VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / Kadeti Svidníka prehrali iba jeden zápas a skončili na 5. mieste!

Kadeti Svidníka prehrali iba jeden zápas a skončili na 5. mieste!

Kadeti Slávie Svidník sa od piatku do nedele predstavili na majstrovstvách Slovenska v Komárne. Po minulotýždňovom 4. mieste v kategórii juniorov cestovali zverenci trénera Róberta Franka na finálový turnaj s cieľom získať medailu, ale hoci prehrali iba jeden zápas a ako jediní zdolali majstra z Trenčína, obsadili konečnú 5. priečku!

Kým štandardne sa na rôznych fórach kvalita tímov pri žrebovaní zohľadňuje ich nasadením, Slovenskej volejbalovej federácii sa podarilo dať v jednej skupine dokopy štyri mužstvá z centier talentovanej mládeže – Svidník, Humenné, VKP Bratislavu a Nitra, plus Trenčín ako centrum olympijskej prípravy a šiesta do partie bola Prievidza. Ak si spomenieme na situáciu spred roka, kedy SVF losovala skupiny pre juniorské finále dvakrát, nevieme sa zbaviť dojmu, že kompetentní tápu v tme a nedokážu zažať svetlo, ktoré by nášmu mládežníckemu volejbalu ukázalo smer, ako z tohto tunela vyjsť na čerstvý vzduch... Dodáme, že v skupinách sa hralo na tri sety, z ktorých každý znamenal jeden bod. „Z vyžrebovania v našej skupine nebol nikto nadšený, pretože sa v nej stretli všetci traja minuloroční medailisti, ale vzali sme to ako výzvu a povedali sme si, že ideme bojovať,“ komentoval zloženie skupiny tréner svidníckych kadetov Róbert Franko.

Svidníčania nastúpili na prvý duel proti obhajcom titulu z Trenčína na čele s členom širšieho kádra slovenskej seniorskej reprezentácie F. Gavendom a po víťazstve 2:1 (19,22,-14) sa mohli tešiť z raketového vstupu do turnaja. V druhom vystúpení zdolali Nitru hladko 3:0 (14,16,18) a aby toho nemali mladí volejbalisti málo, v piatok ich čakal ešte jeden súboj s VKP Bratislava. „Prvý set sme vyhrali 25:5, ale potom sme sa dostali do útlmu. Na chlapcov doľahla únava, predsa len sme v štvrtkovom hroznom počasí precestovali pol dňa a v druhom sete sme emočne odišli. Napriek tomu hráči v treťom dejstve zmobilizovali a vyhrali ho. Nakoniec sa ukázalo, že práve prehraný set z tohto stretnutia nás stál postup do semifinále. S Trenčínom a Humenným sme mali rovnaké vzájomné zápasy, ktoré sa skončili zhodne 2:1, no obidvaja naši súperi zdolali VKP 3:0,“ konštatoval R. Franko.

Víťazná séria Svidníčanov pokračovala pomerom 3:0 (7,16,12) aj v sobotu s Prievidzou a na volejbalové nádeje Slávie čakal posledný súper - Humenné. Hráči ŠK Chemes získali prvý set na 18 a v druhom viedli 16:11. „Hoci sa pre nás zápas nevyvíjal najlepšie, zapli sme a vyrovnali na 1:1. Po výbornom vstupe do tretieho setu prišiel sporný verdikt rozhodcu, tri minúty sa nehralo, čo sa rovná šiestim oddychovým časom. Humenčania sa upokojili, nás to vyviedlo z rytmu a už sme nedokázali nájsť cestu späť,“ hodnotil R. Franko.

Napriek prehre vo východniarskom derby nebol Svidník od postupu do semifinále ďaleko, pretože Trenčín sa zachránil ešte v piatok proti Humennému v hodine dvanástej. Volejbalisti spod Matúšovho hradu vyhrali 2:1, pričom v treťom sete prehrávali 19:24, no nakoniec otočili na 27:25. Slávii teda ostali iba boje o konečné umiestnenie, v ktorých si poradila s Myjavou, aj domácim Komárnom bez väčších ťažkostí 3:0. Hoci mladíci spod Dukly na medailu nedosiahli, domov sa nevracali s prázdnymi rukami, pretože za najlepšieho nahrávača bol vyhlásený vekom ešte žiak Samuel Goč. „Veľmi si vážim, že po sklamaní zo sobotňajších výsledkov mužstvo našlo v sebe vnútornú silu a 5. miesto uhralo suverénnym spôsobom. Viacerí tréneri konštatovali, že výkonnostne sme si medailu zaslúžili, ale vyžrebovanie bolo rovnako kruté pre všetkých a čierny Peter ostal v rukách nám. Hráči si z toho musia vziať ponaučenie... Po zápase s Humenným sme sedeli polhodiny na izbe a povedal som im, že nemôžeme raz zahrať lepšie ako reprezentanti a vzápätí padnúť o niekoľko úrovni nižšie. Musíme teda popracovať na vyrovnanosti výkonov, ale sme na dobrej ceste a som si istý, že aj táto skúsenosť posunie chlapcov ďalej,“ dodal R. Franko.

Konečné poradie M SR kadetov: 1. COP Trenčín, 2. VK Chemes Humenné, 3. VK Nové Mesto nad Váhom, 4. VKM Stará Ľubovňa, 5. VK Slávia Svidník, 6. VK Spartak Komárno, 7. VKP Bratislava, 8.  VO TJ Spartak Myjava, 9. MŠK Vranov, 10. Ekonóm SPU Nitra, 11. VK Prievidza