VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník zdolal v pohári vicemajstra z Humenného

VK Slávia Svidník – ŠK Chemes Humenné: 3:1 (19, -23, 19, 21)

Volejbalisti VK Slávia Svidník v sobotu 10.12.2011 privítali v rámci predohrávky prvého zápasu semifinále Slovenského pohára vo volejbale mužov vicemajstra ŠK Chemes Humenné (povinnosti Humenného vo Vyzývacom pohári). V aktuálnom súťažnom ročníku sa jednalo vôbec o prvé vzájomné stretnutie medzi týmito dvoma súpermi. Pre Humenčanov to bol zároveň aj prvý zápas v rámci SP, pretože v prvých dvoch kolách ako priamo nasadený semifinalista mali voľno. Naopak Svidníčania si postup do semifinále zabezpečili najskôr proti Zvolenu (3:0 a 2:3) a potom v derby proti Prešovu (3:0 a 3:0). Pre domácich sa v SP jednalo už o druhé tzv. východniarske derby a vo svidníckej športovej hale sa tak pred skvelou diváckou kulisou očakával atraktívny duel.

Do zápasu lepšie vstúpili volejbalisti Svidníka, ktorí si dokázali v úvode prvého setu vypracovať sľubný päťbodový náskok – 8:3. Hostia z Humenného totiž mali od začiatku problémy na prihrávke, čo malo negatívny vplyv na ich útočnú činnosť. Naopak domáci volejbalisti dobre servovali a robili minimum chýb. Po prvom technickom time-oute potom síce hostia zlepšili svoj herný prejav, ale domáci si umnou hrou aj naďalej udržiavali dostatočný náskok. Pri druhom technickom time-oute bol tak stav 16:13 v prospech Svidníka. Tento odstup sa už domácim podarilo ustrážiť až do konca setu, keďže Humenčania sa nedokázali vyvarovať množstvu chýb v útoku. Naproti tomu Svidníčania naďalej pokračovali v celkovo dobrom výkone a prvý set tak získali v pomere 25:19.

Začiatok druhého dejstva vyšiel lepšie hráčom Humenného, ktorí si do prvého technického time-outu dokázali vypracovať trojbodový náskok – 5:8. Po time-oute sa najskôr domácim podarilo zásluhou úspešného útoku M. Rajdugu vyrovnať na 10:10, pričom do stavu 13:13 sa potom mužstvá ťahali bod po bode. Od tohto okamihu však hostia získali tri lopty po sebe a do druhého technického time-outu tak išli opäť s trojbodovým náskokom – 13:16. Po time-oute mali diváci možnosť vidieť dobrý a vyrovnaný volejbal, obe mužstvá predvádzali pekné útočné akcie a prezentovali sa aj dobrou obranou na sieti a v poli. Tento obraz hry sa odzrkadlil aj vo vývoji skóre. Hostia si ešte do stavu 19:21 udržiavali odstup od súpera. Následne však získali tri lopty po sebe hráči Svidníka, keď na 22:21 upravil blokom Ľ. Macko. No potom ďalšie tri body získali Humenčania, pričom na 22:24 upravil presným útokom J. Dekker, a ten istý hráč nakoniec aj uzavrel svojim ďalším útokom druhý set. Ten získali hostia pomerom 23:25.

Úvod tretieho setu mal vyrovnaný priebeh, pričom do prvého technického time-outu išli s jednobodovým náskokom domáci – 8:7. Po time-oute bol priebeh hry vyrovnaný až do stavu 12:12. Vtedy začali hostia produkovať chyby v útoku a domáci si tak do druhého technického time-outu vypracovali trojbodový náskok – 16:13. Ten sa im potom dobrou hrou vo všetkých herných činnostiach darilo postupne zvyšovať, keď na 19:14 upravil blokom R. Száraz. Tento bodový odstup sa už hosťom aj napriek ich snahe nepodarilo skorigovať. Set napokon ukončil úspešným blokom M. Sopko a Svidník ho získal v pomere 25:19.

Štvrtý set mal od úvodu vyrovnaný priebeh, pričom do stavu 10:9 si ani jedno mužstvo nedokázalo vytvoriť viac ako dvojbodový náskok. Potom však dve lopty získali Svidníčania, keď na 12:9 upravil presným útokom M. Sopko. Tento odstup si domáci ustrážili až druhého technického time-outu – 16:14. Po ňom sa podarilo hosťom najskôr vyrovnať zásluhou útoku M. Hudáka na 18:18, ale dvojbodový odstup od súpera Svidníku prinavrátil bodom priamo z podania R. Száraz – 20:18. Tento náskok si už domáci volejbalisti v koncovke ustrážili, set získali v pomere 25:21 a v celom zápase po dobrom výkone triumfovali 3:1 na sety.

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Rajduga, Macko, Száraz, Drobňák, Malina (libero Barlík, Skasko, Sopko) Tréner J. Vlk

Zostava ŠK Chemes Humenné: S. Soták, Jakubov, Kríž, M. Mizerák, Javorčík, Dekker (libero Krys, Kašper, Sukochev (C), Hudák) Tréner R. Vlkolinský

Ohlasy trénerov:

J. Vlk: „Dnes sme porazili vicemajstra a tak je pre nás postup do finále Slovenského pohára bližšie, i keď to určite ešte nebude jednoduché, pretože Humenné hralo dnes výborný volejbal. No naše odhodlanie a naša túžba postúpiť ďalej je však veľká a myslím si, že aj dnes chalani pre to spravili všetko. Išli na dno svojich síl a boli počas celého zápasu lepším družstvom a za podpory vynikajúceho obecenstva, ktoré vytvorilo výbornú atmosféru sme ten zápas výborne zvládli.“

R. Vlkolinský: „Myslím si, že Svidník v domácom prostredí hral veľmi dobre už od úvodu stretnutia. My sme narobili strašne veľa útočných chýb, pretože veľa našich útokov skončilo mimo ihriska. Svidník bol dnes lepším družstvom a určite si zaslúžil vyhrať.“