VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Peter Kalný novým tréner Svidníka

Peter Kalný: Vo Svidníku cítiť ambície na každom kroku

Legend Watches Slávia Svidník povedie v novej sezóne tréner Peter Kalný. Vedenie klubu po skončení minulého súťažného ročníka avizovalo, že chce dať mužstvu nový impulz, ktorý mu pomôže odomknúť brány finále, kde Svidníčania v posledných troch extraligových edíciách neuspeli. P. Kalný viedol v minulosti česko-slovenskú, i slovenskú reprezentáciu, s VKP Bratislava, Dubovou a Novým Mestom nad Váhom získal domáci titul, plus pôsobil v zahraničí v Spojených arabských emirátoch (Baniyas Abú Zabí, Al Nasr Dubaj), Rakúsku (Donaukraft Viedeň), Česku (Ostrava), či naposledy v ruskej Superlige (Soligorsk) a tieto referencie z neho urobili najvážnejšieho kandidáta na post uvoľnený po Jaroslavovi Vlkovi. „Peter Kalný je jedných z najúspešnejších slovenských trénerov. Práve on priviedol našu reprezentáciu na historicky prvé majstrovstvá Európy v ére samostatnosti, získal tri klubové  tituly a, okrem iného, je lektorom Medzinárodnej volejbalovej federácie, teda jeho profesionálny životopis popretkávaný úspechmi hovorí sám za seba. Preto sme veľmi radi, že sa nám podarilo dohodnúť sa a nájsť spoločnú reč v bodoch, ktoré obidve strany považujú za prioritu pri ceste za naplnením našich cieľov,“ uviedol predseda predstavenstva Legend Watches Slávia Svidník Ján Hirčko.

Kontakt medzi Svidníkom a P. Kalným nebol náhodný, pretože so športovým riaditeľom Slávie M. Kudlom komunikoval tento medzinárodne rešpektovaný odborník už v minulosti. Keďže súhra okolností zapadla do seba až teraz, 54-ročný kouč sa dvojnásobnému bronzovému medailistovi upísal na jeden rok. „Hlavnú úlohu v tomto smere zohral M. Kudla, s ktorým sme sa o možnej spolupráci bavili ešte pred príchodom Jara Vlka a teraz sme na tieto rozhovory spontánne nadviazali. Posledné dva roky som trénoval v zahraničí a najmä v Rusku som sa nacestoval viac ako dosť. Keď človek pôsobí vonku, potom ho to ťahá domov, aj keď pre niekoho môže znieť paradoxne, ak hovorím o domove v súvislosti s východom republiky, hoci bývam pri Bratislave,“ dodal s úsmevom P. Kalný.

Najdôležitejšiu úlohu pri rozhodovaní P. Kalného však zohrali ambície a koncepcia klubu, ktorú definoval ako cieľavedomú a dlhodobú, pričom vysoko vyzdvihol prácu s mládežou ocenenú v posledných dvoch sezónach sériou medailových úspechov. „Napriek svojmu veku mám stále trénerské ambície a aby sa úspech dostavil musí byť vedenie klubu, hráči a tréner naladení na rovnakú vlnu. Výsledky prídu iba vtedy, ak sú na jeho dosiahnutie nastavení všetci rovnako. Vo Svidníku by som rád pokračoval v práci, ktorú začalo vedenie klubu, J. Vlk, či mládežnícki tréneri. Dnes prichádzam do ambiciózneho a špičkového slovenského tímu, ktorý svoju životaschopnosť nedokumentuje iba jednostranne prostredníctvom prvého mužstva, ale zásadnú pozornosť venuje i mládeži. Vo Svidníku dýchajú ambície na každom kroku a to ma, samozrejme, oslovilo. Ciele máme sformulované jasne – postúpiť do finále a v ňom hrať tak, aby sme po poslednom zápase boli všetci spokojní,“ konštatoval P. Kalný.

Svoje slová zdupľoval P. Kalný aj pri našej ďalšej otázke, keď sme ho podpichli, že na Slovensku získal tri tituly s troma rôznymi tímami – VKP Bratislava, Dubovou a Novým Mestom nad Váhom, preto volejbalová rodina pod Duklou očakáva, že ďalšie prvenstvo pritiahne svojim magnetom na úspech aj pre Svidník. „Situácia na Slovensku je zložitá, lebo kluby, ktoré v minulosti získavali tituly, dnes nefungujú – Dubová neexistuje a Nové Mesto nepôsobí na extraligovej úrovni. Z toho dôvodu meriam úspech inými hodnotami, pretože silné kluby demonštrujú svoju silu v stabilite a dlhovekosti. Na Svidníku sa mi páči koncepčná filozofia. Funkcionári totiž správne pochopili, že cestou nie je nárazovo zohnať peniaze a umelo vyskladať zostavu garantujúcu úspech. Osobne sa veľmi stotožňujem s víziou postavenej na práci s mládežou, lebo o chvíľu sa na Slovensku paušálne presvedčíme, že v tomto smere musíme výrazne pridať,“ upozornil na širšie súvislosti P. Kalný.   

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.