VK Slávia SvidníkARCHÍV AKTUALIÍT / P. Tholt: Do prvej šestky určite patríme

P. Tholt: Do prvej šestky určite patríme

Po štyroch medailových sezónach (2x bronz 10/11 a 12/13, 1x striebro 13/14 Extraliga a 1x striebro Slovenský pohár 11/12) vstupovali volejbalisti VK Slávia Svidník do novej extraligovej sezóny so zmeneným kádrom a s oveľa menšími ambíciami. Odišli totiž skúsení hráči a mužstvo bolo doplnené vlastnými odchovancami, väčšina z nich ešte iba v juniorskom či dokonca kadetskom veku. O základnej časti volejbalovej extraligy mužov sme sa porozprávali s trénerom mužstva Petrom Tholtom.

Ako by ste zhodnotili účinkovanie vašich zverencov v základnej časti volejbalovej extraligy mužov?

„Keď sme sa stretli na predsezónnom sústredení v auguste bolo mi jasné, že ciele v novom ročníku budú nižšie ako doteraz. V mužstve totiž boli iba traja profesionálni hráči a ostatní boli stredoškolskými študentmi. Vyhodnotil som si, že ako tréner budem musieť zvoliť taktný prístup k hráčom s určitou dávkou trpezlivosti. Po šiestich výhrach v základnej časti som aj dnes presvedčený o tom, že do prvej šestky mužstiev patríme. V úvode sezóny nám pre zranenie chýbal Mikula, no chlapci sa nedostávali pod stres a pôsobili sebavedomo. Svoju úlohu hráči zvládli a to, že v poslednom kole došlo k výsledkom k akým došlo, nič nemení na tom, že sa chceme vyhnúť baráži a hrať v play-off. Verím, že divákov aj v ďalšej časti sezóny svojim výkonom uspokojíme."

Prvý zápas sezóny bol víťazný, no nasledovalo šesť prehier. Hoci prehry prišli so súpermi, ktorí patria k lepším a skúsenejším mužstvám, nebolo to pre vašich zverencov deprimujúce?

„Po úvodnom víťazstve so St. Ľubovňou sme odohrali veľmi zlý zápas v Košiciach. Potom nasledovali súperi, ktorí boli favoritmi a pracujú v profesionálnejších podmienkach. Tam sme veľké oči nemali, chceli sme divákov pobaviť a mať dobrý pocit z hry."

Výhra Trenčína v Myjave v poslednom kole základnej časti bola nečakaná a prekvapujúca. A práve tá rozhodla o neúčasti Svidníčanov v nadstavbovej skupine o 1. – 6. miesto.

„Prekvapenie to ozaj bolo, nám k tomuto cieľu chýbal snáď jeden bodík, ktorý sme mohli získať pri víťazstvách, kedy sme stratili dva sety a nie iba jeden, alebo žiaden. Šesť víťazstiev by sme pred štartom sezóny určite brali, no tých prehratých setoch pri našich výhrach mohlo byť menej. Najmä študenti majú toho dosť, no chlapci sa na to dali a verím, že to nakoniec prinesie svoje ovocie."

Je neúčasť v prvej šestke pre chlapcov, aj po tých všetkých rečiach o odstúpení Humenčanov zo súťaže, určitým sklamaním.

„Určité sklamanie to medzi chlapcami bolo. Počítali sme že zvíťazíme v poslednom kole základnej časti nad Nitrou, čo sa aj podarilo. Prekvapenie v Myjave sme nečakali. Ak by Myjava aj napriek prehre získala dva sety a nie iba jeden tak v prvej šestke sme mohli byť my. V stretnutiach v rámci prvej šestky by sme určite neboli favoritmi. Teraz sme v pozícii opačnej, v tejto štvorke sme v podstate favoritmi a súper sa bude chcieť proti nám vytiahnuť. No Nitra má dobrý káder a pred sezónou sa predpokladala jej účasť v prvej šestke. Mám informácie, že sa posilňujú Košičania, takže nebude to pre nás až také jednoduché."

Aké sú pozitíva v hre vašich zverencov a čo treba vylepšiť?

„Mužstvo je zložené z mladých hráčov, v kádri sú dvaja skúsení volejbalisti Skasko a Mikula. Spoliehame sa tak na mladícku dravosť a keď sa tá skĺbi so skúsenosťou verím, že hra sa ešte zlepší a prídu aj výsledky. Našim problémom je koncentrácia na zápas. Väčšina hráčov má problémy s koncentráciou počas celého zápasu. A potom dochádza k chybám. Popracovať musíme aj na technike hry."

Boli v doterajšom priebehu zápasy, ktoré potešili vaše volejbalové trénerské srdiečko?

„Veľmi si vážim stretnutia, v ktorých sme dokázali otočiť nepriaznivý stav. Už spomínaný prvý zápas so St. Ľubovňou bol pre hráčov i pre mňa psychicky veľmi náročný. Pre mladých hráčov to bolo prvé stretnutie v extralige a dokázali v ňom otočiť nepriaznivý stav. Vydarený bol aj domáci súboj s Košicami, vyhrali sme jednoznačne doma s Trenčínom. Chlapci sa presvedčili, že ak hra nie stále ide podľa predstáv tak bojovnosťou sa vývoj zápasu dá zvrátiť.

Aký bude aktuálny program mužstva počas vianočných a novoročných sviatkov?

„Trénujeme až do 22. decembra dvojfázovo, nasledujú štyri dni voľna. Stretneme sa opäť 27. decembra. Na Silvestra a Nový rok budú mať chlapci opäť voľno a príprava pokračuje druhým januárom. Chceli by sme odohrať aj nejaké prípravné stretnutie. Tréningový proces nám trochu narušia povinnosti hráčov v mládežníckych reprezentáciách. Ščerba je v reprezentácii kadetov a vráti sa až 12. januára, Jurko, Lamanec a Majcher sú v juniorskom výbere a k dispozícii budú pravdepodobne tiež až 12. januára. No v širšej nominácii juniorov sú aj Krivka a Čupka. Prvé majstrovské stretnutie v novom roku odohráme 17. januára v Nitre."

Pred novou sezónou došlo aj k určitým organizačným zmenám vo vedení klubu. Boli ste spokojný s celkovým zabezpečením chodu klubu počas základnej časti volejbalovej extraligy?

„Zo strany mesta i ľudí, ktorí zabezpečujú chod mužstva, to bolo bezproblémové. Keďže máme nové vedenie mužského volejbalu určité malé chybičky sa vyskytnú, no tie postupne odstraňujeme. V kádri máme väčšinu študentov takže musíme operatívne zabezpečovať možnosť tréningov aj podľa toho, aký majú oni študijný program a kedy je k dispozícii športová hala či posilňovňa. Treba brať do úvahy aj to, že oproti minulej sezóne máme 2 až trikrát nižší rozpočet na chod klubu. Snažíme sa byť skromnejší i trpezlivejší. Viem pochopiť našich priaznivcov, že chcú aby sme čo najčastejšie vyhrávali, no všetko potrebuje svoj čas. Ako som už spomínal v kádri je väčšina vlastných odchovancov, treba mať s nimi trpezlivosť. Myslím si, že chlapci sa výkonnostne zlepšujú a tak je tu dobrý prísľub do budúcnosti."

 

Zdroj: Týždenník DUKLA

TOP PARTNERI
Mesto Svidník
DUKLA DESTINATION
NAJBLIŽŠÍ ZÁPAS - MUŽI
POSLEDNÝ ZÁPAS - MUŽI
VK Slávia Svidník
vs
COP Trenčín
3:1
(18, -23, 20, 21, zlatý set 19:17)
© 2009 VK Slávia Svidník|Na celý obsah webovej stránky sa vzťahujú autorské práva. Jeho ďalšie šírenie, kopírovanie alebo iné použitie je možné len s písomným súhlasom autora.