VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidník v prvom zápase semifinále nestačil na Volley Team

Volley Team Unicef Bratislava – VK Slávia Svidník: 3:1 (15, -22, 18, 26)

V sobotu 24. 3. 2012 cestovali volejbalisti VK Slávia Svidník v rámci prvého zápasu semifinálovej série play-off slovenskej volejbalovej extraligy mužov na palubovku Hant arény, kde svoje domáce zápasy hráva Volley Team Unicef Bratislava. S týmto súperom sa svidnícky volejbalisti stretli v aktuálnom súťažnom ročníku dovedna v piatich dueloch, pričom v troch z nich boli úspešnejší (v základnej časti 3:1 a 3:2, v nadstavbe 3:1) a v dvoch prípadoch ťahali za kratší koniec (finále SP 2:3 a nadstavba 1:3). Doterajšia výsledková bilancia bola teda mierne naklonená v prospech Svidníka. V play-off sa však začína prakticky od nuly, čo si samozrejme uvedomovali aj domáci volejbalisti, ktorých cieľom v tomto zápase nebolo nič iné ako víťazstvo. S podobným cieľom vstupovali na palubovku aj hostia. Tí si navyše po minuloročných skúsenostiach zo semifinálovej série s VKP boli vedomí toho, že prípadné piate stretnutie série by sa hralo v Bratislave, a preto je na postup nevyhnutne potrebné vyhrať minimálne jeden duel vonku.
Karty tak boli pre oboch súperov jasne rozdané a v Hant aréne sa pred výbornou diváckou kulisou, ktorej výrazne dopomohla početná skupina svidníckych fanúšikov, očakával vyrovnaný a dramatický volejbal.

To však neplatilo v prvom sete. Ten sa hral jednoznačne podľa nôt domáceho Volley Teamu, ktorého hráči od začiatku dominovali vo všetkých herných činnostiach. Naopak Svidníčania produkovali množstvo individuálnych chýb, najmä na prihrávke a v útočnej činnosti, čo sa samozrejme prejavilo aj vo vývoji skóre. Domáci sa totiž veľmi rýchlo dostali do pohodlného päťbodového vedenia (8:3), ktoré v ďalších častiach setu čoraz viac zvyšovali (11:6, 16:10) a po útoku výborne hrajúceho B. Pistoviča viedli už 21:12. O víťazovi setu bolo teda rozhodnuté. Svidníčania totiž stále robili množstvo chýb a ich herné trápenie napokon ukončil nekompromisným útokom na 25:15 M. Hriňák.

Do druhého setu nastúpili hostia zo Svidníka so zmenou na poste univerzála, kde zraneného T. Skaska nahradil P. Tholt. Aj v tomto dejstve začali lepšie domáci, ktorí po útoku M. Hriňáka viedli už 7:3. No od tohto okamihu začali postupne viac prebrať iniciatívu do svojich rúk hostia. Tým sa začalo mimoriadne dariť v útoku a v obrane na sieti a domácim tak povolili uhrať len jeden bod, naopak sami ich získali osem, pričom na 8:11 nekompromisne upravil P. Tholt. Nasadené tempo a získané vedenie si potom Svidníčania umne udržiavali aj v ďalších fázach setu (10:14, 12:16, 13:17). Hráči Volley Teamu sa však predsa dokázali priblížiť hosťom na rozdiel jedného bodu, keď za stavu 16:19 zaznamenali dva bloky po sebe (18:19). Hostia sa tým ale nenechali rozhodiť. Naopak vo všetkých herných činnostiach zabrali naplno, po útoku Ľ. Macka viedli opäť o tri body (20:23) a po šikovnom útoku M. Malinu na 22:25 vyrovnali stav stretnutia na 1:1.

V treťom dejstve tak bolo všetko znovu otvorené. Hráči Svidníka však opäť nezachytili jeho úvod a po bloku B. Pistoviča rýchlo prehrávali 8:3. Tento okamih skúsenosťami nabitý hráči Volley Teamu dokonale využili, absolútne ovládli dianie na ihrisku a ich vedenie neustále narastalo. Svidníčania síce za stavu 10:4 zdvihli hlavu a po ese K. Feňa znížili na 10:7, no Bratislavčania mali aj napriek tomu hru neustále pod kontrolou, pričom dominovali hlavne v útočnej fáze, v ktorej sa presadzovali takmer všetci hráči. Po útoku R. Nemca viedli domáci už 20:13, pričom tento bodový odstup si dokázali bez problémov udržať až do konca setu, ktorý získali pomerom 25:18.

Ani úvod štvrtého setu Svidníku príliš nevyšiel. Jeho hráči totiž opäť vyprodukovali množstvo nevynútených chýb, čím posadili svojho súpera na koňa. Ten to aj využil a rýchlo viedol 8:3. Toto vedenie si domáci volejbalisti udržiavali až do stavu 13:8. Vtedy sa však podarilo Svidníku získať štyri body po sebe, z toho tri po bloku (P. Tholt, M. Sopko a R. Száraz) a rázom bolo 13:12. Táto séria bodov Svidníka domácich nerozhodila, pretože tí následne zlepšili jednotlivé herné činnosti a po útoku R. Nemca viedli 19:15. Hostia sa ale nemienili vzdať len tak bez boja, súpera zatlačili plachtiacim podaním, čím eliminovali jeho útočnú činnosť a po bloku R. Száraza vyrovnali na 20:20. Ani tento okamih však hráčov Volley Teamu nezlomil, práve naopak pri nepríjemnom podaní M. Mikulu si vytvorili štyri mečbaly (24:20). No ani jeden z nich nakoniec nevyužili. Svidníčania totiž nezložili zbrane a pri podaní M. Malinu otočili stav na 24:25, no nasledujúci setbal nevyužili. To sa im napokon aj vypomstilo, pretože za stavu 26:26 položil dva útoky po sebe B. Pistovič (28:26) a bolo po zápase.
V ňom teda Volley Team zdolal Svidník pomerom 3:1 a v sérii sa ujal vedenia 1:0 na zápasy. Druhé semifinálové stretnutie je na programe v stredu 28.3.2012 o 17:00 v športovej hale vo Svidníku.

Zostava Volley Teamu Unicef Bratislava: Mikula, Hukel, Nemec (C), Benčič, Hriňák, B. Pistovič (libero Pipa, Križko, Chochoľák, Demeter, P. Pistovič) Hrajúci tréner B. Pistovič

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Skasko, Száraz, Macko, Drobňák, M. Sopko (libero Barlík, Závacký, Tholt, Rajduga, Malina) Tréner J. Vlk

Ohlasy trénerov:

B. Pistovič: „Semifinálová séria sa začala a naplnilo sa to, čo sme očakávali, a síce, že to vôbec nebude ľahké. Po dnešnom zápase vedieme 1:0, no ja počítam s tým, že to ešte bude dlhé a náročné. Svidník totiž dnes ukázal v závere zápasu obrovskú túžbu a srdce zvíťaziť a kvázi stratený zápas dokázal takmer zvrátiť, na čo si my budeme musieť dať v budúcnosti veľký pozor.“

J. Vlk: „Nám jednoznačne ušiel úvod zápasu, v ktorom nás Volley Team prevýšil dobrým podaním, my sme robili veľa nevynútených chýb, čo mohlo byť do istej miery ovplyvnené tým, že na zápas sme docestovali až v čase rozcvičky, keďže za Nitrou sa nám pokazilo auto. Naše odhodlanie bolo veľké a zápas bol v istých pasážach vyrovnaný, no v tých dôležitých nám súper ušiel a u nás sa nenašiel nikto, kto by vtedy zobral útočnú zodpovednosť na seba. Vo štvrtom sete sme si nakoniec predsa vybojovali šancu hrať o tajbrejk, no v koncovke nám chýbal kúsok toho povestného šťastia a tiež aj presnejšie zakončenia v útoku, čo nakoniec Volley Team naplno využil. V domácom stretnutí však chceme uspieť a skúsenosti a poučenie z tohto zápasu by nám k tomu mohli pomôcť.“