VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník proti Prešovu potvrdil úlohu favorita

VK Slávia Svidník – VK Mirad PU Prešov 3:2 (-20,-21,20,16,12)

V 8 kole volejbalovej extraligy mužov bolo na programe tzv. východniarske derby, v ktorom mužstvo VK Slávia Svidník privítalo na domácej palubovke mužstvo VK Mirad PU Prešov. Z hľadiska tabuľkového postavenia sa jednalo o súboj tretieho mužstva so štvrtým, pričom tak Svidník, ako aj Prešov si v strede týždňa zabezpečili postup do 2. kola Slovenského pohára (Svidník proti Zvolenu a Prešov na úkor Starej Ľubovne). Diváci v športovej hale VK Slávia Svidník tak mohli očakávať pomerne vyrovnaný a dramatický duel i keď Svidník bol v úlohe favorita. Začiatok prvého setu patril hráčom Prešova, ktorí si do prvého technického time-outu vypracovali, dá sa povedať, rozhodujúci päťbodový náskok – 3:8. Ten si postupne v ďalšom priebehu setu udržiavali umnou hrou a tiež aj vďaka množstvu chýb domácich hráčov a výsledkom toho bolo, že pri druhom technickom time-oute viedli hostia 12:16. Domáci sa potom dotiahli na rozdiel troch bodov (18:21), ale hráči Prešova už dobre rozohraný set z rúk nepustili a získali ho v pomere 20:25.

Úvod druhého setu bol pomerne vyrovnaný a mužstvá sa ťahali bod po bode (3:3, 7:8, 9:9), pričom takýto vývoj setu pokračoval až do druhého technického time-outu, v ktorom viedli Prešovčania 15:16. Po time-oute hostia získali ďalšie dva body (15:18), vypracovali si tak trojbodový náskok, a keďže hráči Svidníka aj naďalej kopili množstvo chýb v jednotlivých herných činnostiach, tak Prešov, ktorý hral naopak výborne, získal aj druhý set a to pomerom 21:25.

V treťom sete začali lepšie Svidníčania a do prvého technického time-outu si vypracovali štvorbodový náskok 8:4. Hráči Prešova však boli veľmi dobre rozbehnutý, darilo sa im najmä v útočnej fáze a v obrane na sieti a v poli, čoho výsledkom bolo, že vývoj setu otočili – 10:14. Za tohto stavu prišiel na palubovku po dlhodobej pauze spôsobenej zranením Martin Sopko a to domácich nakoplo, pretože sa im podarilo stav otočiť, keď po pokazenom útoku P. Beňu sa dostali do vedenia 19:18. Následne získali ďalšie dva body (21:18) a set už z rúk nepustili – 25:20.

Zisk tretieho setu hráčom Svidníka jednoznačne prospel a výsledkom toho bol priebeh štvrtého setu. V ňom si domáci hneď na začiatku vypracovali šesťbodový náskok (8:2) a ten si v jeho priebehu nielen udržiavali, ale ho aj postupne zvyšovali (11:4, 13:4, 16:9, 18:10). Hráči Svidníka prebrali v tejto časti zápasu iniciatívu do svojich rúk, začalo sa im dariť hlavne v útoku a v obrane na sieti a hosťujúcim hráčom, ktorí mali problémy na prihrávke, toho veľa nedovolili a set získali v pomere 25:16. Derby tak dospelo do tajbrejku. V ňom začal lepšie Svidník, ktorý získal prvé tri lopty (3:0) a tento náskok si udržal až do výmeny strán – 8:5. Hostia potom síce znížili na rozdiel jediného bodu (9:8), ale následný útok stredom položil Ľ. Macko a Svidník získal aj ďalšie tri body – 13:8. Potom sa však postavil na podanie R. Németh, ktorého výborný servis mali domáci hráči problém prihrať. Z toho pramenili ich chyby v útoku a Prešov sa dotiahol na rozdiel jedného bodu 13:12 – time-out Svidník. Po ňom R. Németh poslal servis do autu a Svidník následne využil svoj prvý mečbal, skrátenú hru získal v pomere 15:12 a zápas tak vyhral 3:2. Do tabuľky si tak Svidník pripísal dva body a Prešov si domov odviezol cenný jeden bod.

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (c), Tholt, Faron, Macko, Drobňák, Rajduga ( libero Barlík, Závacký, Skasko, Száraz, Martin Sopko, Malina)

Zostava VK Mirad PU Prešov: Sabol, Lux, Hrivnák, Mikita, Beňa, Digaňa (liberovia Gut a Ogurčák, Maroš Sopko, Németh)

Ohlasy trénerov: J. Vlk: „Čakali sme, že to bude ťažký zápas, pretože Prešov má vo svojich radoch aj skúsených hráčov a vedeli sme, že s akou taktikou na nás vybehnú, ale hráči boli na to pripravený, no nezvládli sme to v prvom rade v hlavách, pretože v prvých dvoch setoch to boli z našej strany až antivolejbalové zákroky, nedokázali sme sa vôbec dostať do útoku, nedokázali sme sa vysporiadať s plachtiacim podaním súpera a teda sme ani nemali čo ponúknuť. Za stavu 10:14 pre Prešov v treťom sete to už vyzeralo veľmi zle, ale neustále sme sa hecovali v time-oute, že teraz je posledná šanca a príchodom M. Sopka sa družstvo dvihlo, vyhrali sme tretí set a boli sme v laufe, chytili sa aj diváci a tak sme zápas napokon vyhrali. Aj napriek tomu sa v domácich zápasoch musíme od začiatku pustiť do súpera a nie čakať, čo si pre nás pripraví. Bol to však výborný a kvalitný volejbal.“

Ľ. Šaláta: „Ak by nám niekto pred zápasom povedal, že sa bude vyvíjať tak, že prvé dva sety skončia v náš prospech, tak by sme to brali. Získali sme síce s veľmi dobrým súperom a ašpirantom na medailu bod, ale po vývoji zápasu, keď vedieme 2:0, sa nám ten bod máli, lebo sme to mali rozbehnuté lepšie, v treťom sete sme viedli 14:10, resp. 18:16, ale to sme nevyužili, keďže sme akosi upustili od spôsobu hry, ktorým sme boli úspešný. Jeden bod je pre nás dobrý, aj keď ich mohlo byť viac. Blahoželám domácim, ktorí načali obrat v treťom sete a suverénne ho dotiahli až do konca, k víťazstvu.“

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.