VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník zdolal úradujúceho majstra z Bratislavy

VK Slávia Svidník – VKP Bratislava: 3:0 (19, 24, 19)

Šlágrom 13. kola slovenskej volejbalovej extraligy mužov bol nepochybne zápas, v ktorom privítali volejbalisti VK Slávia Svidník na domácej palubovke hráčov úradujúceho majstra VKP Bratislava. Práve proti tomuto súperovi zaznamenali Svidníčania, ešte v rámci 4. kola, svoju jedinú prehru v doterajšom priebehu základnej časti a tak mali družstvu z hlavného mesta čo oplácať. Naopak volejbalisti VKP ešte v aktuálnom súťažnom ročníku neokúsili trpkosť prehry a svoju víťaznú sériu si chceli natiahnuť aj proti Svidníku. Dôležitosť tomuto zápasu pridával tiež fakt, že sa jednalo aj o priamy súboj o čelo extraligovej tabuľky a preto sa diváci vo vypredanej hale mohli tešiť na kvalitný a vyrovnaný duel.

Úvod prvého dejstva vyšiel domácim ako z rozprávky, keď sa im podarilo pri podaní J. Drobňáka vytvoriť si šesťbodový náskok – 6:0. Hostia totiž už od úvodných sekúnd zápasu produkovali množstvo chýb na prihrávke a následne aj v útoku. Naopak domáci volejbalisti pôsobili na ihrisku kompaktným dojmom, darilo sa im predovšetkým na servise, v útočnej fáze a taktiež aj v obrane na sieti. Tým si Svidníčania neustále udržiavali odstup od súpera a po pokazenom servise M. Patáka viedli počas druhého technického time-outu 16:10. Po time-oute hostia síce trochu ožili a prestali chybovať predovšetkým v útoku a v obrane na sieti, čoho výsledkom bolo zníženie stavu na 22:19 po úspešnom bloku T. Križka. Ďalšie tri lopty však patrili domácim hráčom, ktorí tak set získali v pomere 25:19.

Do druhého dejstva vstúpili lepšie hráči majstrovského VKP, ktorí predvádzali pekný útočný volejbal a výsledkom ich snaženia bol po úspešnom útoku J. Joščáka stredom siete štvorbodový náskok pri prvom technickom time-oute (4:8). V nasledujúcom priebehu setu domáci celkovo zlepšili svoju hru a po úspešnom bloku R. Száraza sa im podarilo vyrovnať na 10:10. Od tohto stavu sa mužstvá ťahali bod po bode a to až do druhého technického time-outu – 14:16. Po ňom išli po presnom útoku M. Patáka znovu do trojbodového vedenia hostia (16:19), no to im vydržalo iba do stavu 19:22, kedy najskôr pokazil servis M. Horník a následne sa predviedol na bloku Ľ. Macko a bolo 21:22. Obe mužstvá predvádzali v tejto fáze zápasu kvalitný volejbal a set tak postupne smeroval do dramatickej koncovky, v ktorej mali pevnejšie nervy Svidníčania a set tak vyhrali pomerom 26:24.

Začiatok tretieho dejstva bol vyrovnaný. Domáci sa síce po úspešnom útoku M. Malinu dostali do trojbodového vedenia (5:2), ale hostia dokázali umnou hrou tento náskok domácich ešte do prvého technického time-outu znížiť na rozdiel jediného bodu (8:7). Po time-oute však domáci naplno zabrali vo všetkých herných činnostiach, darilo sa im na prihrávke, v útoku a najmä v obrane v poli a na sieti. Hostia naopak robili chyby predovšetkým na prihrávke a v útoku a výsledkom tohto obrazu hry bol päťbodový náskok v prospech Svidníka počas druhého technického time-outu (16:11). Tento náskok si už domáci dobrou hrou ustrážili až do konca setu, ktorý získali pomerom 25:19 a v celom zápase zaslúžene triumfovali 3:0 na sety.

Domáci si tak do tabuľky pripísali dôležité tri body a dostali sa na jej čelo, naopak volejbalisti VKP Bratislava, ktorí utrpeli prvú prehru v aktuálnom súťažnom ročníku, odchádzali domov naprázdno.

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Rajduga, Macko, Száraz, Drobňák, Malina (libero Bralík, Skasko, M. Sopko) Tréner J. Vlk

Zostava VKP Bratislava: Halaj, Rehák, Pělucha (C), Joščák, Križko, Paták (libero M. Kubš, Hollý, Adámik, Horník) Tréner J. Nosek

Ohlasy trénerov:

J. Vlk: „Konfrontácia s družstvom VKP Bratislava, ktoré vlani získalo majstrovský titul dopadla pre nás nadmieru spokojne, pretože si myslím, že sme dnes podali vynikajúci výkon, dobe sme servovali a dostávali sme tak VKP pod tlak a v dôležitých fázach zápasu sme si pomohli aj blokom, no neustále sme VKP tlačili kvalitným servisom a obranou na sieti, takže je to pre nás zaslúžene víťazstvo. Podali sme oduševnený výkon vo vypredanej hale a myslím si, že to bol zo strany chalanov jeden z najlepších výkonov, ktorý doteraz predviedli. No tiež sa musíme čím skôr vrátiť na zem, keďže hneď v nedeľu nás čaká ďalší dôležitý zápas vo Zvolene, na ktorý sa musíme zodpovedne pripraviť.“

J. Nosek: „Ja si myslím, že Svidník hral dnes veľmi dobre, zaslúžene vyhral a vo všetkých herných činnostiach bol dnes lepší ako my a pre Svidník je to teda bezpochyby zaslúžené víťazstvo.“