VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Svidníku vstup do nadstavbovej časti nevyšiel

VK Slávia Svidník – VKP Bratislava: 1:3 (-19, 21, -20, -23)

V 1. kole nadstavbovej časti slovenskej volejbalovej extraligy mužov v skupine 1. – 4. privítali volejbalisti VK Slávia Svidník na domácej palubovke hráčov majstrovského VKP Bratislava. Práve s týmto družstvom zaznamenali Svidníčania svoju jedinú prehru ešte v rámci základnej časti, keď súperovi v hale PKO podľahli 0:3 na sety. Posledné vzájomné meranie síl však vyznelo v prospech hráčov spod Dukly, ktorí VKP doma zdolali taktiež pomerom 3:0, pričom aj toto víťazstvo im dopomohlo k celkovému triumfu v spomínanej základnej časti. Bratislavčania tak cestovali na východ republiky s cieľom vrátiť Svidníku prehru z posledného vzájomného duelu. Naopak iné plány mali domáci volejbalisti, ktorí si chceli proti VKP pripísať body za víťazstvo. Dôležitosť tomuto zápasu pridával aj fakt, že v nadstavbe si mužstvá majú možnosť vytvoriť čo najlepšiu pozíciu pri nasadzovaní do play-off, a preto každý jeden získaný bod v tabuľke má svoju cenu. Diváci v domácej športovej hale sa tak mohli tešiť na napínavý, vyrovnaný a kvalitný volejbal.

Úvod prvého setu vyšiel lepšie hosťom z Bratislavy, ktorí si do prvého technického time-outu dokázali vytvoriť dvojbodový náskok – 6:8. Ten sa im v ďalšom priebehu setu darilo prostredníctvom dobrej útočnej hry postupne zvyšovať, keď na 7:11 upravil presným útokom M. Paták. Domácim volejbalistom sa síce tento štvorbodový náskok podarilo stiahnuť na dva body, keď J. Drobňák pekným útokom znížil na 9:11, no do druhého technického time-outu išli Bratislavčania predsa len so štvorbodovým náskokom – 12:16. Tento odstup od súpera si však hráči VKP udržiavali len do stavu 13:17. Od tohto okamihu totiž domáci volejbalisti získali tri lopty po sebe, pričom na 16:17 znížil svojim útokom J. Drobňák. Bratislavčania aj napriek tomu nezložili zbrane, práve naopak zlepšili svoju hru vo všetkých herných činnostiach a Svidníku dovolili v tomto sete uhrať už len tri body a získali ho tak v pomere 19:25.

Začiatok druhého dejstva vyšiel hráčom Svidníka výborne. Do prvého technického time-outu si totiž dokázali vytvoriť sľubný štvorbodový náskok (8:4), keď sa im darilo najmä v útoku, pričom naopak hostia z hlavného mesta robili v tejto činnosti množstvo chýb. Podobný obraz hry mali diváci možnosť vidieť aj po time-oute. Svidníčania dominovali v tejto fáze setu v útočnej činnosti a v obrane na sieti. Naopak Bratislavčanom sa veľmi nedarilo na prihrávke, čo sa napokon odzrkadlilo aj v ich útočnej hre, ktorá bola plná nepresností. Tento vývoj na ihrisku sa premietol aj do celkového skóre. To bolo v čase druhého technického time-outu výrazne v prospech Svidníka – 16:10. Domáci volejbalisti aj potom naďalej stupňovali svoj tlak a udržiavali si dostatočný odstup od súpera. Navyše keď na 22:15 upravil blokom Ľ. Macko, tak sa zdalo, že Svidník bez väčšej drámy získa druhý set. Opak bol však pravdou. O drámu sa totiž postaral M. Horník, ktorý najskôr pekným útokom upravil na 24:18 a potom sériou troch výborných podaní znížil na 24:21. Posledné slovo v tomto sete mal však J. Drobňák a Svidník tak získal set v pomere 25:21.

Tretí set bol vyrovnaný už od samotného začiatku, pričom do prvého technického time-outu išli s výhodou jednobodového náskoku domáci volejbalisti – 8:7. Tí si hneď po time-oute dokázali dobrou útočnou hrou a obranou na sieti vypracovať trojbodový náskok, keď na 12:9 upravil blokom Ľ. Macko. Tento odstup od súpera si následne dokázali Svidníčania do druhého technického time-outu umnou hrou aj udržať (16:13). Potom sa však za stavu 16:14 postavil na podanie M. Horník, a keď z neho odchádzal, tak na ukazovateli skóre svietil stav 16:18 pre hostí, ktorí sa tým pádom dostali na koňa. Svidníčania s nimi následne dokázali držať krok do stavu 20:22, kedy sa presadil v útoku M. Malina. Ďalšie tri lopty však už získali Bratislavčania, pričom posledné dve zásluhou výborného podania M. Patáka, a set tak vyhrali pomerom 20:25.

Štvrté dejstvo prinieslo pomerne vyrovnaný a napínavý volejbal. Až do stavu 18:18 si totiž ani jedno družstvo nedokázalo vypracovať viac ako dvojbodový odstup od súpera (8:7, 14:16), pričom obe mužstvá predvádzali pekný útočný volejbal. Potom však od spomínaného stavu 18:18 zapli hráči majstrovského VKP na plné obrátky a šnúrou štyroch bodov strhli vedenie na svoju stranu, keď na 18:22 upravil blokom M. Paták. V tej chvíli sa zdalo, že o osude stretnutia je už rozhodnuté. Volejbalisti Svidníka sa však nevzdali a náskok VKP stiahli na jeden bod, keď na 22:23 upravil bodom priamo z podania R. Száraz. Následne sa presadil stredom siete hosťujúci kapitán R. Pělucha a Bratislavčania mali prvý mečbal. Ten ešte odvrátil blokom M. Rajduga, no ten istý hráč hneď potom pokazil servis a hostia sa tak tešili nielen zo zisku tohto setu v pomere 23:25, ale aj z víťazstva v celom stretnutí v pomere 1:3 na sety.

Do tabuľky nadstavbovej skupiny 1. – 4. si tak VKP pripísalo zaslúžené a cenné tri body. Naopak Svidník vyšiel z tohto stretnutia bodovo naprázdno a proti majstrovskému VKP zaznamenal v prebiehajúcej sezóne z troch vzájomných duelov svoju druhú prehru.

Zostava VK Slávia Svidník: Feňo (C), Rajduga, Macko, Száraz, Drobňák, Malina (libero Barlík, Skasko, Faron, Sopko) Tréner J. Vlk

Zostava VKP Bratislava: Hollý, Horník, Pělucha (C), Joščák, Paták, M. Kubš (libero Slezák, Halaj, Hinduliak, Prieložný, Križko) Tréner J. Nosek

Tréner VK Slávia Svidník J. Vlk: „Bol to náš prvý zápas v nadstavbovej skupine, ktorý sme však v porovnaní so zápasmi základnej časti nezvládli najmä po psychickej stránke. VKP nás dnes zatlačilo vynikajúcim podaním, čo bolo v konečnom dôsledku aj rozhodujúcim jazýčkom na váhach v tomto stretnutí, pretože v dôležitých pasážach, v ktorých sme viedli, sme najmä pri servise M. Horníka o náskok prišli a VKP si už potom svoje vedenie ustrážilo. V podstate sme dostali desať es od M. Horníka, celkovo ich bolo šestnásť, čo sa nám málokedy stáva. No hráči VKP celkovo servovali veľmi dobre a to nám spôsobovalo veľké problémy na prihrávke, z čoho sa následne kopili aj ďalšie naše chyby. Aj napriek tomu si myslím, že zápas bol pomerne vyrovnaný a rozhodli ho najmä jednotlivé série lepších podaní družstva VKP.“