VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / P. Kalný: Ako kľúčové sa nakoniec ukázali dve minúty

P. Kalný: Ako kľúčové sa nakoniec ukázali dve minúty

Prvé finále medzi ŠK Chemes Humenné a Sláviou Svidník dvíhalo fanúšikov zo sedadiel. Skvelé výmeny, dramatická koncovka štvrtého setu, dvadsaťdva bodov M. Sarneckeho v útoku, či sedem úspešných blokov R. Száraza sú len zlomkom toho, čo obidvaja súperi predviedli.

Lepšie do stretnutia vstúpili Svidníčania, ktorí ťažili z prvých troch pokazených servisov súpera. Domáci sa však postupne upokojili a prepracovali sa k trojbodovému náskoku, pričom za stavu 12:9 si vzal P. Kalný prvý oddychový čas. Keď jeho zverenci vyrovnali na 13:13, po rovnakom ťahu siahol aj jeho náprotivok R. Vlkolinský. Osud úvodného setu sa začal lámať od 17:16, kedy Chemesáci ušli na rozdiel štyroch bodov, čo sa ukázalo ako rozhodujúci náskok. V druhom sete naštartoval hostí servisom kapitán S. Soták, ktorý prišiel na podanie za stavu 10:7 a aj vďaka dvom esám natiahol skóre na 14:7. Humenné predovšetkým vďaka podaniu M. Pavelku stiahlo postupne rozdiel na dve lopty, no v závere setu exceloval R. Száraz. Dva body získal na bloku a na 23:18 zvýšil po nekompromisnom útoku, čím položil základ k tomu, aby Slávia vyrovnala na 1:1. Tretí set sa niesol v absolútne vyrovnanom duchu do druhého technického timeu (16:14). V jeho závere boli domáci v koncovkách výmen istejší a ujali sa vedenia 2:1. Najdramatickejší priebeh ponúkol štvrtý set. Obidve mužstvá sa ťahali o každú loptu. Keď za stavu 19:18 pokazili domáci podanie, predviedli R. Száraz s J. Buckim dva skvelé dvojbloky a Svidníčania mali zrazu jednu loptu navrch. V týchto momentoch sa vývoj na palubovke točil nevyspytateľne ako vietor na púšti, pretože po pár minútach viedlo Humenné 23:21 a 24:22. Ako prvý mečbal mali domáci, no pri servise J. Buckeho hostia otočili na 25:24. Pri ďalšom delovom podaní poľského legionára a prijme na druhej strane vyletela lopta až ku konštrukcii haly pod strop. Keďže sa ničoho nedotkla, akcia pokračovala a M. Javorčík vyrovnal. Víťaz nadstavbovej časti vzápätí urobil za strhujúcim divadlom ráznu bodku a v sérii sa ujal vedenia 1:0 . „V dnešnom stretnutí rozhodlo viac pokoja a pevných nervov domácich na servise. V štvrtom sete, kedy sme sa naťahovali o tajbrejk, resp. domáci o mečbal, sme dostali eso a pri plachte chytili aut... Ako kľúčové sa nakoniec ukázali dve minúty, kedy Humenčania lepšie zaservovali. Myslím si, že sme hrali dobrý volejbal, aj keď k niektorým momentom mám výhrady. V tejto fáze už bude každý zápas, nielen zajtrajší, ťažký,“ hodnotil tréner Slávie Svidník Peter Kalný.

V drese Svidníka potvrdil pozíciu lídra extraligových blokárskych štatistík Radoslav Száraz. Spolu uhral v obrane na sieti sedem lôpt a predovšetkým v závere druhého setu skrotil ofenzívne ostrohy súpera, keď troma bodmi v sérii potiahol svoj tím k vyrovnaniu na 1:1. Podobný kúsok sa mu takmer podaril aj v štvrtom dejstve, kedy zažiaril spolu s J. Buckim. Ani jeho štrnásť bodov (sedem pridal v útoku) však nestačilo na to, aby Slávia dokráčala k víťazstvu. „Humenné je veľmi silné družstvo, na každom poste majú vyrovnaného hráča, preto sa s nimi hrá ťažko. Cesta k úspechu vedie cez dobré podanie, kvalitný príjem a odvahu riskovať. Dnes rozhodli naše dohrávky, kedy sme neskladali lopty. Buď nás domáci ubránili alebo sme sa sami vyautovali, ale to bolo dané aj tým, že sme riskovali a nie vždy to vyšlo. V ďalších súbojoch si budeme musieť dať väčší pozor na kolíkoch, kadiaľ nám prešlo viacero lôpt, plus zopakujem, že ak chceme uspieť, musíme podať odvážny výkon s dôrazom na servis a príjem,“ konštatoval R. Száraz.

ŠK Chemes Humenné - VK Slávia Svidník 3:1 (21, -20, 20, 25) - stav série: 1:0

114 min, rozhodovali: Mokrý a Höger.

Humenné: De Amo 5, Sarnecki 24, Javorčík 12, Mizerák 6, Joščák 12, Jakubov 10, liberá Szymczak a Boldy (Bališin 0, Pavelka 3, J. Hriňák 0, Mlynarčík 0). Tréner: R. Vlkolinský.

Svidník: S. Soták 3, Bucki 17, Drobňák 5, Skasko 5, Száraz 14, M. Sopko ml. 17, liberá Vitko a Hruboška (Kuchárik 0, Labík 0, Malina 2). Tréner: P. Kalný.