VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník opäť nestačil na VKP, v nadstavbe mu podľahol po domácom zápase aj vonku

VKP Bratislava - VK Slávia Svidník: 3:0 (21, 21, 20)

V sobotu 18. 2. 2012 cestovali hráči VK Slávia Svidník v rámci 4. kola nadstavbovej skupiny 1. - 4. do hlavného mesta republiky, kde na nich v hale PKO čakal súboj proti úradujúcemu majstrovi a aktuálnemu lídrovi tabuľky VKP. Ten v doterajšom priebehu nadstavbových bojov nestratil ani bod, a preto mali Svidníčania pred sebou veľmi náročný zápas. Navyše hostia mali majstrovi čo oplácať, keďže mu v 1. kole nadstavby doma podľahli pomerom 1:3, a tak si stratené body chceli vziať naspäť. Iné plány však mali Bratislavčania, ktorí mohli v prípade víťazstva definitívne odpísať tak Svidník, ako aj Humenné z bojov o prvé miesto v skupine. Diváci v hale PKO sa tak mohli tešiť na zaujímavé a vyrovnané stretnutie.

Úvod prvého setu vyšiel lepšie domácim volejbalistom, ktorí si dokázali do prvého technického time-outu vypracovať dvojbodový náskok - 8:6. Tento minimálny odstup si v ďalšom priebehu setu hráči VKP umnou a dobrou hrou na servise a v útoku nielen udržiavali, ale ho aj postupne zvyšovali, pričom už na 17:13 upravil blokom výborne hrajúci R. Pělucha. Toto štvorbodové vedenie však domácim dlho nevydržalo. V ďalšom priebehu úvodného dejstva totiž získali len jeden bod oproti štyrom, ktoré patrili hosťom zo Svidníka, pričom jedno eso zaznamenal R. Száraz a na 18:17 upravil pekným útokom M. Sopko. Svidník sa tak vrátil do hry a zdalo sa, že koncovka setu bude ešte dramatická. Takýto scenár si však nechceli pripustiť hráči VKP. Tí sa vrátili k hre, ktorú praktizovali v podstate od začiatku zápasu, zatlačili Svidníčanov riskantným, ale kvalitným servisom a výsledkom toho bola šnúra štyroch bodov (22:17), pričom dva z nich zaznamenal priamo z podania M. Horník. Domáci sa tým pádom dostali jasne na koňa a hostia už toto päťbodové manko nedokázali zmazať. Set tak ukončil M. Hinduliak a VKP ho získalo v pomere 25:21.

Začiatok druhého dejstva bol vyrovnaný do stavu 6:6. Potom sa do mierneho dvojbodového vedenia dostali volejbalisti VKP, keď na 9:7 upravil svojim útokom počas celého zápasu dobre hrajúci M. Paták. Od tohto momentu však začali na palubovke dominovať hosťujúci hráči Svidníka, ktorým začal vychádzať servis, k čomu sa pridala aj dobrá hra v útoku a v obrane na sieti a v poli. Výsledkom tohto obrazu hry bol zisk dvoch bodov na strane domácich, zatiaľ čo hostia ich získali dovedna sedem, pričom na 11:14 upravil blokom M. Sopko a jeden bod pridal priamo z podania M. Malina. Bratislavčania však nezložili za tohto stavu zbrane, práve naopak, a ešte do druhého technického time-outu sa im podarilo po útoku M. Hinduliaka výsledok otočiť - 16:15. Potom až do stavu 20:20 bola hra oboch mužstiev pomerne vyrovnaná a diváci mali možnosť sledovať dobrý a napínavý volejbal. To však neplatilo v koncovke setu. Tá bola totiž úplne v réžií domáceho celku, ktorého hráči pustili Svidníku iba jeden bod, pričom set ukončil šikovným útokom na 25:21 nahrávač VKP T. Hollý.

Tretí set začal pre Svidník ako z rozprávky. Hráči VKP sa totiž ani poriadne nedostali do hry a už prehrávali 4:9. Svidníčanom sa v tejto fáze zápasu darilo vo všetkých herných činnostiach, predovšetkým v útoku a zdalo sa, že toto dejstvo sa bez väčších problémov stane ich korisťou. Opak bol však pravdou. VKP sa totiž po zisku deviateho svidníckeho bodu nezložilo, ale naopak vrátilo sa k svojej hre z predchádzajúcich dvoch setov. Jeho hráči sa začali presadzovať hlavne na servise a v útoku a sériou desiatich bodov oproti dvom svidníckym dokonale otočili vývoj setu. Dvomi esami k tomu prispel T. Vojkovič a jedným M. Hinduliak, pričom na 14:10 upravil blokom R. Pělucha. Od tohto okamihu už dominovali na palubovke domáci volejbalisti, ktorí postupne zvyšovali svoj náskok (17:12, 19:13, 21:16) a hoci hostia ešte znížili zásluhou J. Drobňáka na rozdiel troch bodov (22:19), tak VKP už drámu nepripustilo. Set aj zápas napokon ukončil nekompromisným útokom na 25:20 M. Paták a Bratislavčania zaslúžene zvíťazili pomerom 3:0.

Do tabuľky nadstavbovej skupiny 1. - 4. si VKP pripísalo ďalšie dôležité tri body a je na jej čele. Svidník cestoval domov naprázdno, pričom po tejto prehre stratil už aj teoretickú možnosť dostať sa na prvé miesto.

Zostava VKP Bratislava: Hollý, Horník, Pělucha (C), Hinduliak, Paták, Križko (libero Kubš, Rehák, Vojkovič) Tréner J. Nosek

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Rajduga, Száraz, Macko, M. Sopko, Drobňák (libero Barlík, Závacký, Skasko, Malina) Tréner J. Vlk

Ohlasy trénerov: J. Nosek: "Nepredpokladal som, že dnes tak jednoznačným a hladkým spôsobom, s výnimkou našej slabšej hry na začiatku tretieho setu, zvíťazíme. Napokon to však vyšlo a práve preto je pre nás úplne zaslúžené víťazstvo v pomere 3:0, pretože sme nehrali zle, práve naopak, hoci to nebolo úplne presné a bez chýb, no dnes to na to víťazstvo 3:0 bez problémov stačilo."

J. Vlk: "My sme do tohto duelu naskočili s odhodlaním vyhrať, pretože potrebujeme body do čo možno najlepšieho postavenia v play-off, ale žiaľ ani dnes to nebol z našej strany taký výkon, ako by sme si to predstavovali. Nevedeli sme sa dostať do patričného tempa a hoci prvé dva sety boli viac-menej vyrovnané, tak v tom treťom sete, v ktorom sme jednoznačne viedli, nás súper zatlačil servisom, dostali sme niekoľko es a už sme sa z toho nedokázali dostať. Rozhodujúcim jazýčkom na váhach bolo jednoznačne kvalitné podanie VKP, ich razantnejší útok, pričom my sme v dôležitých momentoch útočne zlyhávali, nedokázali sme zložiť loptu a tam bol hlavný kameň úrazu. Z tohto duelu sa však musíme poučiť a popracovať viac na veciach, ktoré dnes nevychádzali, predovšetkým na servise a na prihrávke."