VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník po domácom zápase uspel aj v Nitre, v sérii vedie 2:0

VK Ekonóm SPU Nitra – VK Slávia Svidník: 1:3 (24, -21, -20, -19)

V sobotu 10. 3. 2012 cestovali volejbalisti VK Slávia Svidník na druhý zápas štvrťfinálovej série play-off volejbalovej extraligy mužov na palubovku VK Ekonóm SPU Nitra. Prvé vzájomné meranie síl v rámci tohto štvrťfinále dopadlo lepšie pre Svidník, ktorý doma zvíťazil pomerom 3:1. V Nitre tak mali východniari možnosť získať pred nadchádzajúcim domácim duelom dôležité druhé víťazstvo, ktoré by ich výrazne posunulo smerom k bránam semifinále. Takýto scenár však nechceli pripustiť domáci volejbalisti, ktorí mali naopak v pláne vrátiť hosťom porážku z prvého duelu a vyrovnať tak stav série na 1:1. Zápas bol tak pre obe družstvá dosť dôležitý.

To sa nakoniec aj potvrdilo v prvom sete. Jeho úvod bol z oboch strán pomerne vyrovnaný, pričom ani jedno družstvo nechcelo príliš riskovať. Prvý výraznejší bodový odstup si vypracovali pri podaní Ľ. Macka hostia, ktorí odskočili zo 6:7 na 6:12 a tento náskok si udržali až do stavu 10:16, kedy sa v útoku presadil M. Sopko. V ďalšom priebehu sa však čoraz viac dostávali do hry Nitrania, ktorí zlepšili jednotlivé herné činnosti a po bloku P. Czápu sa dokonca dostali do vedenia (22:21). Set tak smeroval do dramatickej koncovky, v ktorej domáci nakoniec po ese M. Krajčíka využili druhý setbal (26:24).

Taktiež aj úvod druhého dejstva bol spočiatku vyrovnaný, no len do stavu 6:8. Od tohto okamihu totiž začali na palubovke dominovať vo všetkých herných činnostiach hráči Svidníka, ktorým sa podarilo vytvoriť si bezpečný osembodový náskok, pričom na 10:18 upravil presným útokom J. Drobňák. Priebeh druhého setu sa tak nápadne ponášal na ten z toho prvého. No teraz už Svidníčania rovnaký scenár nepripustili a po útoku M. Sopka viedli už 13:22. Nitra ešte priebeh dejstva trochu zdramatizovala pri podaní P. Czápu (18:22), ale Svidníčania si už koncovku ustrážili a set získali pomerom 21:25.

Priebeh tretieho setu bol vyrovnaný až do stavu 12:12, pričom obe mužstvá predvádzali dobrý volejbal s množstvom pekných útočných kombinácií a obranných zákrokov v poli a na sieti. Potom však prevzali iniciatívu do svojich rúk hostia z východu, ktorí si dokázali vypracovať štvorbodový náskok, pričom na 12:16 nekompromisne upravil výborne hrajúci M. Sopko. Tento náskok si už Svidníčania dokázali umnou hrou udržať až do konca setu, ktorý získali pomerom 20:25.

Najvyrovnanejší bol jednoznačne priebeh štvrtého dejstva, v ktorom sa prakticky až do stavu 15:15 nepodarilo ani jednému z družstiev vytvoriť si viac ako dvojbodový odstup od súpera. Svidníčanom v tej chvíli už vo výraznej miere pomáhal navrátilec z hosťovania v Prešove P. Tholt, ktorému sa darilo najmä v útoku. Vyrovnaný priebeh setu potom pokračoval až do stavu 18:20, no miernejšiu výhodu v skóre už mali hostia. Tí ju aj využili ziskom štyroch lôpt po sebe (18:24) a závere setu zužitkovali druhý mečbal (19:25) a v zápase zvíťazili pomerom 1:3.

Svidník sa tak v štvrťfinále play-off s Nitrou ujal vedenia 2:0 na zápasy a v stredu 14.3. 2012 mu stačí k postupu ďalej potvrdiť výhodu domáceho prostredia. Naopak Nitranom, ak chcú predĺžiť toto štvrťfinále, neostáva v stredu nič iné ako víťazstvo.

Zostava VK Ekonóm SPU Nitra: Šompľák, Šomko, Gál, Czápa, Krajčík (C), Kempa (libero Hruboška, Porubský, Pavelka, Marciš, Mikušovič) Tréner D. Oravec

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Skasko, Macko, Száraz, Drobňák, Sopko (libero Barlík, Závacký, Tholt, Rajduga) Tréner J. Vlk

Ohlasy trénerov

D. Oravec: „Myslím si, že na dnešný duel sme sa dobre pripravili, no nevyužili sme jednoduchosť nahrávky súpera a nedokázali sme ubrániť a ublokovať to, čo sa jednoducho povedané povinne musí na sieti ubrániť. Taktiež súper využil v istých momentoch našu menšiu koncentráciu a chyby, a preto aj v zápase zvíťazil, k čomu mu samozrejme gratulujeme. Svidník teda vedie už 2:0, no my sa ešte pokúsime v stredu zabojovať a vrátiť sériu opäť do Nitry.“

J. Vlk: „My sme si do Nitry prišli po víťazstvo, ktoré sa nám nakoniec aj podarilo získať. No nebolo to jednoduché, pretože Nitra má svoje kvality, hlavne na podaní, čo aj dnes potvrdila, keď v pasážach, v ktorých sme vysoko viedli nás dokázala pritlačiť a vývoj jednotlivých setov aj zdramatizovať, prvý dokonca otočiť vo svoj prospech. No aj napriek tomu sme od druhého setu mali podstatne navrch a najmä dobrou obranou na sieti sme si vždy dokázali ustrážiť výrazne bodové odstupy, hoci ani teraz sme sa nevyhli chybám, na ktorých budeme musieť popracovať. V zápase nám v ťažších momentoch pomohli P. Tholt a Ľ. Závacký, ktorí po príchode na ihrisko hrali sebavedomo a celkovo upokojili hru nášho mužstva. Je to pre nás dôležité víťazstvo, pretože v sérii na tri zápasy vedieme už 2:0.“