VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Východniarske derby v prospech Svidníka

VKM Stará Ľubovňa – VK Slávia Svidník: 0:3 (-22, -21, -15)

V 12. kole slovenskej volejbalovej extraligy mužov sa v sobotu podvečer predstavili volejbalisti VK Slávia Svidník na horúcej palubovke VKM Stará Ľubovňa. Streli sa tak dva mužstva z východu republiky, čo znamená, že sa jednalo o tzv. východniarske derby. Takéto zápasy sú pre divákov vždy prísľubom dobrého volejbalu prameniaceho z veľkého nasadenia, bojovnosti a odhodlanosti mužstiev dosiahnuť čo najlepší výsledok. Navyše domáci volejbalisti mali svojmu favorizovanému súperovi čo vracať, keďže mu v prvom vzájomnom meraní síl, ešte v rámci 3. kola, podľahli pomerom 1:3.

Úvod prvého setu vyšiel lepšie domácim volejbalistom, ktorí si dokázali do prvého technického time-outu vypracovať štvorbodový náskok – 8:4. Hosťom sa síce potom podarilo vďaka zlepšenej hre v útoku vyrovnať na 14:14, ale do druhého technického time-outu predsa len odchádzali veselší domáci hráči, ktorí viedli nad svojim súperom o dva body – 16:14. Po time-oute však postupne prebrali iniciatívu Svidníčania, ktorí vďaka výbornému bloku J. Drobňáka najskôr vyrovnali na 17:17 a hneď potom sa po Szárazovom priamom bode z podania dostali do vedenia (17:18). Tento tesný náskok si už hostia umnou hrou do konca setu ustrážili a získali ho v pomere 22:25.

Začiatok druhého dejstva mali opäť v rukách hráči Starej Ľubovne. Tí po úspešnom útoku P. Buvaliča viedli už 5:2, no o tento sľubný náskok prišli ešte do prvého technického time-outu, kedy po úspešnom bloku K. Feňa už viedli Svidníčania 7:8. V ďalšej časti setu bola hra vyrovnaná, pričom hostia si držali tesný odstup od súpera až do druhého technického time-outu – 14:16. V tejto pasáži mali diváci možnosť vidieť výborný volejbal s množstvom kvalitných útokov, ktoré predvádzali obe strany. Potom však začali robiť domáci chyby na prihrávke, čo sa prejavilo aj na ich útočnej aktivite a hostia tak išli do päťbodového vedenia – 14:19. Domáci síce ešte dokázali vďaka presnému útoku Ľ. Žilku znížiť na 19:21, ale následne im Svidníčania pustili už len dva body a set tak vyhrali v pomere 21:25.

Úvod tretieho setu bol jasne v réžií Svidníčanov, ktorí si do prvého technického time-outu dokázali, vďaka výbornej obrane na sieti a v poli, vypracovať štvorbodový náskok – 4:8. Ten sa im postupne darilo ešte viac zvyšovať, pretože hráči Starej Ľubovne robili množstvo chýb na prihrávke, čo sa premietlo aj v ich útočnej fáze trpiacej množstvom nepresností. Naopak hostia v tejto fáze setu dominovali na palubovke vo všetkých herných činnostiach a vytvorili si tak až deväťbodový náskok – 7:16, ktorý aj naďalej narastal v ich prospech – 9:21. Potom síce domáci ešte trochu zdvihli hlavu, keď na 15:24 upravil presným útokom P. Buvalič, no bodku za týmto duelom dal razantným útokom Ľ. Macko. Svidník tak získal set v pomere 15:25 a v zápase tak zvíťazil 3:0 na sety.

Svidníčania si tak zo Starej Ľubovne odviezli tri body, naopak domáci volejbalisti vyšli bodovo naprázdno.

Zostava VKM Stará Ľubovňa: Ja. Hriňák, Vokál, Fecko, Škvarek, Buvalič, Žilka (libero T. Lampart, Joštiak, T. Senko, P. Hudák (C), Haky) Tréner J. Senko

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Rajduga, Faron, Száraz, Drobňák, Malina (libero Barlík, Závacký, Macko) Tréner J. Vlk

Ohlasy trénerov:

J. Senko: „V prvých dvoch setoch sme držali krok s favorizovaným Svidníkom, hoci vidno, že Svidníčania sú lepší ako naši chlapci, pretože oveľa zodpovednejšie pristupujú k hernej problematike a je zrejme, že pravidelne na sebe zodpovedne pracujú, no my sme v prvých dvoch setoch urobili oveľa viac osobných chýb, hlavne útočných, čo súper využil, dostal sa do vedenia, ktoré si následne aj ustrážil. V treťom sete sme už úplne odišli, z palubovky sa z našej strany vytratila bojovnosť a Svidník to využil a zaslúžene vyhral, k čomu mu samozrejme blahoželám.“

J. Vlk: „Myslím si, že pohoda, ktorá panuje v družstve sa preukázala aj dnes. Hrali sme síce na horúcej pôde, no mali sme prakticky domáce prostredie vďaka nášmu fanklubu, ktorý vytvoril znova vynikajúcu atmosféru. V úvodoch prvých dvoch setov sme sa trochu hľadali a do zhruba ich polovice sme mali aj problémy prihrať nátlakový plachtiaci servis Starej Ľubovne, ale koncovky setov sme zvládli lepšie my, pričom v treťom sete už nebolo prakticky o čom, keďže súpera sme dostávali pod tlak, či už servisom alebo blokom a tretí set mal tak pre nás jednoznačný priebeh. Toto víťazstvo si veľmi cením a som spokojný, pretože Stará Ľubovňa je v domácom prostredí silným a kvalitným súperom a my sme tu spravili ďalší krok do prvej trojky.“