VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník v generálke na finále Slovenské pohára víťazne, doma zdolal Humenné

VK Slávia Svidník – ŠK Chemes Humenné: 3:1 (21, 27, -24, 24)

V sobotu 21. 1. 2012 privítali v rámci 2. kola nadstavbovej časti skupiny 1.–4. volejbalisti VK Slávia Svidník na domácej palubovke ŠK Chemes Humenné. V krátkom čase sa jednalo už o druhé tzv. východniarske derby medzi týmito dvoma súpermi. V tom prvom, ktoré sa hralo v rámci odvety semifinále Slovenského pohára v stredu 11. 1. 2012 boli síce v Humennom úspešnejší domáci hráči (3:2), ale z celkového postupu do finále SP sa radovali Svidníčania. Hostia tak mali v tomto dueli proti Svidníku o motiváciu postarané, keďže sa chceli svojim priaznivcom revanšovať za spomínané vypadnutie v semifinále SP. Navyše v tomto dueli mali obe mužstvá možnosť pripísať si prvé body do tabuľky, keďže ani jedno z nich svoj prvý zápas proti bratislavským tímom v skupine nezvládlo (Svidník podľahol doma VKP 1:3 a Humenné tiež doma Volley Teamu Unicef 0:3). Takto rozdané karty nemohli byť prísľubom ničoho iného, ako kvalitného, vyrovnaného a napínavého volejbalového stretnutia. Diváci v domácej športovej hale sa tak mali na čo tešiť.

Úvod prvého setu vyšiel lepšie domácim volejbalistom, ktorí si dokázali do prvého technického time-outu vypracovať trojbodový náskok (8:5). Po time-oute si hráči Svidníka dokázali tento odstup od súpera nielen udržať, ale postupne ho aj navýšiť a to až na rozdiel piatich bodov, keď na 16:11 upravil bodom priamo z podania T. Skasko. Svidníčania nielen v tejto fáze setu, ale aj počas jeho celého priebehu predvádzali pekný volejbal, darilo sa im hlavne v útoku, na servise a v obrane na sieti. Naopak hostia mali problémy predovšetkým na prihrávke, čo malo negatívny vplyv na ich útočnú činnosť. Domáci si preto aj naďalej kontrolovali svoj náskok, ktorý si napokon dokázali ustrážiť a set získali v pomere 25:21.

Druhé dejstvo prinieslo pomerne vyrovnaný volejbal, pretože až do stavu 16:15 si ani jedno z družstiev nedokázalo vypracovať viac ako dvojbodový odstup od súpera (8:7, 16:15). Obe mužstvá pritom predvádzali pekný volejbal s množstvom útočných akcií, ktoré sa museli divákom páčiť. Prvý výraznejší náskok si v tomto sete vypracovali domáci volejbalisti, keď hneď po druhom technickom time-oute presne zakončil dva útoky po sebe M. Sopko a Svidník viedol 18:15. Táto výhoda však domácim dlho nevydržala. Hráči Humenného totiž zabrali na plný plyn a stav sa im postupne podarilo vyrovnať, keď na 22:22 upravil útokom stredom siete P. Kašper. Od tohto okamihu sa mužstvá ťahali bod po bode a to až do stavu 27:27. Vtedy totiž najskôr T. Skasko úspešne vytĺkol blok súpera, pričom následne J. Dekker poslal svoj útok do siete. Svidník tak po dráme získal aj druhý set v pomere 29:27.

Začiatok tretieho setu bol vyrovnaný. Ani jedno mužstvo si nedokázalo vytvoriť výraznejších odstup od súpera a tak do prvého technického time-outu išli v jednobodovom vedení hostia z Humenného (7:8). Vyrovnaný priebeh mala hra aj po time-oute, ale len do stavu 11:12. Od tohto okamihu sa totiž podarilo hosťom získať tri lopty po sebe, pričom na 11:15 upravil bodom priamo z podania M. Jakubov. Z domácimi volejbalistami to v tejto chvíli nevyzeralo príliš dobre, no do druhého technického timeoutu sa im podarilo náskok hostí skorigovať na dva body – 14:16. Po time-oute však znovu zabrali hostia, ktorým sa darilo v útoku a v obrane v poli a na sieti. Výsledkom toho bolo, že si opätovne vypracovali štvorbodový náskok, keď na 16:20 upravil blokom J. Dekker. Túto výhodu si Humenčania udržali len do stavu 19:23, pretože následne sa na servis postavil dobre hrajúci T. Skasko a domácim sa najmä jeho zásluhou (dve esa) podarilo vyrovnať na 23:23. V tej chvíli bolo jasné, že aj tento set, podobne ako ten druhý, smeruje do dramatickej koncovky. V nej mali napokon viac šťastia hostia, keď na 24:26 v ich prospech upravil blokom V. Kríž. Humenné tak znížilo na 2:1 a vrátilo sa do hry o body.

Štvrté dejstvo bolo do stavu 10:10 pomerne vyrovnané, keďže ani jedno z družstiev si nedokázalo vypracovať viac ako dvojbodový náskok. Potom sa však na palubovke začali diať zaujímavé veci a hra nabrala priebeh, ktorý sa musel divákom rozhodne páčiť. Od spomínaného stavu 10:10 totiž najskôr získali štyri lopty po sebe hostia, pričom na 10:14 upravil bodom priamo z podania M. Mizerák. Svidníčania však za tohto stavu nezložili zbrane. Práve naopak zabrali vo všetkých herných činnostiach na plné obrátky a Humennému, ktoré sa začalo trápiť hlavne na prihrávke a v útoku, dovolili uhrať len tri body, pričom na svoje konto si ich dokázali pripísať až jedenásť. Pritom na 21:17 upravil bodom priamo z podania T. Skasko a zdalo sa, že o osude stretnutia je rozhodnuté. Opak bol však pravdou. Humenčania sa totiž vzchopili, zabrali v útoku a na sieti, v čoho dôsledku získali Svidníčania len dva body oproti hosťujúcim šiestim a stav bol zrazu vyrovnaný 23:23. Na svete tak bola už tretia dramatická koncovka setu v tomto zápase. Prvú možnosť na rozhodnutie setu a celého duelu mal J. Drobňák, no jeho útok zablokoval M. Hudák. Svidník tak využil až druhý mečbal, keď predtým útok M. Hudáka zastavil blokom R. Száraz. Svidníčania teda získali štvrté dejstvo pomerom 26:24 a v zápase triumfovali 3:1 na sety. Do tabuľky si Svidník za víťazstvo pripísal prvé tri body a je na treťom mieste za Volley Teamom Unicef Bratislava, ktorý má rovnaký počet bodov. Na prvom mieste je zo šiestimi bodmi VKP. Humenné odchádzalo domov naprázdno a v tabuľke mu bez bodu patrí posledná priečka.

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Skasko, Száraz, Macko, Drobňák, M. Sopko (libero Barlík, Rajduga, Malina) Tréner J. Vlk

Zostava ŠK Chemes Humenné: Sukochev (C), Jakubov, Kašper, Mizerák, Dekker, Javorčík (libero Krys, S. Soták, Leškanič, Hudák, Kríž) Tréner R. Vlkolinský

Ohlasy trénerov:

J. Vlk: „Pre nás to bol opäť ťažký zápas, ktorý bol obojstranne vyrovnaný. Po našich prvých dvoch vyhratých setoch som mužstvo neustále povzbudzoval, pretože som cítil, že Humenné má v istých pasážach navrch a my sme v nich ťahali za kratší koniec. Na druhej strane si však myslím, že v konečnom dôsledku sme ťažšie a dôležitejšie pasáže zvládli lepšie my, hoci sa nám až tak nedarilo útočiť z kolíkov, pretože po chytených loptách sme nedokázali bodovať a tým pádom sme sa dostávali z hľadiska vývoja setov do ťažkých koncoviek. Tie sme napokon dokázali zvládnuť, čo je veľmi dôležité, pretože doma by sme nemali strácať body, keď chceme isť do play-off z toho najlepšieho miesta. Celkovo je však potrebné priznať, že dnes bol náš výkon nemastný a neslaný a bojovali sme viac-menej sami zo sebou, pretože Humenné si hralo svoju hru a my sme sa v niektorých častiach setov porážali prakticky sami.“

R. Vlkolinský: „Svidník mal úvodný set jasne pod kontrolou, ale zápas v podstate rozhodol v koncovkách, ktoré dohral sebavedomejšie, rozhodnejšie, pretože má vo svojom kádri hráčov, ktorí sa v koncovke neboja a nemajú strach z toho, že set je relatívne stratený. Naopak my sme mali dnes na ihrisku hráčov, ktorí sa doslova báli chytiť si v koncovkách setov svoju šancu pevne do rúk. Osobne som z výkonov svojich hráčov a s priebehom tohto zápasu, hlavne s koncovkami setov, vrcholne nespokojný a sklamaný. Svidníku samozrejme gratulujem k víťazstvu.“