VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník zdolal Nitru bez straty setu a v tabuľke zostáva naďalej prvý

VK Slávia Svidník – VK Ekonóm SPU Nitra: 3:0 (19, 23, 15)

Volejbalisti VK Slávia Svidník, ktorí si v tabuľke počas minulého týždňa definitívne zabezpečili víťazstvami nad VKP Bratislava (3:0) a MVK Lokomotíva Zvolen (3:1) umiestnenie v prvej trojke, privítali v sobotu 3. 11. 2011 v rámci 15. kola volejbalovej extraligy mužov na domácej palubovke družstvo VK Ekonóm SPU Nitra. Tomu momentálne v tabuľke patrí siedma priečka, pričom na šiesty Zvolen strácajú hráči spod Zobora dva body. Nitrania tak cestovali do Svidníka s dvojitou ambíciou, pretože v prípade úspešného výsledku sa mohli dostať v tabuľke o priečku vyššie a zároveň by sa Svidníku revanšovali za prehru 1:3 na domácej palubovke ešte zo 6. kola. Miernym favoritom duelu však boli volejbalisti Svidníka, ktorí chceli pred domácimi divákmi aj v tomto kole potvrdiť pozíciu lídra extraligy.

Úvod prvého dejstva priniesol pomerne vyrovnaný volejbal, pričom ani jedno z mužstiev si nedokázalo vytvoriť rozhodujúci náskok, a tak do prvého technického time-outu išli po presnom útoku B. Kempu s jednobodovým náskokom Nitrania – 7:8. Po time-oute však začali na palubovke dominovať domáci volejbalisti, ktorým sa darilo na servise, no predovšetkým v útoku a na bloku, zatiaľ čo hostia s Nitry mali problémy na prihrávke, čo sa odzrkadlilo aj v ich útočnej činnosti. Výsledkom toho bolo, že domáci si dokázali postupne vypracovať päťbodový odstup od súpera, keď na 15:10 upravil presným útokom M. Rajduga. Hostia sa ale za tohto stavu nepoložili, práve naopak po sérii podaní M. Šomka, ktoré mali domáci volejbalisti problém prihrať, sa im podarilo vyrovnať skóre na 15:15. Potom však svoj útok položil M. Malina, a tak pri druhom technickom time-oute bol stav 16:15 pre Svidník. Po ňom domáci opäť zapli na plné obrátky, darilo sa im najmä v útoku a výsledkom toho bolo, že si znova dokázali vypracovať päťbodový náskok (22:17), ktorý si už ustrážili do konca setu a získali ho tak v pomere 25:19.

Do druhého setu vstúpili domáci volejbalisti s pomerne rozpačitým výkonom, čo hostia z Nitry dokázali aj využiť a vypracovať si do prvého technického time-outu trojbodový náskok – 5:8. Nitrania v tejto fáze zápasu dominovali predovšetkým v útoku a v obrane na sieti a postupne si vytvorili od Svidníka štvorbodový odstup, keď ma 12:9 upravil J. Hukel bodom priamo z podania. Od tohto momentu však prebrali iniciatívu do svojich rúk Svidníčania, ktorým sa podarilo do druhého technického time-outu stav otočiť – 16:15. Po time-oute sa mužstvá ťahali bod po bode, pričom diváci mali možnosť vidieť pekný volejbal, ktorý bol ozdobený množstvom zaujímavých útočných kombinácií a tiež aj dobrou hrou v obrane na sieti a v poli. Zlom vo vývoji setu nastal až za stavu 23:23. Vtedy bol najskôr úspešný v útoku M. Malina a následne útok M. Krajčíka zablokoval R. Száraz a Svidník tak získal toto dejstvo v pomere 25:23.

Začiatok tretieho setu bol jasne v réžii Svidníka, ktorého hráči si dokázali do prvého technického time-outu vypracovať päťbodový náskok – 8:3. V ďalšom priebehu setu aj naďalej dominovali domáci volejbalisti, ktorým sa darilo vo všetkých herných činnostiach, naopak hráči Nitry mali veľké problémy na prihrávke, z čoho pramenili ich nerazantné a nepresné útoky. To dokázali Svidníčania zúročiť vo svoj prospech a ich náskok utešene narastal. Na 15:7 totiž upravil šikovným útokom M. Sopko a osembodový rozdiel svietil na ukazovateli skóre aj pri druhom technickom time-oute (16:8). Po ňom hráči Svidníka ešte viac pridali na dôraze a ich náskok po priamom bode z podania M. Farona narástol už na príjemných jedenásť bodov – 21:10. Potom síce ešte troma dobrými podaniami oddialil radosť domácich z víťazstva P. Šompľák, ale štvrté už pokazil a Svidník tak získal set v pomere 25:15 a v zápase zvíťazili 3:0 na sety.

Do tabuľky si tak Svidník pripísal tri body a aj po tomto kole ostáva na jej čele. Nitra odchádzala domov naprázdno a v tabuľke si uchovala siedmu priečku.

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Rajduga, Faron, Száraz, Drobňák, Malina (libero Barlík, T. Červeňák, Závacký, Skasko, M. Sopko) Tréner J. Vlk

Zostava VK Ekonóm SPU Nitra: Šompľák, M. Šomko, Czápa, Gál, Kempa, Krajčík (C) (libero Hruboška, Pavelka, Mikušovič, J. Hukel, Porubský, Šimko) Tréner D. Oravec

Ohlasy trénerov:

J. Vlk: „Po veľmi dobrom výkone proti VKP Bratislava spred týždňa prišlo teraz družstvo s trochu iného súdka, zo spodku tabuľky a myslím si, že sme podali taký výkon, ktorý stačil na víťazstvo. Aj keď súper sa snažil a chcel nám ukradnúť body, ale my sme boli proti, i keď tá hra nebola až taká ideálna, pretože to škrípalo občas v rozohrávke a v útočnej fáze, ale v konečnom dôsledku sme si ten zápas postrážili, aj keď výkon to nebol až taký oslnivý, no spokojnosť z víťazstvom určite je, pretože sme získali dôležité tri body. Teraz sa ale musíme pripraviť na stredajší pohárový zápas proti Prešovu.“

D. Oravec: „Vedeli sme, že Svidník je favoritom, že teraz je rozbehnutý, hrá dobre v stabilizovanej zostave a hráči robia minimum chýb. V prvých dvoch setoch sme ešte stačili so súperom, no tretí set je už ťažko hodnotiť, lebo tam už hrali u nás iba dvaja volejbalisti a ostatný už úplne odišli, ale v prvých dvoch setoch sme dobre začali, do druhého technického oddychového času sme boli vyrovnaní, dokonca v druhom sete sme viedli, no potom sme vlastnými chybami ponúkli šancu súperovi, aby ich vyhral. Takto sme sa prakticky porazili v zápase sami a to chybami na servise, v útočnej činnosti a netaktickou a nekvalitnou nahrávkou v koncovkách prvých dvoch setov. Gratulujem domácim, lebo boli lepší a darilo sa im dnes viac.“