VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník po dráme podľahol VKP

VK Slávia Svidník – VKP Bratislava: 2:3 (-25, 23, -19, 22, -12)

V sobotu 14. 4. 2012 privítali v druhom zápase série o bronz volejbalisti VK Slávia Svidník na domácej palubovke VKP Bratislava. V prvom stretnutí v hlavnom meste sa zrodilo víťazstvo VKP v pomere 3:1. Jeho hráči tak mali možnosť v prípade víťazstva si na východe republiky vybojovať mečbal v rámci série. S iným cieľom vstupovali do stretnutia domáci Svidníčania, ktorí mali samozrejme v pláne vyrovnať stav série na 1:1. Karty tak boli pre obe mužstvá jasne rozdane a skvelý diváci v svidníckej športovej hale sa mohli tešiť na zaujímavý a vyrovnaný duel.

Tomu nasvedčoval aj vývoj prvého dejstva, ktoré bolo až do stavu 16:15 pomerne vyrovnané, pričom mužstvá sa ťahali bod po bode. Ako prví sa do menšieho trháku dostali hráči Svidníka, ktorí po bloku R. Száraza viedli 19:16. Hráči VKP však zásluhou bloku M. Hinduliaka zakrátko vyrovnali (20:20) a set tak smeroval do dramatickej koncovky. V nej si najskôr Svidníčania vytvorili dva setbaly (24:22), no ani jeden z nich nevyužili a do vedenia išlo VKP (24:25), ktorého hráči mali napokon pevnejšie nervy a po útoku R. Pěluchu (25:27) sa ujali vedenia 1:0.

Vývoj druhého setu mali od začiatku pevne v rukách hráči Svidníka. Tí si rýchlo vytvorili štvorbodový náskok (8:4) a ten si umnou hrou dokázali permanentne udržiavať až do stavu 19:14, kedy sa na bloku presadil K. Feňo. Zdalo sa, že Svidníčania si poľahky pripíšu druhý set na svoje konto. No za stavu 20:16 sa na podanie postavil J. Halaj, ktorý v zápase nahradil zraneného T. Hollého, a keď z neho odchádzal tak hostia už viedli 20:22 a k zisku setu boli bližšie. Domáci volejbalisti sa ale nevzdali, v koncovke setu zabojovali, pričom hosťom v nej pustili iba jeden bod (25:23) a vyrovnali na 1:1.

Tretie dejstvo bolo do stavu 12:12 vyrovnané, pričom diváci mali možnosť z oboch strán sledovať pekný útočný volejbal. Potom ale zabrali naplno vo všetkých herných činnostiach hráči VKP, ktorí si po úspešnom útoku I. Reháka vybojovali trojbodový odstup od súpera (12:15). Ten si následne dokázali Bratislavčania umnou hrou takmer bez chýb udržať až do konca setu, ktorí získali pomerom 19:25.

Najvyrovnanejší priebeh mal štvrtý set, pretože až do stavu 21:21 sa mužstvá prakticky ťahali bod po bode, pričom ani jedno z nich si nedokázalo vypracovať viac ako dvojbodový odstup od súpera (8:7, 15:16, 21:20). V následnej koncovke mali pevnejšie nervy Svidníčania, ktorí v nej dovolili hosťom uhrať iba jeden bod a po nekompromisnom útoku J. Drobňáka na 25:22 poslali tento duel do tajbrejku.

V ňom mali domáci spočiatku mierne navrch a po útoku Ľ. Macka stredom siete sa dostali do vedenia 6:4. Následne (6:5) sa však postavil na podanie T. Kriško, ktorý z troch podaní zaznamenal dve esá a súperi si tak menili strany za stavu 6:8. Zlom v tajbrejku napokon nastal pri podaní dobre hrajúceho J. Halaja, pri ktorom hostia odskočili na rozdiel štyroch bodov 8:12. Tento náskok si už hostia bez problémov ustrážili a zápas nakoniec ukončil úspešným útokom na 12:15 I. Rehák.

VKP tak zvíťazilo aj v druhom zápase o bronz a v stredu 18. 4. 2012 môže v hale PKO definitívne rozhodnúť o zisku bronzových medailí. Naopak Svidníku neostáva v Bratislave nič iné ako víťazstvo, ak chce ešte uvažovať o obhajobe tretieho miesta z minulej sezóny.

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Tholt, Macko, Száraz, Drobňák, Malina (libero Barlík, Závacký, Rajduga, Skasko, Faron, M. Sopko) Tréner J. Vlk.

Zostava VKP Bratislava: Halaj, Rehák, Pělucha (C), Hinduliak, Paták, Kriško (libero Kubš, Horník, Slezák, Vojkovič) Tréner J. Nosek.

Ohlasy trénerov:

J. Vlk: „Zápas sa začal z oboch strán opatrne, ani jedno z družstiev sa nedostalo do výraznejšej prevahy a tak o prvých dvoch setoch rozhodli koncovky, z ktorých jednu získal súper a jednu my. Od tretieho setu si však súper začal veľmi dobre prihrávať, s čím sa nám ťažšie vyrovnávalo, a hoci sme v niektorých momentoch dokázali ubrániť kľúčových hráčov VKP, tak hostia mali predsa len v tých najdôležitejších momentoch navrch. To sa ukázalo najmä v piatom sete, kedy nám vďaka kvalitnému podaniu VKP odskočilo a my už sme nedokázali set zdramatizovať. Síce prehrávame 2:0, ale ešte nie je nič stratené a v Bratislave sa pokúsime sériu vrátiť naspäť do Svidníka.“

Asistent trénera M. Májek: „Včera na tréningu sa nám zranil prvý nahrávač T. Hollý, takže na jeho mieste musel zaskočiť J. Halaj, pričom sme nevedeli ako sa s touto situáciou vysporiada, no našťastie to zvládol výborne. Nás mrzí hlavne koncovka druhého setu, kde sme stiahli tuším päťbodový náskok súpera, no napokon sme ju nezvládli. No potom v treťom sete a najmä v tajbrejku sa ukázala väčšia bojovnosť a morálka našich hráčov, ktorí hrali odvážne a v rozhodujúcich chvíľach boli na palubovke lepší, čo v konečnom dôsledku rozhodlo o našom víťazstve.“