VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník neuspel vonku ani do tretice

Z Humenného si však odváža cenný bod

ŠK Chemes Humenné - VK Slávia Svidník: 3:2 (-20, -25, 16, 19, 13)

V sobotu 25. 2. 2012 pokračovala slovenská volejbalová extraliga mužov 5. kolom v nadstavbovej skupine 1. - 4. V rámci neho cestovali volejbalisti VK Slávia Svidník na horúcu palubovku Humenného. Chemes prešiel v posledných dňoch zmenou na trénerskom poste, kde doterajšieho kormidelníka R. Vlkolinského nahradil R. Chudík. To hráčom Humenného zjavne prospelo, keďže v Stredoeurópskej lige mužov senzačne vyradili v play-off rakúsky Aich Dob, ktorý v základnej časti neprehral ani jeden duel. Podobný úspech chceli zaznamenať Humenčania aj proti Svidníku, ktorý ich vyradil v semifinále SP a proti ktorému neuspeli ani v nadstavbe a tak mu mali čo vracať. Svoje ciele však mali aj hostia, ktorí chceli v Humennom uspieť, čím by si zabezpečili definitívnu istotu tretieho miesta v skupine s prípadnou šancou aj na zisk toho druhého. Diváci sa tak mohli tešiť na kvalitný a vyrovnaný volejbal.

Úvod stretnutia vyšiel lepšie hosťujúcim volejbalistom, ktorí do neho vstúpili sebavedomo a koncentrovane a do prvého technického time-outu si dokázali vypracovať štvorbodový náskok, pričom na 4:8 upravil blokom Ľ. Macko. Potom sa síce podarilo Humenčanom upraviť skóre na rozdiel jediného bodu, keď na 9:10 znížil presným útokom M. Jakubov, ale následných šesť lôpt patrilo hosťom (8:15), ktorí tak potvrdili svoju prevahu vo všetkých herných činnostiach. Ich dobrý výkon pokračoval aj po druhom technickom time-oute (11:16), keď už na 11:18 zvýšil bodom priamo z podania J. Drobňák. Tento výrazný bodový odstup si už v koncovke setu hostia aj napriek zlepšenej hre domáceho celku dokázali ustrážiť a získali ho pomerom 20:25.

Začiatok druhého dejstva bol pomerne vyrovnaný, pričom do stavu 7:7 si ani jedno družstvo nedokázalo vytvoriť viac ako dvojbodový odstup od súpera. Potom však zabrali na plné obrátky Humenčania, začalo sa im dariť v útoku a v obrane na sieti a v poli, čo sa odzrkadlilo aj na ukazovateli skóre, na ktorom pribudlo osem bodov pre domácich a len tri body pre hostí, pričom na 15:10 upravil esom výborne podávajúci M. Javorčík. Za tohto stavu však Svidníčania nezložili zbrane, práve naopak, vrátili sa do hernej pohody, ktorá ich sprevádzala v prvom sete, svojho súpera na dlhý čas absolútne nepustili k slovu a osembodovou sériou dokonale otočili vývoj skóre vo svoj prospech (15:18), pričom obrat zavŕšil esom R. Száraz. Tento bodový dostup si hráči hostí udržiavali až do stavu 20:24. V tomto okamihu sa zdalo, že aj toto dejstvo sa bez väčších problémov stane ich korisťou. Proti bol však M. Javorčík, ktorý najskôr úspešne zaútočil na 21:24 a potom sériou štyroch výborných podaní odstavil útok Svidníka a Humenné tak po peknom útoku P. Kašpera stredom siete otočilo stav na 25:24 a k zisku setu bolo rázom o krôčik bližšie. Tento scenár napokon nedopustil M. Sopko, ktorý položil dva útoky po sebe a dramatický záver setu nakoniec ukončilo chybné postavenia Humenčanov pri podaní R. Száraza - 25:27. Svidník sa tým dostal do vedenia 2:0 a zisk minimálne jedného dôležitého bodu mal už istý.

Tretí set bol od začiatku až do konca v absolútnej réžii domáceho Chemesu. Jeho hráči dominovali vo všetkých herných činnostiach, darilo sa im najmä na servise, ktorý bol veľmi kvalitný a hráči Svidníka mali značné problémy s jeho spracovaním a prihrávkou. To malo samozrejme negatívny dopad aj na ich útočnú činnosť, s ktorou nemali Humenčania takmer žiadne starosti, pričom sami naopak útočne excelovali a robili minimum chýb. Tento obraz hry sa samozrejme premietol aj do výsledku. Pri druhom technickom time-oute bolo 16:6 a štvrtý set bol už praktický na spadnutie. Hostia síce ešte po úspešnom útoku M. Rajdugu znížili na 20:16, ale rozbehnutých domácich volejbalistov to nerozhodilo a set ukončil nekompromisným útokom a vzápätí aj bodom priamo z podania J. Leškanič. Humenné si teda pripísalo zisk tohto dejstva v pomere 25:16 a vrátilo sa do zápasu.

Ten pokračoval štvrtým setom, ktorého úvod vyšiel lepšie hosťom, ktorí sa po nevydarenom predchádzajúcom dejstve vrátili späť k svojej sústredenej, koncentrovanej a sebavedomej hre, ktorou si postupne vytvorili štvorbodový náskok, pričom na 6:10 upravil blokom R. Száraz. Tento svoj náskok si Svidníčania udržiavali ešte do stavu 10:13, kedy sa presadil v útoku M. Rajduga. Potom však iniciatívu prevzali do svojich rúk hráči Chemesu, ktorým sa začalo dariť vo všetkých herných činnostiach, najmä v útoku a na servise, ktorý opäť začal robiť Svidníčanom veľké problémy a tí začali kopiť jednu chybu za druhou. Výsledkom toho bolo desať bodov na konte Humenného a tri na konte Svidníka, pričom po presnom útoku M. Javorčíka bol stav 20:16. Hostia na tento zvrat v podaní domácich nedokázali nájsť žiadnu odpoveď a zápas tak po ese M. Jakubova na 25:19 smeroval do tajbrejku.

Jeho prvá časť bola vyrovnaná, mužstvá sa ťahali bod po bode a strany si menili za stavu 8:6 pre Humenné. V druhej časti už mali viac hernej prevahy hráči Chemesu, ktorí sa dokonca dvakrát dostali do trojbodového vedenia (11:8 a 13:10), no Svidník zakaždým dokázal odpovedať, ale za stavu 14:13 už jeho hráči nedokázali ubrániť dobre hrajúceho J. Dekkera, po ktorého útoku Humenné získalo tajbrejk v pomere 15:13 a v zápase vyhralo 3:2 na sety.

Do tabuľky skupiny 1. - 4. si ŠK Chemes Humenné pripísalo prvé víťazstvo a dva body, ktoré mu dávajú nádej na celkové tretie miesto. Svidník si síce pripísal do tabuľky dôležitý bod, na konte má tak štyri, no definitívne tak stratil šancu na druhé miesto v skupine, keďže stratu na druhý Volley Team už nemôže v poslednom kole dohnať.

Zostava ŠK Chemes Humenné: Sukochev (C), Jakubov, M. Mizerák, Kašper, Dekker, Javorčík (libero Krys, Soták, Leškanič, Bališin, Hudák) Tréner R. Chudík

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Skasko, Macko, Száraz, Drobňák, M. Sopko (liberovia Barlík a Olejár, Závacký, Rajduga, Faron, Malina) Tréner J. Vlk

Ohlasy trénerov:

R. Chudík: "V tomto stretnutí, ktoré bolo zároveň aj východniarskym derby sme si išli za víťazstvom, ktoré sa nám nakoniec aj podarilo uhrať, no v skupine sme aj tak stále na štvrtej pozícii, a dostať sa na tretie miesto bude pre nás veľmi náročné, hoci v poslednom kole chceme zabojovať o víťazstvo na pôde lídra VKP. V tomto dueli naši hráči dokázali po nie veľmi dobrom začiatku otočiť nepriaznivé skóre, pričom hrali postupne viac uvoľnenejšie a dokázali, že vedia hrať volejbal aj za nepriaznivého stavu proti kvalitným súperom, pričom si myslím, že pred blížiacim sa play-off bude mať toto víťazstvo dôležitý význam, najmä po psychickej stránke."

J. Vlk: "Pre nás to bol dobre rozbehnutý zápas, pričom v prvých dvoch setoch sme na ihrisku dominovali, no myslím si, že vývoj zápasu sa potom začal postupne otáčať už v koncovke toho druhého, kde sme viedli jasne 21:24, ale pri podaní M. Javorčíka sme nedokázali zložiť loptu a set sme napokon získali pomerom 25:27 až po tuhom boji. Tretí set sme úplne nezachytili, výborne v ňom servoval M. Javorčík, rozohral sa J. Dekker a M. Jakubov, pričom my sme si s tým nedokázali poradiť a postupne sme sa čoraz viac herne trápili a Humenné nakoniec vývoj stretnutia otočilo. V tomto zápase sme však nakoniec získali cenný bod, ktorý nám v celkovom účtovaní môže pomôcť k tomu, aby sme si ustrážili tretie miesto."