VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / M. Vitko: Každú sekundu na palubovke si vážim

M. Vitko: Každú sekundu na palubovke si vážim

Najmladším hráčom v kádri Slávie Svidník je 20-ročný libero Marián Vitko. Vekom ešte stále junior sa stal súčasťou seniorskej kabíny v tomto ročníku a vďaka talentu znásobenému poctivou prácou vstúpil do play off ako stabilný člen základnej zostavy. Dôveru, ktorú dostal od skúseného kouča Petra Kalného, spláca spoľahlivými výkonmi. Kým Trenčania v prvom kole boli ešte jeho rovesníkmi, Myjava ponúkla v semifinále iný level. Napriek tomu, že M. Vitko po palubovke lieta, nohami stojí pevne na zemi, o čom svedčí aj fotografia po poslednom stretnutí so Spartakom VKP, kedy požiadal o spoločnú snímku Martina Pipu a na FB k nej dopísal – S pánom volejbalistom. „Keď som sa dozvedel, že v play off nastúpim na prvý zápas, snažil som sa ostať pokojným. Práve v takýchto konfrontáciách môžem získať a ako hráč rásť, preto som sa chcel ukázať v dobrom svetle. Som rád, že ma tréner pochválil, ale sám si uvedomujem, koľko tvrdej práce ma ešte čaká. V seniorskej kategórii sú hráči tvrdší, skúsenejší, myslia rýchlejšie, iný tlak vytvárajú fanúšikovia, viac si nás všímajú média... Nie každý v mojom veku sa môže pochváliť podobnou príležitosťou, a o to viac si každú sekundu strávenú na palubovke vážim,“ zdôraznil Marián Vitko.

Svidník postúpil do historického finále cez Trenčín a Myjavy bez straty setu. Hráči Slávie sa s každým duelom dostávali do pohody, ktorú si nedali vziať ani v prvom semifinále, kedy doma otočili z 0:2 na 3:2. Práve tento zápas bol pod Duklou skloňovaný najviac, pretože mužstvo ukázalo nielen športovú silu, ale aj mentálnu odolnosť, bez ktorej sa v play off uspieť nedá. „Proti Trenčínu sme boli pasovaní do úlohy favorita. Predsa len máme skúsenejší káder a i keď súper nepredal kožu lacno, my sme mali vlastný cieľ. Tým bol nielen postup, ale i pohoda, ktorú sme si chceli preniesť do ďalších súbojov. S Myjavou závisel úspech od maximálnej koncentrácie. Všetky tri zápasy boli kvalitné, no potvrdili sme našu silu a dovolím si povedať, že sme postúpili zaslúžene. Dôležitý krok sme urobili hneď v prvom stretnutí, vďaka čomu sme získali psychickú výhodu, ktorú sme potvrdili vonku a vzápätí spečatili doma pred našimi fantastickými fanúšikmi,“ hodnotil M. Vitko.

Play off ponúklo v prípade Svidníka nielen zaujímavé volejbalové momenty, ale fanúšikov pobavila aj fotografia, keď sa na palubovke stretli obaja bratia Vitkovci. Mladší Radovan oslávil v máji 12 rokov, hrá za Sláviu ako libero a na domácich zápasoch je podávačom lôpt. Situácia, o ktorej píšeme, zachytila bratov v pozícii, kedy mladší z nich utieral palubovku a starší Marián ho pozorne sledoval. Dodáme, že otec Marián je volejbalovým trénerom a v minulej sezóne získal so žiakmi Svidníka majstrovský titul. „Bolo to milé a spomínaná fotografia pobavila nielen nás dvoch (smiech). Dúfam, že Radko raz bude lepší ako ja. Zatiaľ nastupuje na pozícii libera, ale jeho fyzické dispozície mu dovolia hrať i na smeči. Verím, že raz si spolu zahráme, a možno sa nám to podarí aj v nároďáku,“ dodal dobre naladený M. Vitko.

Séria o nového majstra ma vyriešenú iba jednu tajničku – titul ostane na východe! Rovnako niet pochýb o tom, že o zisku zlatých medailí sa rozhodne pred najlepšou diváckou kulisou, akú na slovenských štadiónoch môžeme zažiť. Fankluby obidvoch tímov patria medzi najlepšie v republike a určite vytvoria atmosféru, ktorá urobí zo zápasov fascinujúci sviatok. M. Vitko už chuť majstrovského titulu pozná, pretože ako junior ho získal v sezóne 2011/2012, pričom bol zároveň na turnaji vyhodnotený ako najlepšie libero. „Za favorita série je považované Humenné. Finále si chceme užiť a poctivým výkonom sa pokúsime nakloniť misky váh na našu stranu. Všetko bude o hlavách, preto musíme hrať od prvej lopty absolútne koncentrovane, aby sme súperovi nedovolili dostať sa do tempa. Kým domáci musia, my môžeme a vyrovnaný priebeh bude hrať skôr v náš prospech,“ naznačil cestu k úspechu M. Vitko.

Imrich Makó

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.