlk zdôraznil, že jeho zverenci majú na bronzovú pozíciu morálny nárok. „Po zápase som v kabíne povedal, aby posledný zápas s VKP pustili z hlavy. Myslím si, že chlapci si za výkony počas celej sezóny medailu zaslúžia. Bola by to veľká odmena nielen pre hráčov, ale aj našich fanúšikov. V stredu nás čaká doma Myjava a radi by sme do série vstúpili úspešným výsledkom,“ uviedol J. Vlk.